Wielki bazar. Złoto Brayana

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 1.5-1.6) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Great Bazaar. Brayan's Gold
Casthaluth

Strach. Strach przed otchłańcami. Strach przed nocą. Strach przed śmiercią. Strach to dobra rzecz. Dzięki niemu żyjemy Jeph Bales z Potoku Tibbeta. Ojciec Arlena Arlen nie miał nic przeciwko cierpieniu, gdyż oznaczało ono, że przeżył tam, gdzie powinien zginąć. Tej nocy, kiedy spojrzał w ślepia demona, który miał istnieć tylko w legendach, kiedy życia nie chroniły mu zbawienne runy, tej nocy...

Strach. Strach przed otchłańcami. Strach przed nocą. Strach przed śmiercią.

Strach to dobra rzecz. Dzięki niemu żyjemy
Jeph Bales z Potoku Tibbeta. Ojciec Arlena

Arlen nie miał nic przeciwko cierpieniu, gdyż oznaczało ono, że przeżył tam, gdzie powinien zginąć. Tej nocy, kiedy spojrzał w ślepia demona, który miał istnieć tylko w legendach, kiedy życia nie chroniły mu zbawienne runy, tej nocy zmienił zdanie...

W „Wielkim Bazarze” zawarłem wszystko to, co kocham w Arlenie. Bez względu na to, czy jesteś nowym Czytelnikiem, czy też fanem serii, sądzę, że „Wielki Bazar” przypadnie ci do gustu.
Peter V. Brett

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Heisenberg | 2016-11-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wyobraźmy sobie, że Peter V.Brett to muzyk rockowy, który nie tak dawno wydał wyśmienity, dwupłytowy album pt. „Malowany człowiek”. Materiał zewsząd zbiera świetne recenzje. Okazuje się jednak, że Brett nagrał więcej materiału, ale z różnych przyczyn nie znalazł się on na właściwej płycie. Dlatego wytwórnia wydaję EP-kę, na której znajdują się takie „odrzuty” z sesji. I taką właśnie książkową EP-ką jest „Wielki Bazar”/Złoto Brayana”. Są to dwa rozdziały „Malowanego…”, których autor wespół z wydawcami postanowił nie umieszczać w podstawowej wersji, ale są na tyle dobre, że tak czy inaczej zostały wydane. O ile pierwsze z tych opowiadań jakoś szczególnie nie utkwiło mi w pamięci, to „Złoto Brayana” czytało się bardzo fajnie, a spotkanie z śnieżnym demonem (będącym podobno mitem…) świetnie pobudza wyobraźnię. Dobrze dla nas, Czytelników, się stało, że te dwa opowiadania (plus grymuar runów i słownik krasjański) ujrzały światło dzienne.
Świetne uzupełnienie cyklu.

Villiana | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niechętnie sięgam po dodatki tego typu, ponieważ zwykle nie wnoszą absolutnie nic do powieści, nie są specjalnie zaskakujące, stanowią tylko uzupełnienie i nie spodziewam się po nich zbyt wiele. Tak też było w tym przypadku. Zdecydowałam się przeczytać, nie żałuję, bo uwielbiam wykreowany przez autora świat, ale potwierdziło się wszystko to, co napisałam wcześniej.

Zbiór zawiera dwa opowiadania, umiejscowione w różnych miejscach w czasie.

Z Wielkiego Bazaru dowiadujemy się nieco więcej o Abbanie i jego przyjaźni z Arlenem, oraz poznajemy w jaki dokładnie sposób Arlen zdobył mapy do zaginionego miasta Słońca Anocha. Nie było to specjalnie porywające, ale miło było się dowiedzieć.

Złoto Bryana natomiast przenosi nas w czasie do momentu, kiedy Arlen uczył się u mistrza Coba w Miln, poznajemy historię jego pierwszej poważnej misji jako posłaniec. Ta część była naprawdę interesująca, nie ma za bardzo wpływu na przebieg wydarzeń w powieści, ale sama w sobie jako opowieść jest...

| 2015-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 sierpnia 2015
sai | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Zastanawiałem się. Sięgnąć po tą książkę czy nie ? Teraz nie żałuje. Krótkie w zasadzie dwie historie które naprawdę wciągają, i powiem szczerze że bardzo miło zaskakują. Wielki bazar to tak jakby przedstawienie bliższej znajomości Abbana i Arlena. Przyznam byłem ciekaw jak to się stało że Arlen wybrał się po włócznie Kajiego, byłem ciekaw skąd się bierze ta przyjaźń. No i tutaj znalazłem odpowiedź. Zaskoczyła mnie mega pozytywniedruga historia mianowicie Złoto Bryana. Rewelacyjna i wciągająca historia opisująca wyprawę w góry i spotkanie z lodowym demonem. Chciałbym czegoś więcej, szkoda że tych stron tak mało. Tutaj chciałem złożyć podziękowania dla Matta :) Ogólnie bardzo fajna odskocznia po Wojnie w blasku dnia. Polecam

patusia_dorota | 2012-09-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 10 września 2012

Zaraz po przeczytaniu "malowanego człowieka", chciałam zabrać się za przeczytanie "Pustynnej Włóczni", jednak ktoś już ją wypożyczył. Pani bibliotekarka poleciła mi dodatek do serii Petera V. Bretta "Wielki Bazar i Złoto Brayana". Książka bardzo mi się spodobała, autor miał świetny pomysł, żeby dać nam jeszcze więcej przygód i rozrywek.
Wielki Bazar, jak sam autor pisze: "Jest to naprawdę rozdział szesnasty i pół "Malowanego Człowieka", który opisuje wydarzenia mające miejsce w trzyletniej przerwie między rozdziałami szesnastymi i siedemnastym[...]". Opowiada on o wyprawie Arlena do Baha kad'Everam, wioski słynącej z wyrobów garncarskich. Jak zwykle chłopak napotyka trudności, tym razem w postaci jeszcze mu nieznanej odmiany potworów- demonów gliny. Dowiadujemy się w tej części również, jak zdobył mapę do Słońca Ennocha, a musiał sporo ryzykować. W tym opowiadaniu mamy też kilka momentów, w których poznajemy punkt widzenia Abbana.
Autor do książki dodał również krótkie...

Radosław Gabinek | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 16 marca 2015

Ta pozycja to tak naprawdę deska ratunkowa dla osób czekających na kontynuację demonicznego cyklu. Swego czasu zostawiłem ją sobie na taką właśnie okazję i ostatnio sobie przypomniałem. Przede wszystkim jet bardzo krótko, tylko dwa opowiadania osadzone w uniwersum demonicznego cyklu, no ale jak to mówią 'darowanemu koniowi...". Opowiadania są niczego sobie i zawierają ten magiczny klimat, charakterystyczny dla Bretta. Myślę, że każdy fan powinien być conajmniej zadowolony. Polecam też osobom, które nie znają cyklu demonicznego. Przed sięgnięciem po obszerne tomy można przeczytać próbkę, za którą doskonale robi właśnie ta pozycja. Ja osobiście jestem fanem tego cyklu. Nie jest tak rozreklamowany jak inne cykle fantasy (Władca Pierścieni, Pieśń lodu i ognia), a dla mnie osobiście jest najlepszy!

Melanie | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Lubię takie dodatki i każdemu polecam. Dowiedziałam się bardzo wielu rzeczy, i o bohaterach, co nie było w ogóle pokazane w żadnych wzmiankach z tego cyklu. Niektóre momenty zakasujące, inne ekscytujące, a jeszcze inne smutne.
Dodatkowo, mogę pochwalić autora za te rysunki, które postanowił wstawić. Bardzo sobie to w nim cenie, że wybił się pomysłem od innych autorów i pomaga, dokładnie pokazać czytelnikowi, obraz jaki stara się opisać.
Arlen, jak zwykle mnie zaskakuje, oczywiście w pozytywny sposób.

aredhela | 2018-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Przeczytana błyskawicznie :) Fajne uzupełnienie serii, pokazujące kilka scen, które autor postanowił wyciąg z głównego trzonu cyklu demonicznego. Dzięki tej książce kilka wątków stało się bardziej zrozumiałych, dlatego też polecam przeczytać ją zaraz po przeczytaniu "Malowanego człowieka".

brakpomysłu | 2017-03-13

"Wielki Bazar. Złoto Brayana" to dodatek do Cyklu Demonicznego. W porównaniu z jego tomami, jest to śmiesznie cieniutka książeczka, którą właściwie można by było pominąć. Jak najbardziej można pominąć te dwa krótkie opowiadania, które są uzupełnieniem historii. Pytanie tylko czy warto.

Nie jestem wielką zwolenniczką "zapychania dziur". Tak, właśnie tak odnoszę się do książek tworzonych tylko po to by odcinać kupony od odniesionego już sukcesu. Zwłaszcza gdy nie wnoszą kompletnie nic nowego w poznaną już opowieść. Jednak po ten dodatek sięgnęłam. Nie wiem czy wygrała moja ciekawość czy aktualny brak książek na podorędziu, ale sięgnęłam i przeczytałam.

Dwa opowiadania jakie Brett wydał jako uzupełnienie swego uniwersum można pominąć. Czytelnik nie straci wiele, bo jak sam autor przyznał - treść tych opowiadań nie wpływa znacząco na fabułę. Jednak, jeśli ktoś jest fanem serii i chciałby się w niej zagłębić, polecam. Krótka, bardzo szybka do przyswojenia forma, która daje możliwość...

MisiaM | 2018-02-13
Przeczytana: listopad 2017

,,Wielki bazar" i ,,Złoto Brayana" to dwie niezależne opowieści z Arlenem w roli głównej. Jak sam autor zaznaczył, jest to częściowy opis wydarzeń, które miały miejsce w kilkuletniej przerwie między pierwszą a drugą częścią ,,Malowanego Człowieka", a dla których nie starczyło miejsca w książce właściwej. Sięgnęłam po ten dodatek z rezerwą, jak to zwykle po takie wynalazki, zwłaszcza że wcześniej skończyłam niesamowicie rozczarowujące ostatnie tomy cyklu. Po przeczytaniu zastanawiałam się nawet, dlaczego dla tych dwóch opowiadań zabrakło miejsca w książkach (bo, jak stwierdził autor w przedmowie, są jednymi z tych fragmentów, przez które powieść straciłaby dynamikę), z których 1/3 stron należałby wyrwać, bo są zwyczajnie niepotrzebne. A te dwa opowiadania są dobre - nawet bardzo.
Są napisane lekko, z sensem i nie ma w nich dłużyzn, czyta się je z ogromną przyjemnością i nie wieje nudą, a wręcz z każdą stroną zainteresowanie wzrasta. Dokładnie tak czytało mi się pierwsze tomy...