Słownik wiedzy o filmie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-7446-671-4
historia kina, film, filmoznawstwo
Iselor

"(...) książka ma za zadanie wprowadzenie czytelnika w krąg podstawowych problemów sztuki filmowej, sztuki pojmowanej i interpretowanej jako pewna całość - od chwili narodzin po dzień dzisiejszy. Daje wgląd w historię - główne nurty, style, kierunki, by zrealizować tę jedyną w swym rodzaju ewolucję, w której wynalazek techniczny umożliwił i zainicjował pojawienie się nowej sztuki". Alicja...

Alicja Helman, fragment Wstępu

inkaust | 2013-08-18
Na półkach: Przeczytane, Polska, Film
Przeczytana: kwiecień 2012

Historia kina w pigułce. Była to jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek o tematyce filmowej. Dobrze trafiłam, bo jest napisana naprawdę przystępnym językiem. Po kolei opisane są nurty w kinie, np. ekspresjonizm niemiecki czy neorealizm włoski wraz z ilustracjami i przykładami filmowej, a co najważniejsze charakterystyką prądu. Druga część książki zawiera opisy twórczości najbardziej uznanych reżyserów filmowych. Sądzę, że jest to książka, od której warto zacząć czytanie o filmie.

Nonoutor | 2013-04-11

Być może nazwa słownik jest nieco myląca, bo haseł encyklopedyczno-słownikowych jest tu niewiele. Za to dużo można dowiedzieć się o samym kinie (o jego historii, o gatunkach, o twórcach) i dzięki temu uważam, że jest to naprawdę dobra i świetnie zredagowana książka o filmie. Być może nawet najlepsza - a napisana tak przystępnie. Warto ją mieć pod ręką.

uvertobleu | 2016-05-06
Na półkach: Kino, 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 maja 2016

niektóre zagadnienia wyjaśnione niezbyt jasno, może służyć jako wielki zbiór klasyków do obejrzenia, + świetne zdjęcia

buraukkaforesee | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Jak ktoś szuka encyklopedii o historii filmu to to jest dobre, ale na słownik raczej nie wygląda.

arezok | 2016-08-12
Monika | 2016-07-02