O czym nigdy nie powiedziała ci matka

Tłumaczenie: Elżbieta Krawczyk
Wydawnictwo: Świat Książki
Things Your Mother Never Told You
9788324719327
Livre

Ros, czterdziestopięciolatka, nigdy nie wyzwoliła się spod wpływów swej matki Lilian. Więź, łącząca obie, była tak silna, że nawet teraz, po jej śmierci, Ros wciąż „w głowie” szuka u niej rady. Historia toksycznego związku i tajemnicy matki z młodości, tłumaczącej jej zachowanie. Ten sekret Ros odkrywa, sama będąc na rozdrożu, po odejściu męża i wychowaniu synów. Powieść stawia pytania ważne dla każdej czytelniczki. Kim jestem? Jak wpływ miał na mnie dom rodzinny? Jak znaleźć sobie nowe cele, wchodząc w „wiek średni”?

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Ta książka o przepięknej okładce to historia dwóch kobiet: czterdziestokilkuletniej Ros i jej matki Lilian. Będąc na łożu śmierci, Lilian pragnie wyjawić córce pewien sekret, jednak Ros, która nigdy nie miała zbyt dobrych stosunków ze swoją dość apodyktyczną i pełną sprzeczności matką postanawia odłożyć to na później. Do rozmowy oczywiście nie dochodzi, gdyż Lilian umiera. Po jakimś czasie Ros nagle wpada na trop tajemnicy swojej matki - tej, którą kobieta chciała jej wyjawić. Odkrycie tej tajemnicy sprawi, że życie Ros zmieni się o 360 stopni (na dodatek rozwodu i wyruszających w świat synów), tak samo jak jej postrzeganie matki. Ros wreszcie będzie miała szansę zrozumieć Lilian, dowie się prawdy o przeszłości matki, o której prawie nic nie wie, a także czegoś jeszcze...

Bardzo przyjemna powieść o odkrywaniu siebie, miłości mimo barier i niezwykłej więzi ze zmarłą matką, chociaż miejscami z jakiegoś powodu ciężko mi się czytało. Piękna, rzucająca się w oczy okładka.

BagatElka | 2014-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2014

Nie wiedziałam czego się spodziewać po książce o tak długim tytule.Myślałam,że będzie nudna i bardzo mile mnie zaskoczyła.
Wielokrotnie wybuchałam śmiechem.
Rose zmierza się z wieloma problemami i musi też poradzić sobie z tajemnicą dotyczącą życia matki ale nie traci przez to poczucia humoru i za to ją podziwiam.Bardzo łatwo zgorzknieć i stracić optymizm gdy się przejdzie to co ona.
Żałowałam,że książka nie jest dłuższa bo chętnie przeczytałabym więcej o młodości matki Rose w Afryce i później.
To piękna opowieść i już od pierwszych stron wiedziałam,że należy do takich,do których chętnie będę wracać.

Nemezis | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Niezwykła opowieść o dorastaniu, odkrywaniu samego siebie i poszukiwaniu odpowiedzi, które mogą obalić coś, w co wierzyliśmy od urodzenia, przepleciona z perypetiami życiowymi, popełnianiem błędów, ale niejednokrotnie również osiąganiem sukcesu. Wyjątkowo poruszająca i wciągająca, rozwinięta fabuła i wartka akcja, które wciągają czytelnika w swój świat. Nieprzeciętne poczucie humoru autorki bawi i sprawia, że przejście przez historię Ros i jej matki Lilian jest jeszcze wspanialszym przeżyciem. Serdecznie polecam.

eva40 | 2016-01-23
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Gdy sięgałam po tę książkę miałam obawy czy będzie tym czego oczekuje. Tak była wszystkim, dobrze napisana, choć porusza trudne czasy Południowej Afryki, dzięki przeplataniu miedzy czasami współczesnymi i niezwykle zabawnymi sytuacjami, w roli głównej Ros i jej przyjaciel Charlie. Dająca do myślenia o tym jak wiele z przeszłości może ciążyć i utrudniać aktualne życie. Szkoda, że tak szybko się skończyła. Całość godna polecenia.

Dominika | 2012-09-04

Ta książka ma dla mnie dwa oblicza. Pierwsze, to historia Lilian, która mnie zafascynowała i poruszyła. Niewiele jest książek na temat apartheidu, przynajmniej ja się z takimi nie spotkałam. Właściwie książka zaczęła się dla mnie od pierwszego rozdziału powieści napisanej przez Lilian, a nie przez autorkę. Miałam ochotę przeskoczyć przerywniki w postaci banalnych dialogów na czacie i dowiedzieć się jak rozwinęła się historia młodej dziewczyny zakochanej w czarnoskórym mężczyźnie. Z drugiej strony mamy córkę Lilian z jej infantylnym zachowaniem. Internetowe poszukiwania miłości, rozmowy z przyjacielem-gejem i przewidywalna fabuła to nie do końca to, czego się oczekiwałam. Momentami miałam wrażenie jakby zestawiono ze sobą skrawki dwóch różnych opowieści, w rezultacie czego piękno przeplata się z banałem. Myślę, że powieść byłaby o wiele bardziej wartościowa, gdyby zamienić proporcję i skupić się na postaci Lilian, bo muszę przyznać, że pozostał mi niedosyt.

redlime | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Ciepła książka o czasem trudnych relacjach między matką a córką. Opowieść o tym jak przeszłość potrafi wpłynąć na nasze życie.

Aviel | 2016-03-12

Kupiłam tą książkę, bo byłam zainteresowana okładką, na którą od razu zwróciłam uwagę. Potem zaintrygował mnie tytuł, więc ją kupiłam.
Kurcze szkoda, że muszę ją tak nisko ocenić, ale dużo elementów się na to złożyło: po pierwsze książka jest pisana w zabawnym tonie, dużo żartów, dwuznacznych sytuacji i przezabawnych zdarzeń, które dotyczą główną bohaterkę- tyle, że niektórych po prostu nie mogłam zrozumieć i nie rozumiałam dlaczego mają one miejsce i nie umiałam ich powiązać w jedną spójną całość np sytuacja z kartą do gry (sam początek książki). Po drugie nie zżyłam się z główną bohaterką, to już bliższa mi była Lilian z jej "humorkami". Niby Ros jest "przystępna" i jej codzienność jest mi bliska, to niektóre sytuacje (tak jak pisałam wyżej) były wręcz nieprawdopodobne. Po trzecie męczyła mnie rozwlekłość pewnych zdarzeń. O ile jeszcze na samym początku interesowała mnie główna bohaterka to jej nierzeczywista rozpacz po matce oraz przeżywanie rozpadu małżeństwa, bardzo szybko...

sandra_MJ | 2015-10-03

Książka po prostu niesamowita. Bardzo się cieszę, że posiadam ją na półce. Momentami nie mogłam powstrzymać się od śmiechu, ale były także momenty, gdy miałam łzy w oczach. Jest to bardziej literatura kobieca, ale na wysokim poziomie. Polecam! :)

Daria | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Książka, która poruszyła mnie do łez. Po za piękną historią bardzo podobały mi się wzmianki dotyczące dziejów Afryki Północnej, można w przyjemny sposób wzbogacić swoją wiedzę.

Lexie | 2015-11-22
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2015 rok

Poznajemy historię Ros- 45-latki, matki dorosłych bliźniaków będącej w toksycznym związku z apodyktyczną matką Lilian. Kiedy matka umiera świat Ros wali się z każdej możliwej strony. Synowie opuszczają dom, rozstanie z mężem, bardzo dotkliwy brak matki, która do tej pory osaczała Ros z każdej strony. Autorka opisuje "powrót Ros do normalnego życia" i dodatkowo obiecuje odkrycie wielkiej tajemnicy z Lilian z młodości. Czy współczujemy Ros? Nie. Ros zachowuje się niczym nastolatka, poszukuje miłości czy seksu, bo trudno stwierdzić, przez internet, chodzi na jogę i stosuje różne dziwne (modne) metody zdrowego, lepszego życia. Dodatkowo ma omamy wzrokowe i słuchowe związane z matką. Część książki dotycząca Ros jest przerażająco głupia i infantylna, nie wiem co miała wnieść do całości.
Z drugiej strony jest historia Lilian. Zapowiada się ciekawie: Republika Południowej Afryki, rasizm, podziały rasowe i walka z apartheidem. A potem wielkie rozczarowanie. Autorka skupia się na kolejnych...