Dwa dni w Paryżu

Anna Gralak
Znak Literanova
literatura piękna
Anna Gralak

Książka Jojo Moyes to nie jest jedna historia. Jest to zbiór kilku opowiadań, które łączy fakt, że w każdym opowiadaniu narratorem jest kobieta i akcja rozgrywa się na tle Paryża.

Osobiście nie przypadła mi do gustu ta pozycja. Za dużo krótkich opowiadań, które dla mnie są urwane z kontekstu. Jedynie pierwsze opowiadanie miało swój francuski urok.

W powieściach obyczajowych króluje u mnie Jojo Moyes, uwiodła mnie powieścią „Zanim się pojawiłeś” i tak trwam od tamtej pory przy jej literackim boku. Lubię ciepło bijące od jej książek, poczucie humoru i wnikliwą analizę kobiecej natury.
Zatem „Dwa dni w Paryżu” było dla mnie pozycją obowiązkową! Tym bardziej, że uwielbiam stolicę Francji, w ubiegłym roku spędziłam tam...

„Dwa dni w Paryżu” to kolejna relaksująca powieść Jojo Moyes. Dzięki autorce przenosimy się do stolicy Francji i wraz z główną bohaterką poznajemy to miasto. Spacerujemy urokliwymi uliczkami, pijemy kawę w małych kawiarenkach.
Główna bohaterka jest kobietą, która w każdym momencie swojego życia wszystko analizuje, rozpatruje za i przeciw każdej sytuacji. Podejmuje...

„Byłam twoja, - odkąd pierwszy raz przyszedłeś do La Femme Marché i kupiłeś piętnaście niedorzecznych apaszek, byleby tylko się ze mną zobaczyć (...) od chwili, w której powiedziałeś Mistinguett, że mam najlepsze kostki w Paryżu, kiedy próbowała mnie upokorzyć, dlatego że nosiłam drewniaki (...) od chwili, kiedy mnie narysowałeś i uświadomiłam sobie, że...

Czy jest jeszcze ktoś, kto nigdy nie słyszał o Jojo Moyes, a zwłaszcza o jej najsłynniejszej, zekranizowanej powieści z Lou Clark "Zanim się pojawiłeś"?

Jej najnowsza książka "Dwa dni w Paryżu", ku mojemu zaskoczeniu, okazała się zbiorem dwunastu opowiadań
Rozpoczyna się najdłuższym z nich, zajmującym prawie połowę książki i noszącym tytuł "Sama w Paryżu".
Dziwnym...

To trzecia książka zawierająca opowiadania, która w ostatnim czasie wpadła w moje ręce. Tak się przed nimi broniłam a tu proszę, kolejna przeczytana pozycja.

Autorka zafundowała nam dwa dłuższe opowiadania i dziewięć krótkich. Jak to z antologiami bywa, jedne bardziej przypadły mi do gustu, drugie mniej ale ogólnie czytało mi się je przyjemnie. Przeniosłam się do pięknego...

Zbiór opowiadań, krótszych i dłuższych. Podobały mi się "aż" dwa.
Słabsza pozycja tej autorki.

#401 - Dwa dni w Paryżu - Jojo Moyes - Wydawnictwo Znak

#154/52/2020

Książka ma 352 strony, a swoją premierę miała dnia 26.10.2020 roku.

Bardzo lubię, gdy książka oprócz zawartej w niej historii, ma także pozytywny wydźwięk, tak jak tutaj:
"W trudnych chwilach namaluj sobie uśmiech."

"Życie jest krótkie. Za krótkie, żeby chodzić z taką zatroskaną miną."

Książka należy...

"Myślę, że możesz być najlepszą rzeczą, jaka mnie spotkała."

Nell, kupując spontanicznie bilety do Paryża liczy, że spędzi tam cudowne chwile ze swoim chłopakiem, Pete'm.
Czeka ją jednak ogromne rozczarowanie!
Dlaczego?
Z prostego powodu. Pete nie zamierza jej towarzyszyć!
Co zrobi Nell, by zmienić ten koszmarny wyjazd, w pobyt, który będzie wspominać z uśmiechem na...

Dyskusje

• 2020