Karaluchy

Kakerlakkene
978-83-245-8926-5
Marsja

Inne wydania

W domu publicznym w stolicy Tajlandii znaleziono ciało zamordowanego norweskiego ambasadora. W Oslo pospiesznie tworzony jest plan uniknięcia skandalu. Policjant Harry Hole wsiada do samolotu skacowany, z zastrzykami witaminy B12 w walizce i wkrótce zaczyna krążyć po zaułkach Bangkoku – wśród świątyń, palarni opium, dziecięcych prostytutek i barów go-go. Odkrywa, że w tej sprawie chodzi o coś więcej niż o morderstwo: za ścianami pełza coś, co nie znosi światła dziennego...

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: http://www.publicat.pl

Opinie czytelników (11941)
Książkowa-Fantazja | 2013-12-09
Przeczytana: 30 września 2013

Pisarze skandynawscy rozwinęli skrzydła w gatunku kryminalnym. Jednym z takich autorów jest Jo Nesbo, który ponoć z książki na książkę się rozwija. Jednoznacznie trudno mi to stwierdzić, bo "Karaluchy" to moja pierwsza przygoda z tym autorem, a zarazem jest to drugi tom serii o Harrym Hole.

Jo Nesbo ur. w 1960 roku, w Oslo. Jako młody chłopak realizował swoje marzenia w klubie piłkarskim. Oprócz pisania kryminałów pisze także teksty piosenek w zespole Di Derre, w którym gra osobiście. Nesbo to autor powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Pierwsza z cyklu książka pt. "Człowiek nietoperz" otrzymała literacką Nagrodę Rivertona, a także Szklany Klucz, za najlepszą powieść kryminalną. Kolejną książką, która cieszyła się nagrodami i została okrzyknięta kryminałem wszech czasów był kryminał "Czerwone Gardło". Obecnie seria liczy 10 tomów i liczę na kolejne.

Akcja rozgrywa się na ulicach Bangkoka, gdzie rządzi świat seksturystyki. Jak się okazuje za...

denudatio_pulpae | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

"Karaluchy" czytało mi się lepiej niż pierwszy tom serii o Harrym Hole. Tym razem przezornie sprawdziłam opis z okładki i widziałam, że czeka nas wycieczka do dusznego Bangkoku, ale nadal jestem tym trochę rozczarowana, bo liczyłam na chłodne klimaty, nie lubię upału.

Razem z Harrym wkroczymy w mroczne zaułki Tajlandii, z mafią, narkotykami i dziecięcą prostytucją. W tym wszystkim, w atmosferze grożącego skandalu, rozgrywa się akcja główna - sprawa martwego, norweskiego ambasadora, która była przyczyną całej wycieczki.

Policyjna robota na dobrym poziomie, Hole jaki jest, każdy widzi, więc komentować jego zachowań i charakteru nie ma po co. Nie pałam do niego przesadnie pozytywnymi uczuciami, ale da się przeżyć. Trochę mnie denerwują jego niektóre metody i postępowanie, ale takie właśnie cechy pasują do "niepokornych śledczych", więc pewnie jeszcze nie raz się z nimi spotkam w tej serii.

Poziom skomplikowania sprawy i zwroty akcji nie pozwoliły mi się nudzić jak w poprzedniej...

Paco | 2015-04-18
Na półkach: Jo NESBO, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Przekombinował.
Wizjonersko-liryczne, poetycko-zawiłe...nie takie mają być kryminały.
Z trzech pierwszych tomów,ten akurat jest najsłabszy.
Pewnie potraktował go jako trening przed ,,Czerwonym gardłem,,.
Za mało Harrego w Harrym :)
Ci,, wielotomowi,, tak jednak mają..by przywołać cobenowskiego Myrona...
Analogie aż nazbyt są widoczne....
Wystąpił tu zdecydowany przerost formy nad treścią, co mam nadzieję, nie będzie już miało miejsca w kolejnych tomach.
Doczytałem , bo musiałem, bo tak trzeba...:)
Peanów jednak nie było :(

Kiwi_Agnik | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Przyzwoicie napisany kryminał.

Dobre dialogi, ciekawe i zaskakujące akcje, fałszywe tropy - to na plus, na minus - to fabuła, która wydała mi się trochę naciągana i niezbyt imponujące zakończenie.

Jednakże książkę czyta się jednym tchem, jest wciągająca przez to ciężko się oderwać od czytania.

Jo Nesbø trzyma poziom!

PABLOPAN | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

Pierwsze spotkanie z Harrym Hole określam przymiotnikiem "dobre". Muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś więcej. Książka nie jest zła, ale czegoś nieuchwytnego w niej brakuje... Akcja rozkręcała się wolno, pod koniec chyba autor miał jakiś kryzys, bo odniosłem wrażenie, że kartki zapełniał na siłę, ale zaskoczenie całkiem, całkiem. Mimo wszystko sięgnę po kolejną książkę w celach porównawczych :)

macias | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Słuchałem w wersji audiobooka wydanego ze sporym rozmachem i jestem pod ogromnym wrażeniem. Realizacja doskonała, dopracowana w najmniejszych szczegółach, aktorzy moim zdaniem również stanęli na wysokości zadania i słuchało się tego z wielką przyjemnością. Ale oczywiście nie byłoby tak kolorowo, gdyby nie doskonała książka, która stanowiła bazę tej superprodukcji. To moja druga pozycja Jo Nesbo i kolejne są tylko kwestią czasu... Polecam!

książek: 1935

Po przeczytaniu książki „Człowiek nietoperz”, miałam wielkie nadzieje, że „Karaluchy” okażą się w większym stopniu ekscytujące, a także bardziej interesujące i rzeczywiście nie rozczarowałam się. Powiedziałabym nawet, że druga część serii okazała się znakomicie napisanym kryminałem. Autor pokazał swój zdumiewający talent. Już po przeczytaniu pierwszych stron powieści byłam zaintrygowana, a napięcie potęgowała każda kolejna strona, do tego mnóstwo zabawnych dialogów, a zakończenie bardzo ciekawe i szokujące.

Tym razem charyzmatyczny Harry Holle przemierza zatłoczone i zakorkowane ulice Bangkoku, aby rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci norweskiego ambasadora. W trakcie śledztwa Harry przekonuje się, iż Tajlandia to jedno z państw na świecie, gdzie kryje się najlepiej rozwinięty przemysł seksualny, zaspokajający każde potrzeby. W tym właśnie kraju szerzy się największa liczba wszelkiego typu dewiantów. Przemierzając zaułki Bangkoku Harry odkrywa mroczną stronę tego miejsca,...

Roman Dłużniewski | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Doskonała, mocna powieść. Nesbo ewidentnie się rozkręcał. Nawet zastanawiałem się, czy nie dać 8 gwiazdek, bo książka naprawdę mnie wciągnęła. Najpierw Sydney, teraz Bangkok. Nie bardzo rozumiem tych, którzy uważają, że akcja toczy się zbyt wolno. Sugeruję oglądanie tzw. filmów akcji. Tam się dzieje bardzo dużo od początku do końca. Hole jest świetny a sposób prowadzenia narracji przez Nesbo - rewelacyjny! Jego zaskakujące, wywołujące uśmiech sformułowania, naprawdę zasługują na najwyższe uznanie. Trylogię z Oslo mam już za sobą czyli teraz będzie "Wybawiciel" Czytajcie Nesbo !!!

wiejskifilozof | 2014-06-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powiem tak,od dawna miałem ochotę na to książkę.Czytałem,wiele ciekawych opinii i nie mogłem się doczekać by wreszcie zanurzyć się w lekturze.
Czy było warto ? Na pewno tak,to przecież norweski kryminał.A ja uwielbiam skandynawskie klimaty.Więc nie mogłem sobie odpuść,tak więc przeczytałem i moim zdaniem książka jest dobra,ale ma też kilka minusów.
Na początku miałem trudności by się przebić przez początkową fabułę,zabójstwo norweskiego ambasadora.Owszem sprawa poważna,lecz opisana tak dość niemrawo.
Na szczęście potem akcja szybciej się rozkręca.Mamy podróż przez najgorsze speluny Bangkoku.
Poruszany temat pedofilii,to właśnie te temat był w Karaluchach najbardziej widoczny.
Opisy miasta są naprawdę bardzo ciekawe,ma się czasem wrażenie że czyta się National Geographic.
Książkę przeczytałem w jeden dzień,warto.

Karol | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Byłem zadowolony po pierwszej książce z tej serii, po drugiej jest jeszcze lepiej. Karaluchy podobnie jak poprzedni tytuł są osadzone w egzotycznym kraju, Harry ponownie zmaga się zarówno ze śledztwem jak i z kacem, i ponownie autor trzyma nas w napięciu do samego końca. Tutaj było nawet ciekawiej. Polityczna intryga z masą pobocznych wątków, ciągłe kłody na drodze przy prowadzeniu śledztwa, kilka ciekawych zwrotów akcji. Nesbo zdecydowanie się rozkręca, fabuła jest dużo bardziej spójna, zdecydowanie bardziej wciągająca, mamy więcej akcji. I kolejny raz świetne zakończenie.

zobacz kolejne z 11931
Oglądaj transmisję słuchowiska "Ojciec chrzestny"

W sobotę 5 kwietnia o 18.00 będziemy na LC transmitować premierę słuchowiska "Ojciec chrzestny" ze studia im. Agnieszki Osieckiej. W roli Dona Corleone wystąpi Janusz Gajos.

Audiobook "Karaluchy" nominowany do MocArtów 2013

RMF Classic po raz czwarty przyznaje MocArty. Wśród nominowanych w kategorii Rzecz z klasą znalazł się audiobook "Karaluchy" - wydany pod patronatem LC - czyli adaptacja powieści Jo Nesbø przygotowana przez Wydawnictwo Dolnośląskie i serwis Audioteka.pl.