Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Dorota Masłowska Wydawnictwo: Noir sur Blanc Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
2018-10-17
2018-10-17
Kolekcja 70 lat Empik
literatura polska
Inne

Książka mnie umęczyła. Czytałam długo, przerywałam i wracałam, fabuła nie zaciekawiła wystarczająco, a i język jakoś mi nie podszedł, choć doceniam jego realizm. Na tym etapie dałabym między 4 a 5 pięć gwiazdek. A potem dotarłam do epilogu. I wbił mnie w fotel.

Docenienie tej powieści to niełatwa sprawa, co zresztą widać po opiniach. Nasuwa to smutny wniosek, że większość z nas nauczona została czytać, skupiając się na fabule - nie zaś języku. A tymczasem to właśnie w sferze językowej tkwi największa siła tej powieści, cała reszta wydaje się pretekstem. Młodziutka autorka wydaje się mieć słuch absolutny, zdolny wyłapać i odtworzyć...

Jazda bez trzymanki, ale mocno osadzona w ramach masłoskiego uniwersum językowego. Świetnie się zabawiła, wykombinowała rytm tej powieści, połączyła różne światy. Niby od niechcenia, a jednak gruntownie przemyślane. Nie chce się wierzyć, że to może zwyczajnie jej flow, inteligencja i intuicja. Nie do podrobienia, dowcipne i wionie polskością. Połowę przesłuchałam na...

Automat, który wylicza tu na stronie, że "Wojnę polsko-ruską" da się przeczytać w 4 godziny, z pewnością nie czytał tego tekstu. Co ja się z nim umordowałam! Chyba tylko Silny się z Magdą umordował podobnie. Zdecydowanie, love-hate relationship to najlepsze określenie moich relacji z tą książką. Z jednej strony jest pokręcona historia, z drugiej - pokręcony język, niby...

Daję jedynie 6, bo ciężko przez tę książkę przebrnąć. Mimo niewielkich rozmiarów czytałam ją 2 tygodnie. Doceniam groteskę i poczucie humoru autorki. Czułam jednak żeński pierwiastek tkwiący we wszystkich słowach głównego bohatera. Mężczyzna, zwłaszcza dres, aż tak błyskotliwy by nie był. Udany, odważny debiut. Warto znać.

Trochę jak Mechaniczną Pomarańczę, ciężko strawić
choć wydaje się szczera do bólu
taki obraz współczesnej młodzieży z blokowisk
mało ambitnej, ćpającej, dresiarzy i blachar

Na półkach: , , , ,

Nie wiem, co ważniejsze w przekazie tej książki. Może "obowiązkowa ksenofobia"?, może "świat postkomunistyczny"?, przerażający świat młodych bez wykształcenia i perspektyw?, ubóstwo językowe? - wiele można by wymieniać. Niemniej książka robi wrażenie zarówno ze względu na ukazany w niej świat, jak i język. Daje do myślenia. Brawo Masłowska!

Jednym slowem:
Zajebista!

Moja ulubiona postać to „intelektualistka” Alicja Burczyk. Geniusz zła!
Nie rozumiem czemu powstał film, bo teraz Silny ma twarz Szyca i to mi ogranicza wyobraźnie.
A na końcu ten fragment, kończący się na „nożach i nożykach, którymi obierałyśmy pomarańcze” wgniótł mnie w fotel.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ja pamiętam, że czytając ubawiłem się mocno przy tej książce.

Dyskusje

7 263