83-85416-16-1
estetyka filmu, styl zerowy
hobby
Iselor

Co to jest KINO STYLU ZEROWEGO?
Zdecydowana większość widzów oglądając film fabularny koncentruje się na opowiadanej historii, nie potrafi natomiast zanalizować go jako przekazu estetycznego. Wypracowana na przestrzeni lat praktyka produkcyjna nastawiona jest na ukrywanie środków warsztatowych i form wyrazu. Styl staje się niewidoczny, osiąga poziom zerowy. Takie kino nazwano kinem stylu zerowego.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: http://www.gwp.pl/1746,kino-stylu-zerowego-z-zagad...»

Dociekliwy_Kotek | 2015-02-12
Przeczytana: luty 2015

W porównaniu do hermetycznych (może powinnam napisać "HERMETYCZNYCH"?) zazwyczaj publikacji filmoznawczych po lekturze "Kina stylu zerowego" można poczuć się przynajmniej nieswojo - jak to, wszystko przystępne, zrozumiałe, napisane prostym, przystępnym językiem, bez szprycowania kulturoznawczym bełkotem i nadmiernego komplikowania prostych skądinąd prawd? Bez napuszonego pustosłowia ukrywającego skromne czasem spostrzeżenia?
Przylipiak pisze dla przeciętnego czytelnika, nie absolwenta kulturoznawstwa, nie sili się na naukowy styl, tylko tłumaczy każde zagadnienie tak prosto, jak tylko się da, mimochodem niejako zwracając uwagę czytelnika na zjawiska, które na pewno już widział, już się z nimi zetknął, a może tylko nie zwrócił dotychczas uwagi na ich wymowę i znaczenie.
Przyznaję, że po twardej szkole Irzykowskiego i Ingardena miałam poczucie niemal grzesznego zaskoczenia, że można przeczytać książkę o kinie z przyjemnym poczuciem, że jest to taki sam temat jak każdy inny, a nie...

Czosnkaty | 2012-10-04
Przeczytana: 02 października 2012

Rzetelnie napisana książka odsłaniają tajniki kina stylu zerowego. Napisana przystępnym językiem, miło się czytało. Po lekturze czuję się bardziej świadomym widzem.

Syl_wina | 2016-10-24
OwlShadow | 2016-10-18