Bunt Paryża

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Francja, XIX wiek, Komuna Paryska
historyczna
Dorota_1988

Książka opisuje wydarzenia we Francji w 1871 roku, powstanie Komuny Paryskiej, dramat komunardów i ich błędy, których epilogiem stało się "kamieniowanie nędzarzy"....

Bartek | 2014-01-18

Dybowski przedstawił obronę Komuny jako zupełnie niedolną. Składały się na to czynniki zarówno polityczne, jak i wojskowe. Chaos, dezorganizacja, brak dyscypliny, zdrady i szpiegostwo szybko przeżarły Komunę. Potencjał rewolucyjnego Paryża został roztrwoniony przez kunktatorstwo i pasywność kierownictwa Komuny. Tylko Polacy Dąbrowski i Wróblewski potrafili dowodzić swoimi żołnierzami, utrzymać dyscyplinę i prowadzić obronę. W tej sytuacji porażka była kwestią czasu.

Anna | 2017-05-23
Na półkach: K 5, Przeczytane, Posiadam