Książka Roku 2018
poezja
Róża_Bzowa

Pikantne wiersze erotyczne w wyborze Daniela Olbrychskiego, z odważnymi ilustracjami Franciszka Starowiejskiego. "Wyszukałem i ułożyłem dla Was poezję miłosną. Miłość wiele ma imion. Kolorów. Zapachów. Bywa subtelna i delikatna, jak płatki róży. Bywa też ostra, bezczelna... jak chwasty. Dzięki tej subtelności i bezczelności przyszliśmy na świat. Kwiaty kochamy wszyscy. W tej książce proponuję...

Dzięki tej subtelności i bezczelności przyszliśmy na świat. Kwiaty kochamy wszyscy. W tej książce proponuję Wam pokochać chwasty. Nie namawiam. Jeśli ktoś chwastów zdecydowanie nie lubi, niech tych poematów nie czyta. Chociaż..."
Daniel Olbrychski

Wśród autorów wierszy znajdziemy m.in: J.A. Morsztyna, Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Daniela Naborowskiego, Hieronima (Jarosza) Morsztyna, Wacława Potockiiego, Aleksandra Fredro, Tadeusza (Boya) Żeleńskiego, Juliana Tuwima.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1526

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1526

Daniel Olbrychski dokonał subiektywnego wyboru najbardziej pieprznych erotyków polskiej literatury.
Wracam do niej od lat, nie tylko dla wypieków na twarzy, ale i zachwytu nad kunsztem języka polskich poetów, którego nie można im odmówić nawet wtedy gdy używają słów dosadnych i powszechnie uznanych za wulgarne. Podpisuje się pod wyborem pana Daniela.
Podoba mi się też sposób wydania. Zgrabna, niewielkich rozmiarów książeczka z bogatymi w falliczne przedstawienia ilustracjami. Wydana w bardzo atrakcyjny sposób.
Jest to też w pewnym sensie książeczka "z przygodą". Kiedyś pozwoliłam sobie za czasów licealnych zabrać ją ze sobą do szkoły pokazać przyjaciółce, niestety książeczka "wsiąkła" i została zarekwirowana przez panią od polskiego. Szczęśliwie potem ją odzyskałam. ;)

książek: 2059
jamczyk | 2016-02-08
Przeczytana: 1999 rok

Klasycy inaczej, plus fantastyczne ilustracje Starowieyskiego.

Zauważyłam to wydanie na półce mojej koleżanki, która dostała to kiedyś w prezencie, a że była z tych, które nie czytają nic ponad to, co muszą (czytaj: skróty lektur) to pożyczyła mi to bez żadnych oporów. Oddanie przeciągłam w nieskończoność i w końcu znajomość się zakończyła, a książka została u mnie na półce. A potem posłużyła mi jako podstęp w poderwaniu mojego aktualnego partnera :) To się nazywa książka z historią :P

Ewa Kowalska | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Lektura prosta, łatwa i przyjemna.
Nieco wulgarna, ale przez to zabawna.

Daniel Olbrychski jako lektor - wyśmienity!

Marta Kilian | 2013-12-19
Przeczytana: grudzień 2013

Książka idealna na prezent. Pięknie wydana, na gatunkowym papierze, z ilustracjami i to nie byle jakimi. Poezja może nie jest cieszącą się popularnością dziedziną literacką, ale warto od czasu, do czasu po nią sięgnąć, a Chwasty polskie, to lektura, którą można dzielić się z innymi. Warto czytać ją na głos w gronie znajomych, by zrobić burzę mózgu i zabawić się jak w szkole w analizę dzieła, bądź można ją wyszeptać w zaciszu domowej alkowy z drugą połówką, partnerem, małżonkiem. Świat erotyki będzie mienił się innymi barwami. Warto również poeksperymentować, oczywiście przy interpretacji poezji czołowych polskich twórców.

Oczytany | 2017-08-23
Przeczytana: 16 marca 2017

Cudze chwalicie, a swego nie znacie! W czasach zaczytywania się gniotami o Greyu i tym podobnym, mamy w rodzimej literaturze absolutne perełki poezji dla dorosłych.

„Chwasty polskie. Klasyka erotyki” to zbiór najbardziej pikantnych erotyków, napisanych przez dwunastu polskich poetów. Wyboru wierszy dokonał wybitny aktor Daniel Olbrychski, który do tego tomiku napisał także wstęp. Ozdobą książki są niesamowite rysunki Franciszka Starowieyskiego.

Erotyki są ułożone w kolejności, w jakiej powstawały. Zbiór otwierają wiersze dwóch naszych najsłynniejszych poetów epoki renesansu: Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego. Już w XVI wieku nasi wieszczowie pisali w ten sposób:

Ziemię pomierzył i głębokie morze,
Wie, jako wstają i zachodzą zorze;
Wiatrom rozumie, praktykuje komu,
A sam nie widzi, że ma kurwę w domu.

Dla mnie największym mistrzem w pisaniu poezji dla dorosłych jest Aleksander Fredro. W „Sztuce obłapiania” przestrzega jak unikać chorób wenerycznych:

Jeb Młodzieńcze jeb, lecz...

Krzysztof | 2018-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Chwasty polskie to pozycja genialna. Dobór dokonany przez Daniela Olbrychskiego jest świetny. Mistrzowie słowa pokazują zaś, iż nawet używając wulgaryzmów można to robić z klasą.
Książka nie jest długa i daje możliwość delektowania się klasyką polskiej erotyki w najlepszym wydaniu.
Czytając chwasty polskie czytelnik będzie mógł z całą mocą poznać bogactwo języka polskiego ukształtowanego w wiersze przez prawdziwych wirtuozów słowa.
Na pewno będę wielokrotnie wracał do tej pozycji i odświeżał sobie poszczególne wiersze.
Gorąco polecam!!!:)

| 2018-06-02
Przeczytana: 2016 rok

Cóż, nasi przodkowie to dopiero byli zbereźnicy. Kto by pomyślał że Ci sami od wzniosłych dzieł o cnotach, miłości do ojczyzny i takich tam po godzinach zajmowali się znacznie bardziej przyziemnymi sprawami.

liaguszka | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 22 lipca 2015

Klasycy we frywolnym wydaniu. Świetna!

Gosia | 2014-08-04

piękna poezja z drugiej strony: brutalna, wulgarna i pociągająca. każdy potrzebuje takiej odskoczni jak te wiersze. :)