Książka Roku 2018

Seria: Lektury Dla Każdego
Wydawnictwo: Siedmioróg
klasyka
Jarmo

W Opowieściach niezwykłych dostrzec można wszystkie charakterystyczne motywy i cechy pisarstwa Poego: grozę, demonizm, nastrojową aurę niesamowitości, pociąg otchłani, dążenie do przewrotności i klęski, fatalizm, sięganie do niezwykłych stanów świadomości (stany prenatalne, wizje, sny, omdlenia). W sferze ludzkiej psychiki Poe odkrywa przed nami światy, których istnienie ledwie przeczuwamy...

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/k2215_opowiesci_niezwykle_

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k2215_opowiesci_niezwykle_

14 opowiadań pełnych grozy i tajemniczej niesamowitości.

Interesujący zbiór opowiadań, ale Edgar Allan Poe ma w sobie nutkę tego magnetyzmu w kunszcie pisarskim, do którego mnie ciągnie. Są tu opowiadania bardzo dobre, ale także takie, które bardzo mnie rozczarowały i których moja wyobraźnia nie potrafiła odtworzyć w jakiś niezwykły sposób. Najbardziej podobały mi się historie: "Berenice", "Zagłada Domu Usherów", "Co zaszło w przypadku M. Valdemara?" oraz "Czarny kot". Kompletnie natomiast nie przemówiły do mnie "Bies przewrotności", a także "Król Mór". Jednak ogólnie oceniam na plus ten zbiór opowieści niezwykłych.

Szczegółowa ocena:
"Studnia i wahadło" - 3/10
"Zabójstwo przy rue...

Mylengrave | 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2013

Przeczytawszy siedem opowiadań, nie mam już zupełnej ochoty na pozostałe sześć. Autora omawiałam na studiach, trochę byłam nim zafascynowana w liceum - jednakże powrót po latach okazał się klapą. Nic mnie tutaj nie zachwyciło, opowiadania pozbawione są dla mnie wszelkiej grozy, nie ma w nich magii, a owa niezwykłość objawia się Bóg wie w czym - ja nie mogę jej dostrzec. Treść, tło jest mocno zdezaktualizowane, język mocno archaiczny, styl ciężki i nieprzyjemne. Za długie filozoficzne opisy, które po jakimś czasie jawią się nam po prostu jako bełkot. Są tutaj dwa przyzwoite opowiadania - Złoty żuk i Zabójstwo przy rue Morgue, poza tym raczej nie polecam niczego, bo szkoda naszego wytężenia. Osobiście od połowy czytałam je bardzo mocno na siłę.

Żółw-w-filiżance | 2015-02-12
Przeczytana: 01 lutego 2015

Spodobał mi się ten wybór, ponieważ zawiera on przekłady autorstwa kilku różnych tłumaczy - dzięki temu możemy sobie porównać ich style i wybrać swojego faworyta. Poza tym mamy tu dwa dość rzadko przedrukowywane opowiadania: "Sfinks" oraz "Król Mór". Lubię zwłaszcza tę drugą historię, a to ze względu na obecny w niej groteskowy humor, którego nie spodziewałam się dotąd po tym autorze. :)

BlackRainbow | 2011-12-05

Jestem bardzo rozczarowana tym zbiorem opowiadań. Nie tego się spodziewałam po człowieku, który zajmuje miejsce w czołówce mistrzów grozy.

Zacznę od tego, że opowiadania Poego strasznie ciężko się czyta, nie tylko dlatego, że język, którym pisał jest nieco archaiczny. Przez to można się przebić. Trudności sprawiają bardzo długie retrospekcje, w których główny bohater koniecznie musi wyjaśnić kim jest, jaki jest jego stan psychiczny, w jakiej sytuacji materialnej się znajduje itp. Jest to bardzo nużące, ponieważ taki opis zajmuje zazwyczaj trzy, cztery strony, a opowiadania (te najkrótsze) mają od sześciu stron do dziewięciu.

Wprowadzenie we właściwą akcję zaczyna się tuż przed jej rozwiązaniem, a to zamyka się niekiedy w kilku płaskich zdaniach. Płaskich, ponieważ Poe sprowadza je do nic nie znaczących informacji, nie nadaje im właściwego tonu.

Pomysły ma dość interesujące, jednak nie potrafi ich uwydatnić, nadać im charakteru. Wyżej wspomniane retrospekcje są zupełnie zbędne,...

YoriChan | 2014-09-18
Przeczytana: 17 września 2014