Ostatnie lato w Nebrasce

Okładka książki Ostatnie lato w Nebrasce
Nele Neuhaus Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Sheridan Grant (tom 1) Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
literatura piękna
Sheridan Grant (tom 1)
Gorzka Czekolada
Sommer der Wahrheit
Media Rodzina
2015-09-28
2015-09-24
Miłosz Urban, Anna Urban
literatura niemiecka nastolatka literatura kobieca seksualność Nebraska lata 90.

2002
1988

Czy dorosłego faceta może zachwycić opowieść nastolatki z amerykańskiego zadupia, jakim niewątpliwie jest Nebraska ?
Otóż może, jeśli opowieść ta wypływa spod pióra Nele Neuhaus.
To jedenasta książka niemieckiej pisarki, którą mam na swojej półce i żadna z jej powieści mnie nie rozczarowała.

Adoptowana dziewczyna mieszka z przybraną rodziną na farmie Willow Creek.
Trochę dziwna ta rodzina i dziwne, żeby nie powiedzieć dziwaczne panują w niej stosunki.
Sheridan stara się spełniać oczekiwania wobec niej, ale niektórych członków rodziny nie znosi. Nie wie, dlaczego są dla niej tacy podli.

Ale sprawy rodzinne to tylko część opowieści.
Równie ważną a może nawet ważniejszą częścią staje się rozbudzona kobiecość młodej dziewczyny, buzujące uczucia, pragnienie doświadczeń seksualnych, porywy dziewczęcego serca.
Przez jej życie przewijają się bardzo różnorodne postacie a każdy kolejny niby-związek przynosi kolejne rozczarowanie.

Oba wątki bardzo umiejętnie przeplatają się ze sobą a autorka zrobiła wszystko, abyśmy nawet przez chwilę nie byli znudzeni.
Opisy marzeń, westchnień, pragnień młodziutkiej Sheridan są tak świetnie oddane, że chwilami sam miałem ochotę ją przytulić.

Świetny język, doskonały styl, barwne odmalowanie wszystkich bohaterów, zupełnie niesamowite opisanie życia na Środkowym Zachodzie USA, to wszystko sprawia, że od lektury naprawdę trudno się oderwać.

Polecam zdecydowanie!!

9/10.

Otóż może, jeśli opowieść ta wypływa spod pióra Nele Neuhaus.

Adoptowana dziewczyna mieszka z przybraną rodziną na farmie Willow Creek.
Trochę...

Wciągająca. Polecam.

Wciągająca. Polecam.

Piękna, niesamowicie wciągająca książka o losach dorastającej Sheridan Grant. Dorasta ona na Środkowym Zachodzie USA, w Nebrasce. Sheridan jest utalentowaną dziewczyną, kochającą książki, koniec, przyrodę i marzącą o wielkiej miłości. To pokorna, mądra dziewczyna, która cierpliwie znosi złe traktowanie przez macochę odliczając czas do swojej ucieczki z Nebraski.

Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się romansu z dramatami nastolatków, a dostałam smutny obraz amerykańskiej wsi. Oczywiście dramaty nastolatków również tutaj są, jednak większość ma głębsze podłoże.
Tak, jest tu sporo wątków romantycznych i seksualnych. Tak, patrzymy na świat oczami nastolatki, która wydaje nam się za młoda na takie problemy. To nie jest złe - to jest smutne. Nasza bohaterka szuka siebie, a autorka mało w tej podróży lukruje. Jest brutalnie, beznadziejnie i smutno. Większość z nas o Stanach myśli jako o wielkich miastach albo urokliwych kanionach, sielskich wioskach pośród gór. Tymczasem Stany to też zapadłe wsie, mentalnie zacofane, zapite i uznające głównie argument siły, a jednocześnie popisowo religijne. W takiej właśnie autorka umieściła akcję. W miejscu, w którym młodzież robi głupie rzeczy, bo właściwie nie ma nic innego do roboty, poza pracą w gospodarstwie, a dorośli często prezentują wcale wyższy poziom. Gdzie jednostka inteligentna i wrażliwa jest wyobcowana, nie ma dla siebie miejsca, więc musi szukać, co niekoniecznie przynosi same dobre rezultaty. Gdzie seks jest jedną z niewielu rozrywek, więc uprawia się go za wcześnie i byle jak, nie zawsze z własnej woli czy właściwych pobudek. Rozpaczliwe poszukiwanie samego siebie, akceptacji i szczęścia rzadko ma dobre skutki, szczególnie w miejscu, z ktorego można tylko uciec albo się w nim pogrążyć. Już wcześniej spotkałam się z takim opisem USA, więc nie było to dla mnie zaskakujące, ale wielu czytelników może się zdziwić.
W niektórych miejscach autorka chyba trochę przedobrzyła, rzucając na biedną dziewczynę wszystkie możliwe tragedie, a przy zakończeniu to już zdecydowanie. Wątek pewnej tajemnicy tak się ciągnie, że czytelnik może sobie wszystko poskładać na długo przed finałem i mam nadzieję, że kryminały pod tym względem lepiej konstruuje. Moim zdaniem tak drętwa scena go tłumacząca bezsensownie psuje obraz całej książki, która jest ciekawą - chociaż smutną - podróżą.
Ku własnemu zaskoczeniu, pomimo wad - polecam. Przede wszystkim jako obraz społeczności i wyobcowania.

Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam.

Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Zupełnie inna opowieść niż pozostałe powieści autorki jednak warto ją przeczytać

życie porafi być nieprzewidywalne i okrutne zarazem.... zajmująca historia nastolatki, którą, mimo młodego wieku życie mocno doświadcza.... Zupełnie inna książka autorki sensacji i kryminału, ale warta polecenia i przeczytania

Na półkach: , , , ,

Wypożyczyłam w ciemno z biblioteki, nawet nie przeczytałam o czym.
Nie żałuję, chociaż momentami głupota głównej bohaterki zwalała z nóg, ale to w końcu nastolatka. Zastanawiam się tylko o czym myślała autorka jak pisała o wszystkich tragediach, które spotkały Sheridan. Momentami jak u naszej rodzimej autorki, Pani Michalak. Jak już kogoś spotyka nieszczęście to najlepiej zwalić na bohatera ich jak najwięcej. Na kartkach książki wszystko udźwignie.
Bardzo podobało mi się zakończenie, moim zadaniem nawet nie trzeba było pisać następnych dwóch tomów historii Sheridan.

Wypożyczyłam w ciemno z biblioteki, nawet nie przeczytałam o czym.

Ostatnie lato w Nebrasce było dla mnie odskocznią od ciągłej fantastyki i serii. Przyjemnie było przeczytać coś jednorazowego, nieco dramatycznego i równie wspaniałego. Wspaniała historia, wciągające opisy i tyle nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie mogłam się oderwać. Książka pozostawiła niedosyt, głównie dlatego, że niektóre sprawy głównej bohaterki nigdy się nie wyjaśniły.

Nele Neuhaus Ostatnie lato w Nebrasce Zobacz więcej