Podstawy wiedzy o filmie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Między tekstami"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-7453-815-2
A--

Pytanie o to, czym właściwie jest kino, na czym polega jego specyfika, nurtuje ludzi od chwili jego powstania. A ponieważ film i jego odbiorcy zmieniają się szybko i dynamicznie, próby opisywania fenomenu „siódmej sztuki” podejmowane są wciąż na nowo. Niniejsza książka stanowi nowoczesny kanon wiedzy o filmie. Dotyczy m.in. takich fundamentalnych zagadnień, jak obraz, dźwięk, ruch, czas i przestrzeń, muzyka i montaż, a ponadto omawia wiele kwestii, które zaistniały w historycznym rozwoju kinematografii (np. problem autorstwa, gatunku, narracji czy adaptacji). Warto dodać, że autorzy, choć skupiają uwagę na filmie fabularnym, nie tracą z pola widzenia innych odmian filmu: dokumentalnego, animowanego czy eksperymentalnego..

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Dociekliwy_Kotek | 2013-06-26
Przeczytana: czerwiec 2013

Jestem mile zaskoczona, że książka o - jakby na to nie patrzeć - teorii filmu może być tak jasna i tak przystępna, nie tracąc przy tym niczego z wartości merytorycznej.
Wydaje mi się, że największą bolączką podobnych publikacji jest to, jak opisać i przedstawić film być może czytelnikowi obcy tak, aby w pełni posłużyć się nim jako ilustracją tezy czy przykładem występowania pewnych zjawisk. I śmiem twierdzić, że w "Podstawach wiedzy o filmie" analizy zasługują na miano wzorcowych, a przyszli autorzy powinni się na tym przykładzie uczyć, jak pisać...
Śmiało można polecić wszystkim "żółtodziobom", którzy do tej pory teorię filmu omijali szerokim łukiem wychodząc z założenia, że jest to dziedzina wiedzy hermetyczna i nieprzystępna.

JoAnna | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, Film, 2012
Przeczytana: 03 listopada 2012

Wielkim plusem książki jest zobrazowanie teorii przykładami filmowymi, szeroko omówionymi.

inkaust | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Polska, Film
Przeczytana: czerwiec 2013

Do tej książki podchodziłam z rezerwą. Wynikało to z tego, że książka jest podzielona na dość krótkie eseje dotyczące poszczególnych części składowych filmu, np. obraz, dźwięk, montaż. Co można o tym jeszcze napisać? - myślałam. Jednak okazało się, że można tę wiedzę zebrać, a dodatkowo dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Dużą zaletą tej książki jest to, że każdy esej jest podparty analizą filmu pod kątem omawianej składowej filmu. Nie jest to tylko sucha teoria. Jednak muszę zauważyć, że czasami język bywa ciężki do czytania, nazbyt fachowy, w którym można się zgubić. Sądzę, że jest to ciekawa pozycja zarówno dla osób, które nieco "siedzą" w temacie, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają z tematyką filmoznawczą.

goleniowa | 2016-06-15
Błażej Krajczewski | 2016-03-29