Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
From Caligari to Hitler: A Psychological History of the German Film
978-83-7453-933-3
mio

„Książka ta nie zajmuje się wyłącznie filmem niemieckim jako takim; celem jej jest raczej wzbogacenie, i to pod specyficznym kątem, naszych wiadomości o Niemczech przedhitlerowskich. […] Analiza filmów niemieckich pozwoli na ujawnienie głębokich prądów psychologicznych, panujących w Niemczech w okresie od 1918 do 1933 roku, które wpłynęły na bieg wypadków i których nie wolno pominąć przy ocenie okresu pohitlerowskiego”.

źródło opisu: (Z przedmowy)

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,629.html

radek6666 | 2018-10-27

Nie mam jednoznacznej opinii. Potraktowałem to jako kolejny przewodnik po kinie niemieckiego międzywojnia. Znalazłem parę nowych-dla mnie, tytułów filmów do obejrzenia. Na filmach się nie zawiodłem.

| 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.06
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Książka ta jest w pewnym sensie skróconą historią kina niemieckiego do 1945 roku. Karcauer jednak analizuje poszczególne filmy pod względem ukrytych w nich podświadomych znaczeń, będących wyrazem świadomości Niemców w okresie przed dojściem Hitlera do władzy. Autor uważa, ze w opisywanych filmach odczytać można stan i mentalność zbiorową, która doprowadziła do zauroczenia nazizmem. Filmy są zatem zwierciadłem niemieckiej duszy, o której autor wyraża się ze sporym krytycyzmem. Podział książki jest chronologiczny, co umożliwia śledzenie zmian oraz rozwój, a raczej regres zachodzący w społeczeństwie. Ostatnie rozdziały poświęcone filmom III Rzeszy skupiają się na oddziaływaniu propagandy na masy. Interesująca i pouczająca lektura, nie tylko dla miłośników filmu.

Dociekliwy_Kotek | 2015-07-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Trudno jest Kracauera oceniać z dzisiejszej perspektywy: był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które opisuje, analizowane filmy z pewnością oglądał w kinach, nie na retrospektywnych pokazach dla amatorów, był odbiorcą kultury, którą te obrazy tworzyły. Z jednej strony dzięki temu opisuje filmy zapomniane lub zaginione, z drugiej - w wielu miejscach ujawnia się brak dystansu i obiektywizmu, który, co tu dużo mówić, zaciemnia i fałszuje obraz.
I znowu nasuwa się pytanie - czy od Kracauera jako uczestnika kultury zniszczonej przez hitlerowców i zmuszonego do emigracji, można wymagać obiektywizmu? Jeśli potraktujemy "Od Caligarego do Hitlera" jako źródło naukowe, niekonsekwencja i subiektywizm autora trudno będzie uznać za zalety, ale jako studium przedwojennego kina - ma czar i urok, jakich nie mają współczesne opracowania.
To, co rzeczywiście mnie irytowało, to uparte naginanie interpretacji do faktów. Bardo łatwo jest bowiem czarno na białym wykazać, że Caligari i jemu pokrewni...

inkaust | 2013-12-13
Na półkach: Przeczytane, Film
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Ta książka jest jedną z klasycznych pozycji filmoznawczych. Według mnie Kracauer stawia zbyt daleko idące wnioski, co do tego jak filmy niemieckie z okresu międzywojennego ukazywały zbliżającą się wojnę i plany władzy. Jak dla mnie mogły opisywać nastroje, ale unikałabym takich wniosków jakie postawił Kracauer. Książka jest też ciekawa ze względu na przybliżenie klasycznych filmów czy też tych zapomnianych dzisiaj z perspektywy maksymalnie 25 lat od ich powstania. Polecam wszytskim, którzy chcą poznać niemieckie kino przedwojenne wraz z jego wszystkimi nurtami, m.in. ekspresjonizmem czy kammerspielem. Jak dotąd to najlepsza książka przeczytana przeze mnie książka o tych prądach artystycznych.