Kwiaty zła

83-7389-890-5
poezja francuska, symbolizm
poezja
Omnikoron

Najbardziej znane dzieło Charles’a Baudelaire’a, wydane w 1857 r. Kwiaty Zła operujące odważną erotyką, brzydotą oraz obrazami pełnymi śmierci i zła, wywołały skandal i proces sądowy, w wyniku którego poeta i wydawca zostali ukarani grzywną za niemoralność, a sześć wierszy usunięto. W tym niezwykłym zbiorku powracające motywy i tematy: Dobra i Zła, Boga i szatana, grzechu pierworodnego, poezji, kobiety, wina, kotów... koncentrują się wokół dwóch centralnych zagadnień: miłości i śmierci. To one łączą ze sobą i wyznaczają kontekst odczytań wszystkiego, co zajmuje uwagę poety, którego choroba splotła nierozerwalnie miłość i śmierć. Czym są Kwiaty zła? Jak powiedział Marcel Ruff, , parafrazując słowa Theofila Gautiera o „doskonałym poemacie”, są one wyrazem „natury wygnanej w niedoskonałość, a która chciałaby natychmiast, już na tej ziemi nawet, osiągnąć objawiony sobie raj”.

SztukaKreatywności | 2019-07-05
Na półkach: Przeczytane, Wyjątkowe
Przeczytana: 04 lipca 2019

Skłaniające do refleksji, piękne oblicze poezji otwierające nowe spojrzenie na świat. Polecam zarówno początkującym, jak i już bardziej doświadczonym poetom. Piękna książka!

Scald_11 | 2019-07-04
Przeczytana: 26 czerwca 2019

Obawiałem się często zarzucanej dekandetom mdłej chandry, ale zamiast tego otrzymałem barwne rozważania na temat tęsknoty za pięknem. Każdy wiersz otwiera coś nowego: kolejny obraz, kolejną myśl, nowy rytm, by w końcowym utworze zebrać całość i podkreślić że właśnie przeczytało się coś wyjątkowego.

annie warhol | 2019-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2019

bodler versus rest of the world FIGHT!
bardzo dobre wydanie, porządne.

Emsi | 2018-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Baudelaire mnie męczy. Na początku jest fascynujący, intrygujący, szokuje mnie, a później... nudzi mnie i nuży. I mam wrażenie, że jeden wiersz miesza się z drugim i nie robią już na mnie wrażenia. I mam tak za każdym razem, gdy czytam ten tomik. No cóż poradzić...?

Persefona | 2018-03-27

Gryzek | 2018-01-02
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Cudowny i ponadczasowy tomik poezji, który czasem delikatnie łechcze duszę czytelnika, a w innym momencie roznosi ją na strzępy. Niektóre fragmenty dogłębnie mnie poruszyły, przy niektórych miałem ochotę się rozpłakać, a całość sprawiła, że po zakończeniu czytania w środku nocy miałem ochotę opróżnić butelkę jakiegoś wysokoprocentowego trunku, żeby tylko fragmenty tego dzieła przestały wwiercać się w mój mózg.
Czyste emocje opisane we wspaniały sposób, można napisać nawet, że jest to swoisty emocjonalny rollercoaster, który raz przewozi nas obok delikatnej jak jedwab „jasnej” strony życia, aby za chwilę ukazać czytelnikowi największe mroki ludzkiej duszy. Niesamowita lektura.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

Ze względu na okoliczności towarzyszące pierwszemu wydaniu zbiorku, o których nie omieszkała mnie poinformować moja inteligentna matka, trzeba było przeczytać. W młodości jeszcze byłam podatna na sugestię podprogową i wystarczyło mi czegoś zabronić. Było warto. Pełne liryzmu i pasji wiersze. W młodości po lekturę mową wiązaną pisaną bym nie sięgnęła, gdyby dyskretnie nie wspomniano o obrazie moralności, towarzyszącej wydaniu zbiorku. Nie żałuję. Warto się skusić.

Grot | 2017-04-10

„Taką będziesz kiedyś, o wdzięków królowo... by gnić wśród kości bratnich”

„W wypłowiałych fotelach stare kurtyzany, zwiędłe, wymalowane, okiem pełnym cieni (...) Zazdrościłem tym ku*wom trupiego wesela”

Zacytowane fragmenty „Kwiatów zła” nie budzą wątpliwości. Jest to poezja skrajnie pesymistyczna oraz zgorzkniała. Można to odczytywać jako bunt wobec świata, piękna czy rzeczywistości. Baudelaire, jak dowiadujemy się ze wstępu określał miłość jako formę prostytuowania się w sercu drugiego człowieka, do której popycha ludzi strach przed samotnością. Wiersze zawarte w tej książce są niezwykle pesymistyczne, wręcz beznadziejne. Autor napisał „Litanię do szatana”, a także wskazał wprost ,iż śmierć jest jedynym celem życia.

Z czym bym porównał „Kwiaty zła”? Mnie nasuwa się na myśl połączenie mrocznej twórczości Edgara Allana Poe (którego utwory Baudelaire tłumaczył) z niedawno wydanym w Polsce, ohydnym „Spiskiem przeciwko ludzkiej rasie” Thomasa Ligotti'ego.

Baudelaire za swoje...

Gosia | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 25 marca 2017

Biorąc pod uwagę czasy w jakich tworzył Baudelaire wiersze są niesamowicie kontrowersyjne, jednak mam wrażenie, że nie przetrwały próby czasu. Zbiór jest dosyć nierówny, niektóre utwory treściwe oraz posiadające przesłanie, inne bez istotniejszej puenty. Nie lubię szokowania dla samego skandalu, gdy w parze z nim nie idzie przesłanie. Czy Charles Baudelaire wielkim poetą był?

Alice | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Piękno poezji. Poruszenie. Poeta, który brzydocie i prozie życia szarego i smutnego do obłędu umiał nadać wzniosłość swymi słowami. Rozbicie między mrokiem duszy, a pięknem świata np. znalezionym w chwili miłości. Tematy ludzkie, często niewygodne, nawet i nieprzyjemne - tym bardziej porażają czytelnika swoją siłą i wymową. Pokazanie tej czerni, ukochania i jednoczesnego przestrachu przed wieczną nocą. Wiersze w "Kwiatach zła" są niczym odbicie myśli każdego człowieka mierzącego się z szeregiem pytań o istnienie. Zauroczenie poety tematyką rozkładu, śmierci, ciemną stroną człowieczeństwa, jego wadami i złem. Obdarcie ze sztuczności poezji, jest ona autentyczna, wręcz zmusza do zastanowienia się nad sobą i światem. Artyzm na wysokim poziomie. Lubię poezję, co może wpływa na mój odbiór tejże pozycji. Każdy może rozumieć ją trochę inaczej, może znajdzie w niej coś jeszcze innego niż ja. W każdym razie to poezja piękna, ludzka i kunsztowna, tarzająca się w człowieczeństwie w każdym...