Kwiat mroku. Zatraceni

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kwiat mroku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: MAK Verlag
Schattenblüte. Die Verborgenen
978-38-638-0016-1
fantastyka
LonelyBluemoon

Miłość silniejsza niż śmierć. Luisa patrzyła bezradnie, jak jej młodszy brat umiera na raka. Gdy przed czterema miesiącami odszedł, dziewczynie zawalił się świat. Jej rodzice uznali, że pozostanie w Hamburgu, z którym wiąże się tyle bolesnych wspomnień, przysporzy rodzinie więcej cierpienia. Mają nadzieję, że przeprowadzka do Berlina przyniesie wszystkim ulgę. Luisa jednak wciąż nie może się...

Miłość silniejsza niż śmierć.

Luisa patrzyła bezradnie, jak jej młodszy brat umiera na raka. Gdy przed czterema miesiącami odszedł, dziewczynie zawalił się świat. Jej rodzice uznali, że pozostanie w Hamburgu, z którym wiąże się tyle bolesnych wspomnień, przysporzy rodzinie więcej cierpienia. Mają nadzieję, że przeprowadzka do Berlina przyniesie wszystkim ulgę. Luisa jednak wciąż nie może się pogodzić ze śmiercią brata i postanawia w dniu siedemnastych urodzin popełnić samobójstwo. Przed krokiem w przepaść w ostatniej chwili powstrzyma ją nieznajomy chłopak.

Ma na imię Thursen. Mieszka w lesie z grupą rówieśników. Szukają tam zapomnienia, bo wszyscy mają za sobą równie traumatyczne przeżycia jak Luisa. Żeby uciec przed bólem i wspomnieniami o dawnym życiu, zmieniają się w wilkołaki, ale każda przemiana oznacza utratę cząstki człowieczeństwa. Także Thursen wkrótce będzie już tylko wilkiem – chyba że Luisa zdoła go ocalić.

Dziewczyna postanawia poznać przeszłość Thursena. Ma tylko jeden punkt zaczepienia – zniszczoną fotografię przedstawiającą stary dom. Kierowana impulsem odwiedza agencje nieruchomości w nadziei, że w którejś z nich ktoś rozpozna budynek i opowie jej o ludziach, którzy w nim mieszkają (bądź mieszkali). Szczęście się do niej uśmiecha – poznaje starszą siostrę Thursena, która bardzo tęskni za bratem. Zanim jednak Luisa zdoła zwrócić Thursenowi dawne życie i… tożsamość, dochodzi do dramatycznych wydarzeń, które mogą zniweczyć jej plany.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

„Zamiast palców – pazury. Kły. Futro zamiast skóry.”
Zupełnie nowa wizja wilkołaków i... zapomnienia!

„... i mało brakowało, a jednak runęłabym w przepaść. Ale nie, on mnie chwyta.”
Bohaterzy książki są zatraceni. Liczy się tylko zapomnienie. Chcą uciec od wspomnień, od tego co boli. Możemy ich nazywać tchórzami, to prawda, ale również magicznymi stworzeniami. Wybrali po prostu nowe życie. Lepsze. A czy Luisa również je wybierze?
Po śmierci brata Luisa się załamuje, liczy się tylko śmierć. Uwolnienie od przeszłości, powrót do bliskiej osoby... tylko że już w innym świecie... Gdy już chce skoczyć, ratuje ją chłopak – Thursen.
„Najdziwniejszy chłopak, jakiego w życiu widziałam. Jak kotwica trzyma mnie przy życiu.”
I znika. Ale jeżeli ktoś by ci się spodobał i uratował życie, dałabyś mu odejść? Zapewne nie... Dziewczyna za wszelką cenę stara się go znaleźć. I znajdzie. Ale to poniesie za sobą dużo konsekwencji. I możliwe, że kolejny raz będzie musiała stracić ukochaną osobę... Co...

Urmurmina | 2016-04-14

Po śmierci młodszego brata i przeprowadzce do Berlina, Luisa nie potrafi dalej żyć. Przed samobójstwem powstrzymuje ją jednak tajemniczy chłopak. Chcąc go odnaleźć, natrafia na sforę wilków, wśród których ukrywa się Thursen. Gdy nastolatek wyzna Luisie swój sekret, dziewczyna będzie musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu, która może rozdzielić ich na zawsze...

Nie powinno się oceniać książki po okładce. Choć w tym przypadku, gdyby tak było, to moja ocena byłaby zdecydowanie wyższa, bo okładka jest piękna - czarny kwiat przypominający lilię i ciemnowłosa dziewczyna z jasnymi oczami. Niestety, zawartość książki budzi moje ogromne wątpliwości... Lubię tematykę wilkołaków w takich powieściach, ale tutaj była dla mnie zbyt wyimaginowana. Ok, sposób przemiany w wilki jest do zaakceptowania. Ale cała reszta - dla mnie to jakiś żart. Ciężko czytało mi się tą opowieść, też dlatego, że styl pisarski Nory Melling pozostawia wiele do życzenia - już pod koniec przeskakiwałam po kilka...

"To coś więcej niż strach. To panika, ogarnia mnie całą. Thursen nie jest człowiekiem. To chimera, postać z koszmarów sennych."

Mam sentyment do zjawiska wilkołactwa i sięgam po wszystko to, co ten temat porusza - lubię go zarówno w horrorze, jak i w wersji fantastyczno - romansowej. Zauroczyła mnie trylogia "Drżenie" i tutaj spodziewałam się czegoś podobnego...

Autorka miała swoją wizję wilkołaka - może stać się nim każdy, i to nie po ugryzieniu, ale z własnej woli, i z chęci zapomnienia o traumatycznej, bolesnej przeszłości. Stając się wilkiem, z każdą kolejną przemianą coraz mniej jesteśmy sobą, zapominamy o bólu, strachu, żałobie, nie znamy nawet własnego imienia. A z czasem przemiana w człowieka staje się już w ogóle niemożliwa.

Akurat taka koncepcja niezbyt przypadła mi do gustu, ale byłaby do przełknięcia, gdyby była dobrze stworzona, spójna i także dobrze napisana. Niestety nie wyszło, ta powieść jest koszmarna - fatalny styl, drażniąca główna bohaterka, pełno...

AngelFire | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Książka Nory Melling jest o wilkołakach,ale nie takich jak zazwyczaj pokazują.Główna bohaterka Luisa przeprowadza się z rodzicami do Berlina mając nadzieję,że z czasem pogodzą się ze śmiercią młodszego brata Luisy.Lecz ona jest załamana.W swoje urodziny zamierza się zabić rzucając się z wieży w lesie.W ostatniej chwili powstrzymuje ją tajemniczy chłopak imieniem Thursen.Jak się później dowiaduje nie jest on zwykłym chłopakiem,ale wilkołakiem.Mieszka on z innymi w lesie.Kiedy przyprowadza Luisę do obozu większość jest sceptycznie nastawiona.Z czasem jednak ją akceptują.Pomiędzy Luisą a Thursenem rodzi się uczucie.Niestety z każdą kolejną przemianą on traci swoje człowieczeństwo.Traci wspomnienia z dawnego życia.Czy jest szansa go uratować i jakim kosztem? Jakie sekrety tak naprawdę skrywa tożsamość Thursena?

Bardzo pozytywna książka.Pokazuje też ludzkie problemy,które dotykają bohaterów.

TINA1912 | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Książka ciekawa, wykonanie całkiem dobre tylko.... bohaterowie byli irytujący. Thursen to typowy chłopiec "mega przystojny ale okropnie niebezpieczny", natomiast Luisa była niezwykle wk******** z tym całym swoim płaczem, wielkim bólem, próbami samobójczymi i CO 10- MINUTOWYM ZRYWANIEM Z THURSENEM BO:
a)jest niebezpieczny a przecież na ogół wilkołaki to "milutkie stworzonka"
b)prawie zabił człowieka
c)coś tam jeszcze, równie bzdurnego
Ogólnie całe opowiadanie (moim zdaniem) przypomina trochę sagę "Zmierzch". O to kilka podobieństw:
1)Wilkołak zakochany w zwykłej dziewczynie (Tam Jacob a tu Thursen)
2)Zwykła dziewczyna, która jest gotowa zostawić wszystko, byleby być z ukochanym (Tu Luisa, tam Bella)
3)Dziewczyna, która nie przepada za główną bohaterką (Tam Leah, tu Sjoll)
4)I oczywiście facet, który jest szalenie niebezpieczny ale za to Cudownie Mega Przystojny (Tu THursen, tam Edward)
Co jeszcze rzuciło się w oczy, to brak rzeczywistości w tekście. Podam Wam jeden przykład:...

Agata | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2014
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Inna wizja wilkołactwa. Choć pokazana z perspektywy nastolatki, daje dużo miejsca wyobraźni i przeprowadza nas przez świat prawdziwych niewiarygodnych wydarzeń. Śmierć jeden z czynników jaki sfora bierze pod uwagę przy wyborze członków stada. Śmierć ukochanego brata która do wszystkiego doprowadza. Rodzice nie mający pojęcia jak naprawdę czuje się ich córka po zmianie otoczenia. Sceneria lasu drzew i mroku dodająca dreszczyku niebezpieczeństwa. Tajemnica jaką skrywają wszyscy wokoło. Finał, który wiąże się z poświęceniem, ratunkiem życia niewinnej osoby i rozwikłaniem zagadki, lecz nie końcem jej trwania.

anymore | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 10 maja 2014

Kupiłam ta książkę, ponieważ była w promocji. Wachałam się nad jej kupnem, ponieważ miała niską ocenę. Książka okazała się fajna. Opowiada o losach Luisy, która próbuje się zabić po śmierci ukochanego młodszego brata Fabiana. Luisa zostaje powstrzymana przez tajemniczego chłopaka ... Książka jak książka. Mi się ogólnie podobała :)

AnimaLibris | 2014-06-30

Robiłam listę książek do przeczytania i ta również mnie zainteresowała. Dość długo musiałam się do niej przekonywać podczas czytania. Przez długi czas nie mogłam się doczekać akcji w tej książce, dopiero gdzieś w połowie można było ją zauważyć. Ogólnie książka jest bardzo przewidywalna, ale nawet to tak bardzo nie przeszkadza. Moim zdaniem druga połowa wynagradza wszystkie jej wady. Książka nie jest jakimś wielkim objawieniem, ale bardzo przypadła mi do gustu i zachęcam do przeczytania.

Iga | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 listopada 2011

Nie było żadnych opinii więc nie bardzo wiedziałam, czego się spodziewać. W opisie nie było nic o wampirach, postanowiłam więc, że się skuszę. Ale... jak nie trudno się domyślić, nie ma wampirów, za tą są wilkołaki.
Wilkołaki w dość odmiennym ujęciu. Wilkołaki po przejściach, że tak powiem. Skrzywdzeni przez los ludzie, którzy szukają ukojenia pod postacią wilka, nie bacząc na cenę.
Zauważyłam, że większość książek traktujących o problemach takich jak przemoc, anoreksja, molestowanie itp. jest napisana przez niemieckich autorów. Nora Melling, Niemka, również w swojej książce porusza ważne problemy: śmierć najbliższych, próba radzenia sobie ze stratą, brak porozumienia z rodzicami.
Koniec końców książka sprowadza się jednak do tego samego schematu co wszystkie ostatnimi czasy: miłość człowieka i istoty paranormalnej, wystawiana na ciągłe próby. I choć "Kwiat mroku" wymyka się z niektórych schematów, nadal nie jest to książka oryginalna.
Można przeczytać, ale na tle wszystkich innych...

Isztar | 2012-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Bo kto wilkowe imię wykrzyczy,
Uwolni biedaka od leśnej dziczy.”

Kwiat Mroku. Zatraceni to kolejna schematyczna powieść o romansie człowieka i istoty „nie z tego świata”. Wszechobecny romans paranormalny jest niezwykle popularny wśród młodych czytelników, którzy pragną oderwać się od codziennych trosk i problemów. Czy ta lektura pozwoli Wam na to? Czy może to kolejna powieść oparta na utartych schematach?

Od śmierci brata życie Luisy nie jest takie jak dawniej. Chce umrzeć, ale powstrzymuje ją Thursen, tajemniczy chłopak o oczach pełnych cieni, który wyczuwa ból i cierpienie dziewczyny. Thursen mieszka w lesie z grupą rówieśników. Wszyscy są zmiennokształtnymi: potrafią stawać się wilkami. Z każdą przemiana Thursen traci cząstkę człowieczeństwa, coraz więcej w nim wilka i coraz mniej wspomnień z dawnego życia. Wkrótce będzie tylko wilkiem. Luisa straci także jego. Z miłości zrobiłaby dla Thursena wszystko, ale czy to wystarczy aby go uratować?

Po przeczytaniu takiego opisu...