Opowieści nieprawdopodobne

Tłumaczenie: Stanisław Wyrzykowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książka z Jeżykiem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Towarzystwo Upowszechniania Czytelnictwa

* Zagłada domu Usherów
* Złoty żuk

krzysztof90 | 2013-10-15
Przeczytana: 13 października 2013

Jestem zdegustowany tym zbiorem opowiadań.Bardzo się wynudziłem. Jedno dobre opowiadanie(zabójstwo przy Rue Morgue), kilka niezłych(np. Maska Czerwonego Moru,Studnia i wahadło). Jednak w zbiorze tym są również opowiadania fatalne. Te ostatnie przypominają pijacki bełkot Pana E.A. Poe. Mam na myśli np. opowiadanie diabeł w dzwonnicy. Natomiast opowiadanie pt. tajemnica Marii Roget jest nudniejsze od rozkładu jazdy pociągów. Zdecydowanie nie polecam tego zbioru opowiadań. "Opowieści nieprawdopodobne" skutecznie zniechęciły mnie do twórczości E.A Poe.

miharu | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

W dokonaniach Poego widzę tu same "Opowiadania", każde z jakimś przymiotnikiem. Zbiorek, który przeczytałam, niezupełnie zgadza się z niniejszym, ale nie chce mi się szukać po wszystkich stronach właściwego zestawienia. Zresztą to nie do końca opinia o książce, raczej o samym autorze i jego stylu, więc nie ma to wielkiego znaczenia, czy przeczytałam akurat dokładnie te opowiadania czy inne.
W sumie to zapoznałam się z prozą Poego dla wiedzy, no bo to "klasyk". Szczerze mówiąc, niespecjalnie mnie porwały te opowieści. Za bardzo są staroświeckie, za wielką wagę autor przykłada do barokowych, zagmatwanych zdań. Czasem czyta się jakieś, i po piętnastym przecinku zapomina się, co było na początku. A ze zdania w sumie niewiele wynika. Nie lubię pisaniny dla samej pisaniny, więc ten mało treściwy styl zdecydowanie mnie zniechęcił.
Co do samych opowiadań, to większość nie jest zbyt przerażająca, jeśli te ozdobne, napuszone zdania o pompatycznej emocjonalności streści się do konkretu. W...

Ariaocs | 2016-11-02
Przeczytana: 2009 rok

Uwielbiam pisarzy tamtego okresu.... wiem, że na dzisiejsze czasy nie jest to specjalnie atrakcyjna literatura, ale ja potrafię wziąć na to poprawkę. Poza tym sam życiorys E. A. Poe jest fascynujący. Czytam dla klimatu.

CLOECLAY | 2013-09-07

BUUU!!!