Lady Susan. Watsonowie. Sanditon

2009-01-15
Magdalena Moltzan-Małkowska
Klasyka filmowa
opowiadania intrygi uczucia

,,Lady Susan. Watsonowie. Sanditon” to lektura idealna dla wielbicieli prozy Jane Austen, którzy szczególnie cenią sobie jej niepowtarzalny styl pisania. Jednak po tej książce nie należy spodziewać się czegoś na miarę np. ,,Dumy i uprzedzenia”.
Są to trzy krótkie, odrębne historie, które niestety nie zostały dalej poprowadzone przez autorkę. ,,Watsonowie” oraz...

Jane Austen niezawodna jak zawsze. Całe szczęście, dwie z trzech zawartych w książce powieści mają fabułę zamkniętą, jedna, ta, której pisanie przerwała śmierć autorki, pozostaje niedokończona. Ale nic to. Warto, chocby i dla samej "Lady Susan", w której Austen wykreowała swój najczarniejszy charakter.

świetne opowiadania o mistrzyniach manipulacji

Lady Susan - nietypowa z kilku powodów: cała stworzona z listów, główna bohaterka jest czarnym charakterem (pokazane najlepiej w jej zwierzeniach do przyjaciółki), a prawdziwa heroina (córka głównej bohaterki) od początku przedstawiana jest w listach negatywnie, wręcz za pomocą epitetów.

Watsonowie - pierwsze rozdziały nieskończonej powieści o pięknej i wykształconej...

Świetne teksty, i wielka szkoda że dwa z nich są niedokończone.
Przewrotna lady Susan jak trąba powietrzna wdziera się w życie kilku rodzin i znikając zostawia po sobie spore spusztoszenie. Podoba mi się taka postać, choć do najsympatyczniejszych nie należy.
Watsonowie świetnie się zapowidaja ale nigdu nie dowiemy się co spotka bohaterów. Wzianki o tym co miało się...

Jane Austen stworzyła książki do których się ciągle wraca, ujęła atmosferę z tamtych lat, czuć to nawet w tych niedokończonych dziełach.

Jane Austen to jedna z najbardziej znanych angielskich pisarek, uwielbiana przez wielu czytelników, również przeze mnie. Czytałam jej wszystkie powieści, pozostały mi jedynie trzy ,,nowelki” - ,,Lady Susan”, ,,Watsonowie” i ,,Sanditon”, z którymi w końcu postanowiłam się zapoznać.

,,Lady Susan”
Jedyna dokończona historia z tego zbioru. ,,Lady Susan” to krótkie opowiadanie...

Cóż mogę powiedzieć! Jako fanka Jane Austen mogę powiedzieć same dobre rzeczy. Szkoda mi jedynie tego, ze dwie powiesci są tylko we fragmencie i autorka nie zdarzyła ich skończyć. Z Watsonów mogła się rozkręcić naprawdę ciekawa historia.

Uwielbiam powieści Jane Austen i te trzy nie są wyjątkiem - bardzo mi się podobały. W każdej z nich brakuje mi tylko jednego: kolejnych stron, w których mogłabym się zaczytać ;)
Lady Susan jest niesamowita - przebiegła i kłamliwa, ale mimo tego czytelnik (a przynajmniej ja) bardzo się do niej przywiązałam i kibicowałam jej działaniom aż do ostatnich stron ;)
Główna...

Głęboko żałuję, że historie są niedokończone, ponieważ wszystkie 3 wydają się być bardzo zabawne i ciekawe :)

Dyskusje

1 046