Światowa rozkosz z ochmistrzem swoim i ze dwunastą swych służebnych panien

Seria: Biblioteka Pisarzy Staropolskich
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
poezja
anka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"[...] i w odmianach czasu smak jest"

Rozkosz. Wielu jej pożąda, wielu rozumie ją na rozmaite sposoby. Morsztyn w swym utworze zawiera jej syntezę. Wprowadza na scenę Rozkosz upersonifikowaną, uzurpującą sobie prawo do panowania nad światem. Towarzyszy jej orszak dwunastu panien, do którego należą: Pompa, Asystencyja, Kompanija, Dyjeta, Pijatyka, Podwika, Muzyka, Saltarella, Krotochwila, Gra, Przejazdka, Uciecha. Każda z nich symbolizuje przyjemności, w wir których rzuca się człowiek. Przyjemności, które oddalają wszelki troski, żale, kłopoty. Prawdziwe: hulaj dusza!

Autor opisuje upersonifikowane postaci i ludzkie przyjemności w sposób niezwykle żywy, plastyczny, interesujący. Pełno tu kolorów, smaków, dźwięków, zapachów, które łatwo oddziałują również na czytelnika. Pal sześć archaiczny język, bo łatwo wtopić się w Morsztynowy świat i uwierzyć, że korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez ziemskie życie nie jest grzechem. A dlaczego nie jest? Bo Bóg stworzył świat dla...

Monika | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Mmm.... barok... mmm... rozkosznie ;)

Uwielbiam motyw śmierci w literaturze, szczególnie w tej najprostszej formie: średniowiecznej czy też barokowej.

Jeśli zaś chodzi o ten konkretny tomik poezji, uważam, że jest on mistrzowski. Mamy tu dwanaście panien, które z cudowną gracją i przepychem wychodzą nam na scenę niczym miss, opowiadają o swoich zaletach, eksponują swoje walory zaś autor na samym początku pisze ,,Jakoż świata tego
Nie ma zażyć rozkoszy, gdy je jemu kwoli
Stwórca nadał?''
I tak, gdy jesteśmy wciągnięci w ten wir złota, muzyki, tańca, miłostek czy zabaw, autor nagle zmienia ton: Czujemy jakby ktoś nas siłą wyciągnął z cudownego świata i umieścił na cmentarzu, gdzie grabarz nam zaczyna opowiadać o robakach drożących w martwych ciałach i złodziejach, którzy kradną złote pierścienie bogaczom:
- Bo na cóż im po śmierci te kosztowności, za które ów właściciel, być może, zapłacił w sposób haniebny? Na cóż mu ciało, z którego nie jest już w stanie korzystać?

Ogólnie rzecz...

Byrandon | 2018-05-16