1001 filmów, które musisz zobaczyć (edycja 2015)

Seria: 1001...
Wydawnictwo: Publicat
1001 Movies You Must See Before You Die
Wojtek88

Kanon sztuki filmowej. Jak każdy wybór może wydawać się dyskusyjny. Jednak znajdują się tutaj omówienia najważniejszych filmów, które powinien zobaczyć każdy. Jest to kolejne, zaktualizowane wydanie książki, która cieszy się ogromnym powodzeniem u czytelników już od wielu lat. 1001 filmów, które musisz zobaczyć to wspaniały przewodnik po świecie kina. Po przeczytaniu zajmującego artykułu,...

1001 filmów, które musisz zobaczyć to wspaniały przewodnik po świecie kina. Po przeczytaniu zajmującego artykułu, dogłębnie omawiającego temat dzieła, którego się nie widziało. Człowiek ma ochotę natychmiast biec do wypożyczalni po ten film.

źródło opisu: https://publicat.pl/elipsa/oferta/1001-filmow-ktore-musisz-zobaczyc-0

źródło okładki: https://publicat.pl/elipsa/oferta/1001-filmow-ktore-musisz-zobaczyc-0

Nonoutor | 2019-03-26
Przeczytana: 26 marca 2019

Książkę posiadam od lat, ale prawdę mówiąc, nie przeczytałem jej jeszcze nigdy w całości. I chyba nie o to w niej chodzi, żeby była lekturą, co raczej bazą wiedzy w temacie filmów. Oczywiście wybiórczo. Bo nikt nie może traktować jej inaczej niż jako taki poradnik.
Pod pewnymi względami jest to naprawdę ciekawe zestawienie. Dające nieraz wskazówki, które filmy "do dziś" przetrwały w zbiorowej świadomości widzów i które są przez to warte uwagi. Z drugiej jednak strony na wybranej liście zabrakło naprawdę sporo ciekawych i dobrych filmów, które być powinny. I to jest jak dla mnie duży minus. Tym bardziej, że z każdym kolejnym wydaniem wypadają jedne tytuły, w to miejsce wchodzą inne. Nie można więc powiedzieć, że istnieje nienaruszalny kanon bazy, co do której powinno się już tylko dopisywać kolejne znaczące tytuły. To spory błąd, tym bardziej, że ze skreślaniem poszczególnych tytułów, wiąże się najczęściej beznadziejny dobór najświeższej współczesności filmowej. I to jest druga - a...

Aleksandra | 2019-03-15

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego kinomana. Kompletne źródło wiedzy filmowej, doskonały przewodnik po najważniejszych dziełach kinematografii. Krótkie, lecz treściwe opisy, ładne wydanie opatrzone wieloma kadrami z filmów oraz krótkie ciekawostki o danej produkcji.

Piotrek | 2018-12-27

Pozycja OBOWIĄZKOWA dla każdego kinomana, a także niedzielnego miłośnika filmu. Dzięki poręcznej liście, będziemy mogli odznaczyć obejrzane pozycje, a krótkie opisy przytoczonych produkcji pozwalają pokrótce zapoznać się z historią powstania i fabułą każdego filmu. Wspaniała książka <3

Logun | 2018-07-19
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Książka , którą czytałem najdłużej w życiu - ponad rok. Nie ze względu na to, że jest to opasłe tomiszcze (choć przecież jest), ale dlatego że założyłem sobie obejrzenie każdego filmu który się w niej znajduje, co też mi się udało. Swoją drogą pokazuje to też jak kapitalny dostęp do filmów daje internet, wystarczy trochę chęci i znajomość angielskiego ...
Wracając do książki była miłym zaskoczeniem, nie wiele zazwyczaj spodziewam się po publikacjach w stylu "1001 najlepszych ...", atu okazało się że oprócz ładnego wydania, mamy do czynienia z całkiem merytoryczną pozycją. Jest to oczywiście praca zbiorowa, z wszystkimi wadami i zaletami tego rozwiązania. Plusy to duża różnorodność filmów i sposób spojrzenia na kino, znajdziemy tu głównie produkcje amerykańskie i europejskie, ale jest też naprawdę sporo filmów azjatyckich, a także kilka z pozycji z Afryki, Ameryki południowej czy antypodów. Wady też raczej typowe, niektóre opisy są słabe a inne zawierają spoilery co w tego typu...

Iwona | 2018-07-14

Porządne opracowanie najważniejszych filmów, które należy obejrzeć.

| 2017-04-23

yootsuu | 2016-07-18
Przeczytana: 19 grudnia 2015

ogromnie obszerne i ciężkie tomisko, które zapewni wieczór pełen wrażeń każdemu kinomaniakowi! ;)

uważam, że tworzenie list tego typu nie ma większego sensu - jasne, jak w każdej dziedzinie sztuki, tak i w kinie, istnieje pewien kanon, istna klasyka i seans obowiązkowy dla każdego, kto uważa się za pasjonata najmłodszej Muzy. jednak z góry wiadomo, co tam się znajdzie i nie sądzę, by sugerowanie się takimi spisami było do końca dobre. lepiej traktować je jak przewodniki i sugestie niż wyznaczniki i tytuły, które trzeba już, teraz, natychmiast obejrzeć i - najlepiej! - zachwycać się do upadłego. ;) sama wynotowałam sobie ok. 20 tytułów, które nadal mam do nadrobienia.
minusem takich zestawień jest też to, jak szybko stają się nieaktualne - dla wydawnictwa coroczne odnowienia to biznes, dla czytelnika problem, bo niezbyt opłaca się to kupować.

książka jest pięknie wydana, chociaż uważam, że jest zbyt ciężka. tytuły opatrzone są plakatami i kadrami z planu, można znaleźć wiele...

eR_ | 2016-06-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Seria "1001..." obejmuje takie zagadnienia jak "1001 książek, które musisz przeczytać", "1001 miejsc, które musisz odwiedzić" i wiele innych.

Kolejna propozycja, to zaktualizowana do roku 2015 książka"1001 filmów, które musisz zobaczyć".
Na prawie tysiącu stron, mamy tu wybór filmów, od czasów narodzin kinematografii, do czasów nam współczesnym.

Poczynając od filmu "Napad na dyliżans", poprzez"Obywatela Kane'a", do "Incepcji" i o wiele więcej, każdy znajdzie tu coś dla siebie.Oczywiście, jak sami autorzy zastrzegają, nie każdy musi się zgadzać z ich wyborem, ale każdy powinien przynajmniej zobaczyć, co go ominęło, w jakże olbrzymim wyborze"ruchomych obrazków".
W tym wydaniu, znalazło się także miejsce na filmy polskie, "Człowiek z żelaza", czy niedawna triumfatorka Oskarów "Ida".

Każdy z tych filmów zawiera krótkie streszczenie akcji, wymienia aktorów, którzy wzięli udział w produkcji, a także osoby, bez których film, nie byłby tym czym jest, tzn. operatorzy, muzycy, reżyser.Bo...

Wkp | 2016-05-23

1001 POWODÓW BY SIĘGNĄĆ PO TĘ KSIĄŻKĘ

Oto pozycja, którą powinien przeczytać każdy kinomaniak. Przepięknie wydana, kompleksowa wyprawa przez najważniejsze filmy, jakie powstały w całej historii istnienia ruchomych obrazów. Ponad tysiąc filmów, blisko tysiąc stron i dziesiątki tysięcy twórców i aktorów. Kochacie filmy? A więc usiądźcie, chwyćcie w dłonie tę publikację i dajcie się porwać w ich świat!

Od roku 1903 i słynnego obrazu „Podróż na księżyc”, przez rozkwit filmowego biznesu i złote lata tak całego kina, jak i poszczególnych jego gatunków, po czasy obecne, a dokładniej po rok 2014 i „Grand Budapest Hotel”. Ta książką jest jak „Baśnie tysiąca i jednej nocy”, przybliża piękne opowieści traktujące właściwie o wszystkim. Romantyczna miłość, odczłowieczający seks, relacja z codzienności czy wyprawa w kosmos. Daleka przyszłość, a może zamierzchła przeszłość. Wojna i pokój. Narodziny i śmierć. Dla dzieci czy dla dorosłych. To wszystko tu jest. Przypomniane, omówione, zilustrowane...

geena | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

"1001 filmów, które musisz zobaczyć"* to kolejny po "1001 książkach, które musisz przeczytać" wspaniały przewodnik Wydawnictwa Elipsa - tym razem nie po świecie literatury, a kina! Niniejsza książka to znakomity przekrój historii światowej kinematografii. W dodatku, naprawdę ładny pod względem wizualnym. Uwierzycie, że to cacko liczy aż 960 stron?

Znajdują tu omówienia najważniejszych filmów, które - jak czytamy w opisie - powinien zobaczyć "każdy". Wiadomo, to "każdy" jest dość dyskusyjne, bo wszyscy mamy swoje gusta i upodobania. Tak i według mnie - niektóre filmy nie powinny się tu znaleźć, a niektórych zwyczajnie zabrakło... Co jednak nie zmienia faktu, że warto w taki leksykon zainwestować, chociażby po to, by móc się nim pochwalić wśród znajomych ;)

"1001 filmów, które musisz zobaczyć" to monumentalne dzieło pełne świetnych gatunków, kierunków, nurtów i wybitnych osobowości. Niestety, trzeba jednak przymknąć oko na jakość znaczącej ilości tekstów - w których aż roi się od...