Okruchy dobra

Okładka książki Okruchy dobra Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska Patronat LC
Okładka książki Okruchy dobra
Justyna BednarekJagna Kaczanowska Wydawnictwo: W.A.B. literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska święta magia Boże Narodzenie samotność serce

Znalazłam w tej pozycji wszystko to, czego szukam w książkach: zwyczajność, dobro i nadzieję. Nie ma tu porwanych głupich lal moczących majtki na dźwięk seksownego głosu swojego porywacza, ani zemsty, ani pościgów, ani zagadek kryminalnych. Tu jest normalne życie i wszelkie jego odblaski i problemy, które nikną gdy do głosu dochodzi miłość a szczere serce pragnie czynić dobro.
Polecam każdemu, gdyż po zakończeniu lektury zostaniecie tylko z pozytywnymi myślami.

Dobra książka na święta Bożego Narodzenia. Przede wszystkim refleksyjna.

Dobra książka na święta Bożego Narodzenia. Przede wszystkim refleksyjna.

"Okruchy dobra" przesłuchałam w audiobooku. Od razu na wstępie napiszę, że nie do końca podpasowała mi lektorka. Wolałabym, żeby tę książkę czytał jednak ktoś inny, ale z czasem się przyzwyczaiłam i nie zwracałam uwagi na głos lektorki. Sama książka bardzo mi się podobała. Przyjemna, mądra i wzruszająca. Poznajemy losy kilku obcych sobie osób, których ścieżki w pewien sposób zaczynają się łączyć. Ogromnym plusem "Okruchów dobra" są bohaterowie: tacy jak my, zwyczajni ludzie pokiereszowani przez życie, doświadczeni, mający swoje problemy i traumy, z którymi muszą sobie radzić. Bardzo polubiłam Ankę, Romana, pana Ignacego. No i zwierzęta jako bohaterowie - świetny pomysł. Cały czas czuć też klimat zimnego grudnia, magicznego Krakowa oraz atmosferę Świąt. Widać, że autorki miały pomysł na tę książkę i świetnie się uzupełniały. Widzę tutaj płaszczyznę porozumienia między obiema paniami, czy to jeśli chodzi o samą historię czy też o język i styl. Wszystko napisane tak sugestywnie, że miałam przed oczami i panią w okienku w urzędzie, ośnieżone ulice Krakowa, samotny wieczór Anki z pina coladą, czy wspólną Wigilię. Panie stworzyły bardzo dobrą, słodko-gorzką historię, w którą można uwierzyć, a na pewno ja chcę wierzyć. Nie ma tu nic wydumanego, udziwnionego, jest po prostu życie. Mimo że książka napisana bardzo przyjemnym piórem i czyta się ją lekko i szybko to jednak porusza ważne tematy i skłania do pewnych refleksji, do zatrzymania się i wzięcia oddechu. W ogólnym odbiorze książka jest taka bardzo "przytulna", taki ciepły kocyczek na zimny wieczór, niesie nadzieję i ukojenie oraz daje wiarę na lepsze jutro. A chyba tego nam też potrzeba w tym szalonym świecie. Myślę, że "Okruchy dobra" byłyby świetnym scenariuszem do filmu. Także, drodzy reżyserzy, proszę się tym zainteresować :)

Książka z klimatem świątecznym zimowym z gatunku takich lekkich kojących sprawiajacych że się robi ciepło na sercu. Taka ktorej magia najpełniej wybrzmiewa w czasie Świąt kiedy nawet w największych sceptykach racjonalistach itd dochodzi do głosu taka nuta że szukamy magii, dobra ot tak, że nie kpimy z naiwności. Dosyć długo mialam poczucie że ten motyw z kilkoma bohaterami już czytałam niedawno w Uwierz w Mikołaja i że tam to było lepiej ograne, napisane. Troszkę zgrzytal mi też sposób czytania audiobooka ale z czasem cała ta historia zyskała bardzo dla mnie na sile wyrazu. Nabiera charakteru i tego pięknego klimatu dobra, kolejnych szans, jedynego w swoim rodzaju który tylko w takiej świątecznej historii tak dobrze wybrzmiewa
Bohaterowie są ciekawie nakresleni, bardzo pokiereszowani przez życie, nieidealni, poplatani życiowo. Polubiłam wszystkich i dobrze się o Nich czytało. Pan Ignacy to mój ulubieniec💖 Wątki ze zwierzętami absolutnie ujmujące.
Uwielbiam Kraków więc fakt że akcja toczy się w Krakowie i są do tego odniesienia też zdobył moje serce. No i za to że mowa tam wzmiankowo o pewnej miejscowości która tak dobrze mi się kojarzy plus 1 gwiazdka do oceny 😃niech więc będzie 9/10

Jedna z lepszych historii świątecznych, jakie do tej pory przeczytałam. Przyjemna i dbająca o odpowiedni nastrój.

"okruchy dobra" to książka, która wyszła spod pióra (a właściwie piór) duetu autorek znanych z serii "Ogród Zuzanny". Wydawało się, że to gwarancja ciepłej, krzepiącej opowieści. I finał rzeczywiście taki był. Jednak przez zdecydowaną większość książki towarzyszymy ludziom tak mocno doświadczonym przez los, że czułam się przytłoczona, a nie pokrzepiona. Wydaje mi się, że jak na świąteczną opowieść, to kaliber był zbyt duży... Plus za magiczną atmosferę krakowskiego Starego Miasta tuż przed wigilią i trochę zwariowany, ale optymistyczny finał.

Lekka, świąteczna książka o kilku obcych sobie ludziach. Niestety bardzo denerwowała mnie wielość tych historii. Nie zdążysz dobrze poznać danego bohatera, zapałać do niego sympatią, a tu nagle bach - kolejny rozdział o zupełnie kimś innym. W efekcie jakoś to zostało ze sobą spięte, jednak nie wynagrodziło mi to wcześniejszego wrażenia niedokończonych historii. Taka lekka książka do posłuchania podczas świątecznych porządków ;)

Świetna powieść na świąteczny czas. Czyta się miło i szybko. Nieraz człowiek się uśmiechnie lub uroni łezkę.

Taka przyjemna, ciepła opowieść świąteczna. Poznajemy kilku bohaterów, nie zdążymy ich polubić, zżyć się z nimi, dowiedzieć jak im się w życiu potoczyło.

Ot po prostu trzy dni z życia kilku obcych osób

Ani mnie nie wzruszýła, ani nie znużyła. Taka do przeczytania i zapomnienia. No, ale w okresie przedświątecznym, właśnie na takie książki mam ochotę

Wśród świątecznych książek taki sobie średniaczek

Ot po prostu trzy dni z życia kilku obcych osób

Wśród świątecznych...

Sympatyczna zimowa opowieść z przesłaniem. Życiowe trudności, ludzie z problemami, a w tle święta niosące nadzieję mimo wszystko. Krzepi serce i ducha.