Czasem trzeba zażartować. Alfabet Księdza Bonieckiego

Wydawnictwo: Zwierciadło
978-83-931599-3-2
wspomnienia, rozmowy
Michał

Trochę humoru (choć z nutą ironii), trochę optymizmu (choć z nutą melancholii), a przede wszystkim mądrość (ta przez wielkie M). 25 wybranych przez Księdza haseł na 25 kolejnych liter. Ponad 20 mini-rozmów. W rozmowie trudno się przed czytelnikiem schować, trudno się nie odkryć, nie odsłonić. Zresztą – może Ksiądz tak do końca wcale tego nie chce...?

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Lothar76 | 2018-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 września 2018

Tak jak często pisano wcześniej - nie zawsze się zgadzam, ale warto poczytać, bo sporo ciekawych wypowiedzi i myśli zawarto w tej krótkiej książce. Ksiądz Boniecki z całą pewnością jest jednym z ciekawszych ludzi wśród księży. Ksiądz wybrał różne pojęcia do omówienia. Zaznaczyłem sobie też sporo różnych akapitów - co mi się też podoba ksiądz Boniecki nie używał zwykle trudnego języka. To też sztuka przekazać swoje myśli w racjonalnym i mniej skomplikowanym ciągu.

"Złość tłumiona doprowadzi prędzej czy później do nieproporcjonalnie silnej eksplozji"

ilo99 | 2018-08-04
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Seria 25 wywiadów spisanych przez dziennikarkę. Kanwą tych rozmów były słowa klucze, każde na inną literę alfabetu. Niby wszystko w porządku bo i poukładane są te dywagacje, i przemyślane, lecz doskwierała mi ich lakoniczność. Miałam wrażenie, że o każdym z wymienionych haseł można powiedzieć dużo więcej, rozpatrzeć zagadnienie z co najmniej kilku aspektów, a tymczasem po dwóch, trzech stronach rozmowa dotyczy już czegoś innego. Dlatego po lekturze pozostało mi uczucie niedosytu, wrażenie marginalizacji spraw istotnych, a szkoda.

Pollyanna | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

25 minirozmów autorki z księdzem Adamem Bonieckim. Każda rozmowa dotyczy wybranego przez księdza hasła na kolejną literę alfabetu, które nie tworzą jednej całości, dzięki temu czytelnik może dowolnie wybierać kolejność czytania interesujących go zagadnień.
Rozmowy dotyczą m.in. miłości, wolności, nieśmiałości, głupoty, ale też apetytu, śmiechu, czy luksusu. Z każdej wypowiedzi wyziera ogromna błyskotliwość i mądrość życiowa księdza Bonieckiego.
Każde rozważanie zawarte w tej książce zmusza czytelnika do refleksji.

Ana | 2016-07-31

Mądra, refleksyjna i z humorem. Trzeba czasem przeczytać rozważania wielkich ludzi, żeby nabrać dystansu i pokory.

Futurka | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 20 lipca 2016

Nie nazwałabym tej książki przyjemną.
Nie była dla mnie ani łatwa ani lekka.
Muszę do niej wrócić, żeby zrozumieć.

To było ważne spotkanie z interesującym CZŁOWIEKIEM.

Muszę do niej wrócić, bo chcę poznać.

dzidek | 2016-04-08

Książka smaczna niesłychanie. Czyta się z ogromną przyjemnością, bo ksiądz Boniecki to człowiek mądry, który ma coś do powiedzenia a takich ludzi słuchać warto.

BetiFiore | 2015-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2015

Książka bardzo ciekawa, pełna mądrych rozważań, celnych uwag na wiele życiowych tematów. Nie tylko dla katolików. Na pewno będę do niej wracać, tym bardziej, że podzielona jest na hasła, które można dowolnie wybierać. Chciałabym przeczytać więcej pozycji księdza Bonieckiego.

Kapłan jest z ludu wzięty, czyli jest tak naprawdę taki sam jak wszyscy ludzie i jego zwyczajność jest jego atrybutem i cechą godną pożądania. Jeśli zaczyna być nadzwyczajny to zaczyna to wzbudzać niepokój i zamiast go do ludzi przybliżać rodzi się myślenie, jakże ja niegodny mam obcować z kimś tak niezwykłym, a to tylko oddala (bo bardziej lubimy i cenimy kogoś kto zachowując zasady, w które wierzy z przekonaniem i autentycznością, jest jednak twardo po ziemi chodzącym człowiekiem, któremu sprawy ludzkie codziennego dnia nie są obce, bo sam je na plecach nosi i przeżywa). I dlatego bliżsi są nam ci, którzy ową kapłańską zwyczajność pokazują nam i jej się nie wstydzą, bo dzięki temu i my nabieramy do nich zaufania i uzyskujemy pewność, że dar, który otrzymali od Boga jest prawdziwy, bo nie stwarzają dystansu, nie budują murów, nie powodują rozdźwięków, ale mają w sobie wszystko to, co było przesłaniem Chrystusa, że tych, których wybiera i stawia nam jako naszych pasterzy stawia z...

Hanna | 2014-09-26

Książka ta koło ratunkowe na gorszy czas. Świat przedstawiony w tej książce to świat nie zawsze kolorowy. Ale świat, który możne takim się stać jeśli tylko o to walczymy.

magda857 | 2014-08-22
Przeczytana: sierpień 2014

Lekka, przyjemna, jednak daje do myślenia.Książka napisana jest w formie dialogu, choć tak naprawdę autorka tylko nakierowuje rozmowę, całą esencję tworzy sam Ks. Boniecki. W jego wypowiedziach widać inteligencję, nawet pokuszę się o słowo mądrość, oraz doświadczenie. Niezwykle przyjemnie czyta się słowa takich ludzi. Uważam, że to cenna pozycja. Porusza ważne, uniwersalne tematy,o których wszyscy coś wiemy, jednak często o nich zapominamy.