Otto. Autobiografia pluszowego misia

Tłumaczenie: Michał Rusinek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Światowi mistrzowie dzieciom". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Format
Otto. The Autobiography of a Teddy Bear
Magdalena

Kolejny wydany w Polsce – obok „Trzech Zbójców”, „Przygód rodziny Mellopsów” i „Człowieka z Księżyca” – tytuł laureata nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Prix Hans Christian Andersen, 1998) Tomiego Ungerera. Otto to pluszowy miś, który opowiada nam wzruszającą historię swojego życia – pełnego zabawnych, ale i tragicznych zdarzeń. Otto należy do Dawida, żydowskiego chłopca mieszkającego w niemieckim miasteczku.Podczas jednej ze szczęśliwych zabaw chłopców z misiem, idyllę brutalnie przerywają zmiany polityczne. W tej niezwykłej opowieści o pluszowym niedźwiadku, której osnową jest II wojna światowa i Holokaust, Tomi Ungerer znów wraca do najistotniejszych dla niego tematów: różnic, jakie dzielą ludzi, wojny, przemocy społecznej. W historii misia bardzo ważne są także kwestie tolerancji, przyjaźni, a także ocalającej mocy pamięci.

źródło opisu: Wydawnictwo Format, 2011

źródło okładki: http://wydawnictwoformat.pl/page.php?p=156

kwiatek29 | 2014-01-08

Kanwą historii pluszowego misia jest II Wojna światowa,zagłada Żydów,żołnierze walczący na froncie.Opowieść jest ciekawie napisana,ilustracje są ładne i duże.Autobiografia Otto zaczyna się w chwili uszycia go w warsztacie w Niemczech.Wprost z półki sklepowej staje się prezentem Dawida.Po kolei zmienia właścicieli,spotykają go bardzo miłe chwile,los nie szczędzi mu również tych złych.Występują tu dość drastyczne dla małego czytelnika ilustracje dotyczące walki na froncie,za to mały minus,ponieważ przez to książka nie nadaje się dla małych dzieci.

momarta | 2018-03-18
Przeczytana: 11 marca 2018

O pluszowym misiu o całkiem sporym rozumku. Nie tylko dla dzieci.

Abee | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 30 maja 2015

Pięknie zilustrowana historia misia, który w wyniku zdarzeń losowych przechodzi z rąk do rąk, aby znów trafić w ręce swego pierwszego właściciela. A w tle wywózki Żydów, bombardowanie Niemiec, rodzinne miasto czarnoskórego żołnierza alianckiego, antykwariat w USA. Treść z początku nie porywa, ale historia się rozkręca, aby na końcu wzruszyć do łez. Subiektywnie od 6 lat.

inkaa2000 | 2017-05-15
Przeczytana: 15 maja 2017

Piękna opowieść o misiu i jego niezwykle smutnych przygodach. Dzieci zostaną przeprowadzone przez czasy II wojny światowej, a także poznają powojenne losy bohatera. jednak to nie byłaby tak dobra książeczka dla dzieci, gdyby nie zaskakujące zakończenie... Jakie? Sprawdźcie, bo warto!

FiKa | 2015-11-07

Piękna książka, Dawid mały chłopiec pewnego dnia dostaje misia. Zabawka staje sie ulubioną, dzieli sie nim z kolega Oscarem. Innego dnia chłopiec dostaje naszywkę - żółtą gwiazdę. Pochmurnego dnia przychodzą panowie w żadnych długich płaszczach zabierają Dawida i jego rodzinę, Dawid pozostawiania Oscarowi, ten w zasie walk gubi go. Kolejne losy sa rownież trudne... Ale długo potem Dawid znów spotka misia i Oscara. Poruszająca autobiograficzna opowieść misia Otto. Polecamy!!!

Kaśka | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Musze przyznać, że takie powinny być bajki dla dzieci. Pod płaszczykiem historii opowiadanej przez pluszowego misia, znajdują się trudne tematy, często w ogóle nie poruszane albo jak już to w nadmieniane w błahy, laicki sposób. Dzięki tej opowieści w dobry i przystępny sposób można przybliżyć dziecią brutalny świat dorosłych bez większej szkody. Książka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Gorąco polecam !

Agnieszka Dąbrowska | 2018-11-06
Przeczytana: lipiec 2018