Wyzwanie czytelnicze LC

The Man in the High Castle
83-85195-12-2
historia alternatywna
calmanani

"Człowiek z Wysokiego Zamku" to jedna z najlepszych książek Dicka. Rzecz dzieje się w świecie, w którym historia potoczyła się inaczej - Niemcy i Japonia wygrały II wojnę światową, USA podzielone są na strefy okupacyjne. Podziemnym bestsellerem jest powieść science fiction o innym świecie, w którym USA wojnę wygrały.

źródło opisu: Wydawnictwo Editions Spotkania, 1991

romeo | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Druga Wojna Światowa wygrana przez państwa Osi to najczęściej wybierany wariant w utworach z gatunku „historii alternatywnych”. Co by było gdyby Hitlerowi i jego sojusznikom udałoby się zrealizować swe przerażające plany? Ta myśl przyczyniła się do powstania wielu powieści i opowiadań. Jednym z pierwszych i prawdopodobnie najlepszym ujęciem tego tematu jest Człowiek z Wysokiego Zamku Philipa Dicka. Amerykański pisarz koncentruje się w swej twórczości wokół pytań o istotę rzeczywistości, jej głęboką strukturę, o tym czym ona jest i co ukrywa się pod jej zasłoną. Towarzyszy mu bowiem obawa, że świat, w którym żyjemy nie jest prawdziwy. Fałszywa rzeczywistość, podrobione przedmioty,sztuczni ludzie to bardzo częste rekwizyty w jego utworach będące przejawem takich właśnie intuicji. Nie jest mu więc obca myśl o innych możliwych światach ukrywających się pod fasadą naszego.

Taki właśnie teoretycznie możliwy świat Dick przedstawia w swej książce. Po przegranej przez aliantów wojnie cała...

utracjusz | 2016-01-09

Zazwyczaj alergicznie reaguję na wszystko obdarzone etykietką kultowego, ale mój stosunek do twórczości Dicka jest szczególny, bo doskonale pamiętam, jak zachwycałem się nią w czasach licealnych. Doskonałość pamięci odnosi się wszelako jedynie do faktu zachwytu, nie do jego szczegółowych przyczyn, toteż postanowiłem ją sobie nieco odświeżyć.
No i mam zgryz. Na szczęście lubię mieć tego rodzaju ambiwalentne zgryzy, napady ciepła poprzetykane zimnymi dreszczami. Można się bowiem zachwycać wykreowanym przez Dicka światem, interesującym i dość spójnym, można podążać jego śladem i tropić relacje pomiędzy aż trzema rzeczywistościami, przykładać przeżycia bohaterów "Człowieka z Wysokiego Zamku" do własnych doświadczeń i nieuchronnie zastanawiać się, co tak naprawdę jest realne i czy postrzegane przez nas nieścisłości to wystające zza fasady rzeczywistości szwy, czy też zaburzenia naszej niedoskonałej percepcji wywołane zmianami w mózgu. Z drugiej jednak strony, wydaje się, że autor nie...

Karol | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

To jedna z tych książek którą trzeba głęboko przeanalizować żeby ją docenić. I powiem szczerze - nie miałem na to zbytnio ochoty, przez co moja opinia będzie taka a nie inna.

Bez wątpienia rozumiem co autor miał na myśli pisząc te historie, jednakże wydaje mi się że poszedł zbyt mocno w rozważania nad ludzką naturą, w kwestie rasowe i we wszystkie inne możliwe problemy społeczne. I niestety gdzieś po drodze zgubił to co chyba najważniejsze czyli rozrywkę. Bo, oczywiście te wszystkie tematy są ważne i ukazanie ich z innej perspektywy niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni jest interesujące, ale czegoś tutaj po prostu brakuje.

I nawet nie czepiałbym się fabuły, bo poza naprawdę nużącymi rozdziałami Franka reszta była całkiem znośna i szczerze przyznam że były momenty w których naprawdę czekałem na dalszy rozwój wydarzeń. Jednakże to wszystko wyparowało gdy dotarłem do zakończenia które zagrzebuje nas w filozoficznych rozmyślaniach autora jeszcze bardziej niż do tej pory. A same...

annaroza | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 30 października 2017

Klasyka gatunku. I rozumiem dlaczego. Rozumiem też, czemu zawdzięcza nagrodę Nebuli. Choć dziś już nie robi takiego wrażenia. Zbyt wiele czasu upłynęło, zbyt wiele wojen wywołano. Dziś zagrożeniem nie jest nazizm, czy komunizm, lecz islamski terroryzm. Ale mimo wszystko warto spojrzeć na świat oczami ludzi, pamiętających wojnę, która była tak straszna, że zasłużyła na miano II Światowej. I przy okazji przekonać się czego się obawiali, jak wyobrażali sobie ponurą alternatywę, czyli wygraną państw Osi.
Powieść czyta się szybko, ale też nie jest zbyt długa. Autor nie skupia się na bohaterach, ani nawet zbytnio ich losach. Odniosłam wrażenie, że opisana historia bardziej miała służyć przedstawieniu wizji świata pod rządami Japonii i Niemiec, niż konkretnych wydarzeń.

Kanclerz | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2014
Przeczytana: 16 lutego 2014

Książka niełatwa. Książka wymagająca. Książka żądająca stuprocentowej uwagi i pełnego skupienia. Książka pożerająca. Książka Tyran!
Nie da się jej czytać na wyrywki, trochę w tramwaju, trochę na przerwie w pracy. Ta książka wymaga nastrojowej ciszy i oddania, bo taktuje o rzeczach niełatwy.

Obejmuje swymi wpływami niejako trzy światy. Realia powieści, realia powieści w powieści oraz nasze rzeczywiste, mieszające się jakby chwilami z wyobraźnią jednego z bohaterów.
Utwór z gatunku "co by było gdyby" dotykający bardzo problematycznego dla całego świata łańcucha wydarzeń, jakim byłą II Wojna Światowa. Jak by się zmieniło wszystko, gdyby potęga świata spoczęła w rękach Rzeszy Niemieckiej i Japonii. Kto dyktowałby warunki, kto stałby się gorszym gatunkiem ludzi, co wyznaczałoby poziom życia.

Nie należy niczego zdradzać, a polecić politycznie i kulturalnie ciekawskim to zapoznania się osobiście.
Książka z gatunku trudnych, ale stanowiących klasę samą w sobie.

Leeloo_Dallas | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bormann, Geobels, GÖring i pozostali z ferajny nadal żyją, ponieważ Niemcy wraz z Japonią wygrały II wojnę światową. Niemcy podbili Euroazję i Afrykę, wyrżnęli rasę Słowian i nadal tępią Żydów, polując na ocalałe z wojny pojedyncze osobniki. Osuszyli Morze Śródziemne i urządzają loty kosmiczne na Marsa.
Stany Zjednoczone Ameryki należą do Japońskiej strefy. Zwycięzcy opanowali wszystkie dziedziny życia i żyją w przepychu. Rdzenni mieszkańcy wiodą żywoty raczej żałosne i biją czołem przed zwycięzcami. Japończycy wykazują niezrozumiałą fascynację zanikającą kulturą amerykańską i płacą niebotyczne ceny za takie eksponaty, jak zegarek naręczny z wizerunkiem Myszki Miki.
Powieść ma kilku bohaterów. Różni ich narodowość i status społeczny, ale łączy skomplikowana rzeczywistość i gra, jaką muszą toczyć, aby przetrwać. Łączy ich również fascynująca lektura pewnej zakazanej książki. Czytają ją wszyscy mniej lub bardziej po kryjomu; przegrani i wygrani. Książka przedstawia fantastyczną...

jatymyoni | 2015-06-26
Przeczytana: czerwiec 2015

Bardzo ciekawa książka ukazująca alternatywną historię XX wieku. Po wygraniu wojny przez Niemcy, Japonię i Włochy świat został podzielony. Akcja powieści toczy się w Ameryce, która została podzielona na strefę niemiecką i japońską. Interesujące jest ukazanie okupantów niemieckich i japońskich i ich podejście do krajów okupowanych. Wielka Ameryka pod okupacją. Ale czy naprawdę tak jest?
Życie jednak toczy się dalej i przeciętny człowiek musi się przystosować i żyć. Mamy historie pojedynczych osób, które stoją po różnych stronach i starają się żyć normalnie. Mamy ukazane ich losy jak i przemyślenia. Mnie zainteresowało przejście od całkowitego zapatrzenia się w Japończyków jako zwycięzców do powolnego budzenia się dumy narodowej. Najważniejsze w tej opowieści są dwie książki: „I-cing. Księga Przemian” i „ Utyje szarańcza”. Większość z bohaterów łączy głęboka wiara w przepowiednie z księgi „I-Cing” i niepokój związany z książką „Utyje szarańcz” Książka „Utyje szarańcze” pokazuje...

ishara | 2018-12-12
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Niestety wielkie rozczarowanie... Dick jest jednym z moich ulubionych autorów, a jego książki zachwycają mnie niezmiennie od 20 lat. Tak się złożyło, że dopiero teraz sięgnęłam po jedną z jego najbardziej znanych powieści i może to właśnie jest powód mojego zawodu. 20 lat temu ta książka na pewno by mi się spodobała, teraz jest tylko jedną z wielu opisującą alternatywną rzeczywistość.

Język jak u Dicka jest świetny, postaci dobrze skonstruowane, przedstawiona rzeczywistość ciekawa, wątki zajmujące, więc dlaczego nie zachwyca? Po pierwsze w powieści jest za dużo bohaterów jak na niewielką objętość książki. Na niektórych autor skupia się bardziej, na innych mniej i w sumie nie bardzo rozumiem jego wybór w tej kwestii. Moim zdaniem opisana historia to świetny początek dla powieści, ale poszczególne wątki były zbyt krótkie i powinny zostać rozwinięte. Sam pomysł był świetny, ale mnogość bohaterów i podjętych tematów nie pozwoliła skupić się na dłużej na żadnym z nich, i teraz nawet...

vattghern76 | 2013-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 13 września 2013

NIEŁATWA to powieść. W odbiorze jak i chwilami w swej formie.

A mamy tu oryginalną wizję alternatywnego, powojennego świata - świetnie, klimatycznie i wiarygodnie odmalowaną. W świecie tym czuć na wskroś potęgę technologiczno-militarno-ekonomiczną zwycięskich Nazistów, a także wyczuwamy ich bezlitosny, zimny ORDNUNG prowadzący ich do swej perfekcji i panowania nad Wszechświatem poprzez barbarzyństwo, zezwierzęcenie i ideologiczne szaleństwo. Przynajmniej tutaj Dick stawia sprawę JASNO - Naziści nie powinni mieć nic wspólnego z ludzkością.

Okupujących byłe tereny USA Japończyków autor "Ubika" przedstawia w znacznie łagodniejszym świetle. To ludzie oświeceni, ceniący sztukę, z bogatym wewnętrznym życiem, często jednak zupełnie niezrozumiali dla przeciętnego obywatela Stanów Zjednoczonych, no i wciąż niebezpieczni.

Są też wreszcze sami Amerykanie. Nieco zagubieni, wystraszeni, wybici z rytmu, próbujący sobie ułożyć jakoś życie w tak przedstawionej rzeczywistości prowadząc interesy...

anika | 2014-10-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia alternatywna – wojnę wygrały Niemcy, Włochy i Japonia, podzieliły one świat na strefy wpływów: Zachodnie Wybrzeże USA zdominowane jest przez Japonię, Wschodnie – przez Niemcy, rozdziela je strefa buforowa. Europę zdominowała III Rzesza, natomiast Rosjanie i inni Słowianie zepchnięci zostali za Kaukaz, w Ameryce rządzą Japończycy, w Afryce zaś rozpanoszyli się Niemcy i Włosi. Niemcy mają ponadto plany podbicia Marsa i innych planet. Podbitym ludom niełatwo przystosować się do nowej sytuacji, przyjąć obcą kulturę i obyczaje, ale jakoś próbują sobie radzić w powojennym świecie. W życiu bohaterów ważną rolę odgrywają dwie księgi: Księga Przemian I-Cing i powieść zakazana przez Rzeszę „Utyje szarańcza”, opisująca świat, w którym to Niemcy przegrali wojnę.

Świetna, wielowymiarowa powieść, którą polecić można nie tylko miłośnikom fantastyki. Ja mam zamiar wkrótce przeczytać ją znowu, bowiem czytałam ją dość pośpiesznie i zapewne sporo szczegółów umknęło mojej uwadze.