Blog osławiony między niewiastami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
satyra
Ag2S

Wybór najlepszych i najśmieszniejszych tekstów Artura Andrusa z jego bardzo popularnego bloga internetowego – swoiste „Dzieła wybrane”. W książce tej oprócz przewrotnych, ironicznych, rozrywkowych, wielokrotnie rymowanych i nierymowanych tekstów blogowych, znajdziemy też wybór autorskich tekstów Andrusa-mniej-znanego (m.in. felietony dla policji i lekarzy) oraz Andrusa-bardzo-popularnego...

W książce tej oprócz przewrotnych, ironicznych, rozrywkowych, wielokrotnie rymowanych i nierymowanych tekstów blogowych, znajdziemy też wybór autorskich tekstów Andrusa-mniej-znanego (m.in. felietony dla policji i lekarzy) oraz Andrusa-bardzo-popularnego (choćby teksty kilku piosenek m.in. „Spałem w Pile, piłem w Spale”, „Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie”, które teraz szturmem zdobywają polskie listy przebojów). Każdą stronę tej książki przenika typowo andrusowska naiwna ironia, Andrus jako rodowity warszawiak z Sanoka jest klasycznym typem sympatycznego cynika, który najchętniej żartuje nie z innych, lecz z samego siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
violino książek: 991

Swobodny dryf myśli

„Blog osławiony między niewiastami” jest zbiorem felietonów, które Artur Andrus publikował na swoim blogu internetowym oraz w magazynach „Policja 997”, „Prime”, w białostockim „Kurierze Porannym” i w „Gazecie Lekarskiej”. To pięć i pół roku spięte klamrą dobrej polskiej satyry w wykonaniu jednego z czołowych przedstawicieli tego gatunku.

Ponieważ Andrus przez lata zapracował na swoje inicjały na zaszczytnym miejscu, na czele alfabetu, cała recenzja mogłaby zawierać się w dwóch krótkich słowach: Artur Andrus. I właściwie wszystko byłoby jasne.

Bycie marką ma tę niewątpliwą zaletę, że nawet popełnienie literackiego niewypału nie zburzy wizerunku. Na szczęście takie mniej udane teksty – do których zaliczam powieść w odcinkach „Żałuj, Marleno” - nie zdarzają się często i stanowią raczej wyjątek potwierdzający regułę. Co zatem jest tą regułą?

Przede wszystkim Andrus ma niebywały dar opowiadania. W jego ustach nawet najbardziej banalne wydarzenia urastają do rangi co najmniej rozmów na szczycie. Szczyty bywają różne, ale jedno je łączy: wyróżniają się.

Mogę się uważać za klasyka zwracania uwagi na rzeczy pozornie banalne.

Mogę się uważać za klasyka zwracania uwagi na rzeczy pozornie banalne.

W rzeczywistości Andrus raczej nie porusza tematów ważnych, poważnych ani wielkiej wagi. Jeśli nawet tak się zdarzy, zazwyczaj ściąga je z wyżyn do parteru. Bliższe są mu tematy błahe, codzienne. Jednak nawet te pod przykrywką prostoty i banalności subtelnie wstrząsają szarymi komórkami czytelnika. Perfekcyjnie potrafi wprowadzić zamęt, odwracając utarte zwroty, burząc od wieków wydeptywane ścieżki skojarzeń.

Po co mówić jaśniej, jak można coś pokomplikować?

Andrus potrafi odłożyć na bok przyzwyczajenie, które pozbawia nas spostrzegawczości. Dzięki temu jest lepszym obserwatorem, widzi świat w szczegółach, zwracając uwagę na to, co większości umyka. I mimo że nie wodzi czytelnika za nos - wręcz przeciwnie, wykłada wszystkie karty na stół – nieustannie zaskakuje. Jego skojarzenia z każdym kolejnym zdaniem podążają w coraz to innym kierunku, niezgodnym z tym, co podpowiadają nam nabyte przez lata schematy.

Dodajmy do tego niebanalną umiejętność łączenia słów i znaczeń, których pozornie połączyć się nie da, oraz zdolność dorabiania idei do tego, co – często przypadkowo - powstało. Od tytułu tej książki począwszy...

Język Andrusa pełen jest zaskakujących lingwistycznych eksperymentów. Czyta się go przy tym lekko, czując, że autor mimo wszystko wiedział, co pisze. Chociaż wielokrotnie teksty noszą ślady – albo przynajmniej sprawiają wrażenie – swobodnego dryfu myśli, są logiczne i spójne.

Niebywała łatwość naginania języka, łamania utartych zwrotów i sklejania ich na nowo w innych konfiguracjach powoduje, że nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest już odkryte, Andrus odkryje to dla swojego czytelnika ponownie. Tylko trochę inaczej:

A feministki bezczelnie kłamią!
Kopernik była facetem!

Artur Andrus facetem nie była, ale nie mam wątpliwości, że ze swoimi zdolnościami niczym Kopernik jest w stanie zatrzymać Słońce i ruszyć Ziemię. Albo na odwrót...

Magdalena Wiśniewska

Wszystkie cytaty za: Blog osławiony między niewiastami, Artur Andrus, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012.

sylsie78 | 2018-01-17

Kocham Andrusa!

Woody | 2017-11-25
Przeczytana: 20 września 2016

Genialne poczucie humoru Andrusa rozbawiło mnie do łez! Inteligentna żonglerka słowami, zgrabne okolicznościowe utwory wierszowane wplecione w prozę; książkowy zapis internetowego bloga Andrusa to fantastycznie opisana rzeczywistość, świetna książka!

beewoman | 2017-11-20

Książka godna polecenia.

Funny Player | 2017-09-03
Przeczytana: sierpień 2017

Jestem zwolennikiem lakonicznych wypowiedzi, co pragnę teraz wyłuszczyć:
Książka jest jednocześnie nie wypałem i naprawdę udaną publikacją... z tym, że z drugą częścią tego zdania zgodzą się wielbiciele twórczości Artura Andrusa, a z pierwszą – reszta świata ;)

Monka | 2017-04-15
Przeczytana: 31 marca 2017

Genialna książka do czytania w komunikacji miejskiej :)
Momentami płakałam ze śmiechu, a miny innych pasażerów bezcenne^^

apococzytasz | 2017-04-05
Przeczytana: 22 lutego 2017

Cenię jego specyficzne, trochę niedzisiejsze poczucie humoru.

Kaśka97 | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Artura Andrusa uwielbiam jako kabareciarza. I tylko pod takim wcieleniem go znałam. Jakie było moje zaskoczenie gdy okazało się, że pisze bloga, a z napisanych przez siebie felietonów stworzył książkę "Blog osławiony między niewiastami". Książka jest bardzo zabawna. Jest uosobieniem pana Artura z lekką nutą autoironii. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie jednak czasami gubiłam się w dość wyszukanym słownictwie. Ale taki właśnie urok tej książki. Zachwyciło mnie to, iż pośród humorystycznych felietonów odnaleźć można ten pt. "Janek", w którym to Andrus wspomina swojego przyjaciela. Ten felieton ujmuje człowieka za serce i sprawia, że zabawny Andrus ukazuje nam swoje nieco spokojniejsze i nostalgiczne oblicze 👌

kolumban | 2016-05-06
Przeczytana: maj 2016

Czterokrotnie popłakałem się ze śmiechu.
Grzecznie.
Jaki kraj, taki Clarkson.

Tatiana | 2016-02-19

Bardzo lubię inteligentny humor Pana Andrusa i ta książka jest jego odzwierciedleniem

colezanka | 2015-10-04

a książka to moje pierwsze rozczarowanie w roku 2015. Pewnie będzie ich więcej, ale tej przypadło zaszczytne miejsce na czubeczku listy. Moje rozczarowanie jest tym większe, że autora książki, Artura Andrusa, bardzo lubię. Jest człowiekiem zabawnym, ze specyficznym poczuciem humoru, wydawałoby się – elokwentnym. Ale jak widać, jego wygadanie nie przelewa się dobrze na papier. Lepiej się go słucha niż czyta.

Będąc w empiku, zupełnie przypadkowo trafiłam do działu, w którym znalazłam książki pana Andrusa. W sumie to nie wiedziałam, że jakieś napisał, więc moje zaskoczenie było miłe i pozytywne.A tu… taka klapa. Kurcze, świetnie czyta się tą książkę, ale urywkami. Jako całość, czytana ciągiem, traci na wartości. Owszem, może i czyta się ją szybko i lekko, ale jak wiemy, nie oznacza to, że książka jest godna dalszego polecenia. Chyba, że ktoś przeczyta ją na raty. Może to jest sposób. Ja połknęłam w całości i do tej pory mi się odbija.