Dziewczyna z portretu

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Danish Girl
Ag2S

Greta sama zaproponowała Einarowi, żeby założył pończochy i damskie buty. Chciała dokończyć zamówiony kobiecy portret, a modelka nie mogła przyjść do pracowni. Mąż – mężczyzna o subtelnych rysach i drobnej budowie ciała – zdawał się idealny do tego zadania. Ot, niewinna prośba, artystyczny żart… Greta nie mogła przypuszczać, że ta chwila zmieni całe jej życie: obudzi w nim pragnienie, które trudno będzie zlekceważyć i uciszyć.

„Dziewczyna z portretu” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów: Einara i Gerdy Wegenerów. To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Innocence | 2019-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo poruszająca. Wspaniale przedstawiony portret psychologiczny kobiety, Lili Elbe, urodzonej jako Einar Wegener, uświadamiającej sobie, kim naprawdę jest. Wraz z kolejnymi czytanymi kartkami przyjemnie obserwowałam ewolucję bohaterów książki.
Bardzo wzruszyła mnie miłość, jaką Greta darzyła Lili i jakim wsparciem ją otoczyła do (prawie) samego końca.
Spodobało mi się także otwarte zakończenie książki.
Myślę, że zainteresuję się biografią Lili.

kawa | 2019-08-13

Ależ mi się podobało! Piękna historia miłosna i portret psychologiczny osoby, która urodziła się nie w tym ciele.
Codzienne cierpienie psychiczne i fizyczne. Ważne, że w otoczeniu były osoby, które rozumiały i akceptowały całą sytuację.
Dla mnie książka tym bardziej wartościowa, że rzetelnie oparta na faktach.
Polecam do przeczytania wszystkim, zwłaszcza w dzisiejszej atmosferze niezrozumienia.

Moniss | 2019-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 29 lipca 2019

Historia "Dziewczyny z Portertu" sama w sobie jest ciekawa, ale sposób prowadzenia narracji bywa męczący. Powieść nie należy do długich, lecz przebrnięcie przez nią zajmuje trochę czasu, nie jest tak porywająca jak zakładałam po ekranizacji.

nutka | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Subtelnie o trudnym temacie, o bezgranicznej, wielkiej miłości i oddaniu, o tolerancji i zrozumieniu. Bardzo dobra lektura, której szybko się nie zapomina. Polecam.

olczi | 2019-05-28
Przeczytana: 07 marca 2017

Pod względem fabuły troszkę nudnawa, ale warto przeczytać choćby dla opisu doświadczenia przemiany mężczyzny w kobietę.

Marzenas | 2019-01-24
Przeczytana: 08 stycznia 2019

ciekawa

Lyzitea | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Zabrałam się za lekturę tej książki z zapałem i myślą, że będzie naprawdę dobra. niestety podczas czytania moje zdanie zdążyło zmienić się około 50 razy. Rezultat jest taki, że niestety nie przypadła mi do gustu. A najgorsze jest to, że na półce mam również film, który czeka na obejrzenie.

Jak już wspomniałam na początku książka była naprawdę dobra, zagłębiałam się w historię z przyjemnością i bardzo emocjonalnie podchodziłam do niektórych rzeczy. Około 30 procenta się to zmieniło i już nie było tak "fajnie". Postacie denerwujące, momentami aż przewracałam oczami. Niestety miałam zupełnie inne wyobrażenie tej historii i chyba to najbardziej mnie rozczarowało.

Alicja | 2018-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Jedna mała prośba, jeden mały żart, a stał się przyczyną do zmiany całego życia. Miało być niewinnie a wyszło poważnie. Bo czasem w życiu zdarzy się coś dzięki czemu (lub przez co) odkryjemy swoją prawdziwą naturę, choć nigdy wcześniej nie pomyślelibyśmy, że wykraczamy poza ramy społeczeństwa, że ten prosty świat nie jest dla nas.

LetMeRead | 2018-08-21
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Rzecz dzieje się na zmianę w duńskim i paryskim środowisku artystycznym oraz w Dreźnie. Greta i Einar to małżeństwo malarzy – ona była jego studentką. Pewnego dnia, gdy Greta pracuje nad portretem śpiewaczki operowej, ale bez modelki – prosi Einara, by przebrał się w kobiece ubranie i pozował jej. Tak oto dzięki sztuce rodzi się Lili, która od tej chwili zaczyna pojawiać się w mieszkaniu Wegenerów i uczestniczyć w ich życiu. Nie można jednak powiedzieć, że był to moment narodzenia się w Einarze kobiety, bo to nastąpiło dużo, dużo wcześniej.
Nie umiem jednoznacznie określić swojego stosunku do tej lektury. Na pewno odpowiada mi styl powieści. Autor nie nuży, sprawnie przeprowadza czytelnika przez bieżące wydarzenia i retrospekcje – i co wydaje mi się szczególnie ważne, znajduje odpowiednie słowa, by opisać stan ducha Grety, Einara i Lili. Jest to styl dość oszczędny, ale nie pozbawiony emocjonalności. Natomiast główni bohaterowie często mnie irytowali, a czasem po prostu ich nie...

Marta | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Początkowo nie mogłam wejść w historię, wciągnąć się. Jednak gdy już się udało książka całkowicie pochłonęła. Kontrowersyjny temat, decyzje i zachowanie Lili, które często były dla mnie niezrozumiałe, ale przede wszystkim: wielka miłość, zwłaszcza ze strony Grety, która mając świadomość, że kiedy Lili stanie się stuprocentową kobietą ich małżeństwo prawdopodobnie się zakończy, potrafiła wspierać ją w drodzę do szczęścia. Zachwycają też opisy 'dwubiegunowości', wewnętrzna walka z samym sobą, z własną naturą Einara/Lili. Można dzięki temu bardziej zrozumieć jak ciężkie dla psychiki ludzkiej może być takie rozdarcie.

Pozycja zdecydowanie warta przeczytania.