Ciemność

Mirosław Śmigielski
Literatura słowacka góry groza horror ciemność

Wyróżniona opinia i

Ciemność

Słabe i mało przekonywujące. Biorąc pod uwagę udaną "Szczelinę", spodziewałam się więcej. Za mało emocji jak na horror. Główny bohater to postać płaska i naiwna, działająca nieracjonalnie - zważywszy nawet okoliczności, w których się znalazła.

Pozwólcie wprowadzić się w klimat opowieści spod pióra Josefa Kariki. Jest grudzień, śnieg skrzypi pod butami, zza drzew wyłania się polana, na niej jeden domek - wspomnienie rodzinnych wypraw, ostoja ciszy i spokoju. "Istnieją różne rodzaje ciszy."

Małżeństwo bywa placem boju, a studzenie emocji najlepiej sprawdza się w samotności. Pełni entuzjazmu ruszamy zatem z...

Na półkach: , , , ,

Mimo, że książkę czyta się szybko co przeważnie świadczy o dobrej lekturze, ta dostaje ode mnie jedynie 5 gwiazdek.
Ani bohater ani cała sytuacja nie przekonała mnie. Nie chodzi o to, że to była zupełnie zła opowieść. Chciało się czytać dalej i ciekawiło mnie jak to wszystko się skończy. Niemniej oczekiwałam po horrorze, bo tak jest ta powieść klasyfikowana, więcej...

O książkach Józefa Kariki słyszałem i chciałem przeczytać, bo lubię odkrywać nowych autorów grozy. Mój wybór padł na Ciemność, którą wypożyczyłem spodziewając się dobrego horroru i klimatu przerażenia. Mimo wszystko miałem obawy przed nią, ale również nadzieje na dobrą książkę i powieść grozy.

Autor swoją historie osadził w górskiej chatce, pośród śniegu i mrozu. Główny...

Książka trochę mdła, kilka razy by mnie uśpiła. Sama fabuła dość dziwna, zakończenie dobre lecz przewidywalne. Ogólnie jest to książka poprawna.

Dzieło wielkie to nie jest, ale trzyma w napięciu, mimo kompletnych absurdów i niezwykle irytującej postaci głównego bohatera, który jest tak beznadziejny, że aż rzeczywisty.

Bałam się , autentycznie się bałam :-) i za to właśnie Karikę lubię najbardziej, za te emocje które potrafi wzbudzić. Po raz kolejny okazuje się że najgorsze potwory siedzą w nas.

Pewien serialowy scenarzysta czuje ogromne zmęczenie swoim życiem. W pracy musi zmagać się ze żmudnym powtarzaniem tych samych schematów, a jego małżeństwo wydaje się nieśmiesznym żartem. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a on marzy jedynie o odpoczynku. Ratunkiem wydaje się rodzinna chatka na odludziu - w lesie, w górach. Postanawia wyjechać tam na kilka dni, by...

Sam w górach, ślepy... Co się czai dookoła... Czy to prawdziwy potwór czy może wytwór twojej wyobraźni? Co zrobisz, gdy nagle dopadnie cię strach, a droga ucieczka wiedzie w górzystym, śnieżnym terenie przez zmrok? Fajna pozycja. Fajnie się czytało, a samo zakończenie inne niż się spodziewałam, ale ciekawe.

Nie było tu żadnego zaskoczenia. Dokładnie czegoś takiego spodziewałam się po tym tytule mając już za sobą lekturę genialnej "Szczeliny". "Ciemność" przeczytałam w ciągu jednego wieczora - po pierwsze, napisana jest dość prostym językiem, przez co dość szybko się to czyta, a po drugie, do końca trzyma w napięciu i naprawdę ciężko jest się od tej historii oderwać.

Dyskusje

• 2020