Okładka książki O Czym Nigdy Nie Powiedziała Ci Matka

9788324719327
typ
papier
Livre
6.47 (76 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Ros, czterdziestopięciolatka, nigdy nie wyzwoliła się spod wpływów swej matki Lilian. Więź, łącząca obie, była tak silna, że nawet teraz, po jej śmierci, Ros wciąż „w głowie” szuka u niej rady. Historia toksycznego związku i tajemnicy matki z młodości, tłumaczącej jej zachowanie. Ten sekret Ros odkrywa, sama będąc na rozdrożu, po odejściu męża i wychowaniu synów. Powieść stawia pytania ważne dla każdej czytelniczki. Kim jestem? Jak wpływ miał na mnie dom rodzinny? Jak znaleźć sobie nowe cele, wchodząc w „wiek średni”?

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Nemezis | 2014-01-24
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Niezwykła opowieść o dorastaniu, odkrywaniu samego siebie i poszukiwaniu odpowiedzi, które mogą obalić coś, w co wierzyliśmy od urodzenia, przepleciona z perypetiami życiowymi, popełnianiem błędów, ale niejednokrotnie również osiąganiem sukcesu. Wyjątkowo poruszająca i wciągająca, rozwinięta fabuła i wartka akcja, które wciągają czytelnika w swój świat. Nieprzeciętne poczucie humoru autorki bawi i sprawia, że przejście przez historię Ros i jej matki Lilian jest jeszcze wspanialszym przeżyciem. Serdecznie polecam.

Dominika | 2012-09-04

Ta książka ma dla mnie dwa oblicza. Pierwsze, to historia Lilian, która mnie zafascynowała i poruszyła. Niewiele jest książek na temat apartheidu, przynajmniej ja się z takimi nie spotkałam. Właściwie książka zaczęła się dla mnie od pierwszego rozdziału powieści napisanej przez Lilian, a nie przez autorkę. Miałam ochotę przeskoczyć przerywniki w postaci banalnych dialogów na czacie i dowiedzieć się jak rozwinęła się historia młodej dziewczyny zakochanej w czarnoskórym mężczyźnie. Z drugiej strony mamy córkę Lilian z jej infantylnym zachowaniem. Internetowe poszukiwania miłości, rozmowy z przyjacielem-gejem i przewidywalna fabuła to nie do końca to, czego się oczekiwałam. Momentami miałam wrażenie jakby zestawiono ze sobą skrawki dwóch różnych opowieści, w rezultacie czego piękno przeplata się z banałem. Myślę, że powieść byłaby o wiele bardziej wartościowa, gdyby zamienić proporcję i skupić się na postaci Lilian, bo muszę przyznać, że pozostał mi niedosyt.

Daria | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Książka, która poruszyła mnie do łez. Po za piękną historią bardzo podobały mi się wzmianki dotyczące dziejów Afryki Północnej, można w przyjemny sposób wzbogacić swoją wiedzę.

barbarella | 2012-12-14

Uczta dla oka (przepięknie wydana) i ducha.

Mać | 2013-10-08
Przeczytana: lipiec 2013

Podeszłam do książki w wielkim zapałem i za bardzo się nie rozczarowałam. Zdecydowanie zwraca uwagę na to, czy tak naprawdę znamy swoje matki. Tak naprawdę pojawiamy się w pewnym momencie ich życia. Nie jest to typowo babska książka, co uważam za duży plus.

alinas | 2013-04-01
Przeczytana: 31 marca 2013

Ros po śmierci matki otrzymuje listy, dzięki którym poznaje historię swojej matki. Odkryta tajemnica sprawia, że zaczyna widzieć matkę w innym świetle. Na zakończenie odnajduje swoją siostrę, o której istnieniu nie miała pojęcia.

Claudia | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Jedyną rzeczą której odczułam nadmiar były sytuacje z życia Ross tak na prawde nic nie wnoszące a nawet odciągające od najważniejszego wątku.
Poza tym bardzo piękna opowieść

idzsobiepobiegaj | 2013-10-03

Wzruszajaca, momentami zabawna, niekiedy smutna. W sam raz na długie jesienno-zimowe wieczory. Polecam!

venezuela | 2012-09-11
Przeczytana: sierpień 2012

Wciągająca, świetnie napisana

Asiia | 2013-07-17

Ciekawa, ale brak rewelacji, jest to książka dla ludzi którzy lubią książki które zmuszają do refleksji.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku