Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego

Okładka książki Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego Siegfried Kracauer
Okładka książki Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego
Siegfried Kracauer Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria film, kino, telewizja
358 str. 5 godz. 58 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Tytuł oryginału:
From Caligari to Hitler: A Psychological History of the German Film
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2010-06-25
Data 1. wyd. pol.:
2010-06-25
Data 1. wydania:
2019-04-02
Liczba stron:
358
Czas czytania
5 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7453-933-3
Tłumacz:
Wanda Wertenstein, Eugenia Skrzywanowa
Tagi:
film historia filmu kino niemieckie
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1619
1614

Na półkach: ,

Trudno jest Kracauera oceniać z dzisiejszej perspektywy: był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które opisuje, analizowane filmy z pewnością oglądał w kinach, nie na retrospektywnych pokazach dla amatorów, był odbiorcą kultury, którą te obrazy tworzyły. Z jednej strony dzięki temu opisuje filmy zapomniane lub zaginione, z drugiej - w wielu miejscach ujawnia się brak dystansu i obiektywizmu, który, co tu dużo mówić, zaciemnia i fałszuje obraz.
I znowu nasuwa się pytanie - czy od Kracauera jako uczestnika kultury zniszczonej przez hitlerowców i zmuszonego do emigracji, można wymagać obiektywizmu? Jeśli potraktujemy "Od Caligarego do Hitlera" jako źródło naukowe, niekonsekwencja i subiektywizm autora trudno będzie uznać za zalety, ale jako studium przedwojennego kina - ma czar i urok, jakich nie mają współczesne opracowania.
To, co rzeczywiście mnie irytowało, to uparte naginanie interpretacji do faktów. Bardo łatwo jest bowiem czarno na białym wykazać, że Caligari i jemu pokrewni byli wyrazem tendencji, które doprowadziły do wojny i zapowiedziami dojścia Hitlera do władzy, kiedy zna się już finał tej historii. Można się natomiast zastanowić, dlaczego, chociaż idee totalitarne były obecne i w innych państwach w Europie, kulturoznawcze teorie Kracauera nie bardzo mają zastosowanie do kinematografii włoskiej, dajmy na to.

Wartość naukowa jest dość mocno dyskusyjna, ale wartość poznawcza może dostarczyć sporo czytelniczej satysfakcji.

Trudno jest Kracauera oceniać z dzisiejszej perspektywy: był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które opisuje, analizowane filmy z pewnością oglądał w kinach, nie na retrospektywnych pokazach dla amatorów, był odbiorcą kultury, którą te obrazy tworzyły. Z jednej strony dzięki temu opisuje filmy zapomniane lub zaginione, z drugiej - w wielu miejscach ujawnia się brak...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
163
65

Na półkach: ,

Ta książka jest jedną z klasycznych pozycji filmoznawczych. Według mnie Kracauer stawia zbyt daleko idące wnioski, co do tego jak filmy niemieckie z okresu międzywojennego ukazywały zbliżającą się wojnę i plany władzy. Jak dla mnie mogły opisywać nastroje, ale unikałabym takich wniosków jakie postawił Kracauer. Książka jest też ciekawa ze względu na przybliżenie klasycznych filmów czy też tych zapomnianych dzisiaj z perspektywy maksymalnie 25 lat od ich powstania. Polecam wszytskim, którzy chcą poznać niemieckie kino przedwojenne wraz z jego wszystkimi nurtami, m.in. ekspresjonizmem czy kammerspielem. Jak dotąd to najlepsza książka przeczytana przeze mnie książka o tych prądach artystycznych.

Ta książka jest jedną z klasycznych pozycji filmoznawczych. Według mnie Kracauer stawia zbyt daleko idące wnioski, co do tego jak filmy niemieckie z okresu międzywojennego ukazywały zbliżającą się wojnę i plany władzy. Jak dla mnie mogły opisywać nastroje, ale unikałabym takich wniosków jakie postawił Kracauer. Książka jest też ciekawa ze względu na przybliżenie klasycznych...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2289
97

Na półkach:

Nie mam jednoznacznej opinii. Potraktowałem to jako kolejny przewodnik po kinie niemieckiego międzywojnia. Znalazłem parę nowych-dla mnie, tytułów filmów do obejrzenia. Na filmach się nie zawiodłem.

Nie mam jednoznacznej opinii. Potraktowałem to jako kolejny przewodnik po kinie niemieckiego międzywojnia. Znalazłem parę nowych-dla mnie, tytułów filmów do obejrzenia. Na filmach się nie zawiodłem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    135
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    26
  • Film
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Filmoznawstwo
    4
  • Cinema
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Niemcy
    2
  • Kino
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Caligariego do Hitlera. Z psychologii filmu niemieckiego


Podobne książki

Przeczytaj także