Hieronim Bosch ok. 1450-1516. Między niebem a piekłem

Wydawnictwo: Edipresse, Taschen
Hieronimus Bosch : um 1450-1516 : zwischen Himmel und Hölle
sztuka
Róża_Bzowa

Biografia i reprodukcje najbardziej znanych dzieł malarza.

źródło opisu: opis autorski

Wśród malarzy wszystkich epok Hieronim Bosch jest najbardziej enigmatyczną i tajemniczą postacią, zaś jego dzieła nieprzerwanie rodzą nowe interpretacje, inspirują nieznane dotychczas płaszczyzny refleksji, stanowią stymulanty coraz bardziej pogłębionych i bogatych w wielowymiarowe konotacje debat.
Temat główny wszystkich obrazów Boscha stanowi szaleństwo. Bynajmniej polega ono na osobistym obłąkaniu artysty, które imputowalibyśmy mu, obserwując hektyczne, groteskowe momentami, innym razem przerażające, niemal realistyczne i żywe w swej dynamice sceny rodzajowe piekła, pełnego wypaczonych, abominacyjnych stworzeń, o jakich nie śnili Poe, ni Lovecraft, lecz jego istotę stanowi genetyczne, pełne paradoksów, wypaczeń i wynaturzeń zwyrodnienie świata doczesnego. Pomimo proliferacji twórczej oraz pluralizmu interpretacyjnego ów motyw szaleństwa ziemskiego wpisany został trwale w treść semiotyki obrazów oraz światopoglądu malarza, uczynił je także Bosch pryncypialnym kanałem ekspresji...

Marcin | 2015-04-03
Przeczytana: 2014 rok

Porządne omówienie twórczości najbardziej demonicznego malarza średniowiecza. Obrazy robią wrażenie i świetnie oddają mentalność i lęki tej epoki. Trochę się rozczarowałem samą szczątkową biografią Boscha, ale to raczej nie wina twórców książki bo o samej postaci i życiu tego artysty generalnie niewiele wiadomo. Bardziej zatem jest to omówienie i interpretacja dzieł Hieronima Boscha niż książka o Boschu.

Przemek | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Dobre i pogłębione analizy obrazów, pokazujące ukrytą symbolikę, kontekst religijny i średniowieczne poglądy.
Jednak jakoś trudno mi się czytało, może z powodu układu tekstu, szczególnie pod koniec, gdzie omawiane dzieła znajdują się kilka stron do przodu względem tekstu, a same obrazy są mniej porywające i autor traktuje je trochę zdawkowo, nie umie się nimi zachwycić tak jak na przykład apokaliptycznymi Sądami Ostatecznymi, Wozem z Sianem czy Ogrodem Rozkoszy.

Demoniczny, apokaliptyczny, psychodeliczny, XIV-wieczny Bosch straszy niesamowicie sugestywnymi wizjami „Sądu ostatecznego” i „Piekła”, a wszyscy XX-wieczni surrealiści skręcają się z zazdrości, że to nie oni pierwsi wymyślili te wszystkie obrzydliwe, wynaturzone chimery, hybrydy i potwory. Niepowtarzalne, oryginalne, fascynujące, intrygujące, perwersyjne i przyciągające uwagę – genialna wyobraźnia, że trochę chora?...może, ale jaki efekt! Wielkie malarstwo, trzeba zobaczyć!
Najbardziej odpychające są chyba jednak twarze ludzi – złe, okrutne, bezmyślne, gniewne, pełne nienawiści, mieszanina anatomii ludzkich i zwierzęcych – przy nich wszystkie najwstrętniejsze monstra nie wydają się być aż tak straszne. Żeby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na zamieszczoną na portalu LC fotografię okładki książki Kena Kesey'a „Lot nad kukułczym gniazdem”, widnieje na niej fragment reprodukcji jednego z obrazów Boscha.

Twórczość malarza znać należy, może tylko nie ekscytować się nią zbyt...

Ignis | 2016-11-26
Jacus19 | 2016-09-05