Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2021. Temat na lipiec

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.07.2021

W końcu nadeszły upragnione wakacje, a te najlepiej spędzić nie tylko z książką w ręku, ale i w drodze – nawet jeśli nie we własnej osobie, to towarzysząc w podróży książkowym bohaterom. Letnie miesiące to czas urlopów, wyjazdów, więc i lipcowe wyzwanie lubimyczytać.pl wpisuje się w tę tematykę. Poznajcie jego szczegóły!

Wyzwanie czytelnicze lubimyczytać.pl 2021. Temat na lipiec

Wyzwanie lubimyczytać.pl to rodzaj zabawy, stworzonej z myślą o miłośnikach i miłośniczkach książek. W każdym miesiącu sięgamy po lektury, które łączy dany temat. W maju wybraliśmy krótkie formy literackie, czyli opowiadania lub zbiory opowiadań, a w czerwcu… raczej nie czytaliśmy, a bardziej oglądaliśmy, ponieważ miesiąc ten poświęcony był książkom z ilustracjami lub zdjęciami. Co ciekawe, jak pisaliście w komentarzach do wyzwania, w czerwcu zdecydowaliście się czytać nie tylko komiksy czy albumy poświęcone sztuce lub naturze, ale również przewodniki po polskich miastach i miasteczkach, a także książki (tylko z definicji) dla dzieci. W lipcu chcemy zachęcić Was do lektury utworów, dzięki którym – nawet jeśli nie planujecie urlopu – poczujecie się (prawie) tak, jakbyście ruszyli w letnią podróż.

Zadanie na lipiec 2021 brzmi:

Przeczytam książkę z wakacyjnym motywem

Czyli jaką konkretnie? To zależy przede wszystkim od Waszych literackich gustów, my możemy podpowiedzieć tylko, że warto sięgnąć po powieści drogi, te z motywem podróży, wyjazdu, odpoczynku. A do tego rodzaju utworów należą niektóre z książek Joanny Chmielewskiej, autorki kryminałów (nie)śmiertelnie poważnych. Ich lekturę można zacząć od debiutu pisarki, czyli „Klinu”, którego akcja rozgrywa się w Kopenhadze czy „Większego kawałka świata”, w którym Tereska i Okrętka ruszają na wakacje, po drodze wikłając się w aferę kryminalną, rozgrywaną na tle mazurskich jezior. Tereska i Okrętka to bohaterki zdecydowanie młodociane, a książki dla młodzieży nierzadko przecież pełne są bohaterów podróżujących, wystarczy wspomnieć choćby o serii o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego czy Jeżycjadzie Małgorzaty Musierowicz – w lipcu warto do tych książek powrócić. Lub też udać się w podróż razem z autorami reportaży – Dorota Malesa, autorka „Ameryka.pl” zabierze Was do Stanów Zjednoczonych, Marcin Meller i Anna Dziewitt-Meller w „Gaumardżos! Opowieściach z Gruzji” sprawią, że to leżące na granicy Europy i Azji państwo stanie się czytelnikowi czy czytelniczce bardziej bliskie.

Wolicie powieści? To świetnie! Książką pełną wakacyjnego klimatu i humoru jest „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)” Jerome’a K. Jerome’a. Pozornie niezwiązane ze sobą historie podróżników, włóczęgów i turystów przedstawiła natomiast w „Biegunach” Olga Tokarczuk. O podróżach opowiadają też książki wielkich amerykańskich twórców – Johna Steinbecka i Jacka Kerouaca. Podróże to również motyw przewodni nietypowych… przewodników, jak „Wenecja” Manueli Gretkowskiej czy „Lizbona” Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak i Marty Stacewicz-Paixão.

Dajcie się zabrać w literacką podróż i na wakacje z książką!

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie możecie wklejać linki do swoich opinii na lubimyczytać.pl. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również nowy wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak Wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2021 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować Wasze poczynania i odwiedzać Wasze profile. Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2021”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

Życzymy owocnej lipcowej lektury!

[as]


komentarze [1915]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda A - awatar
Tereda 20.01.2024 12:20
Czytelnik

Nie lubię książek monotematycznych, a zwłaszcza romansów i obyczajówek "świątecznych". Nie czytam! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda  - awatar
Magda 05.01.2022 09:35
Czytelnik

Po raz pierwszy brałam udział w wyzwaniu i bardzo podoba mi się ta zabawa - pozwala wyjść z pewnej strefy komfortu i zdecydowanie poszerzyć horyzonty. Nawet jeśli początkowo byłam sceptyczna do któregoś z tematów, ostatecznie zmieniałam zdanie kończąc dany miesiąc z masą inspiracji (moja półka "do przeczytania" systematycznie rośnie i rośnie). A to zasługa wspaniałej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lovovic  - awatar
Lovovic 04.01.2022 22:25
Czytelnik

Poległam tylko na Lemie. Zaczęłam nawet dwa tytuły, ale to kompletnie nie moje klimaty.

A w grudniu w ramach wyzwania przeczytałam   Czerwony śnieg na Etnie Okruchy dobra

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czerwony śnieg na Etnie  Okruchy dobra
Anna-Maria  - awatar
Anna-Maria 04.01.2022 19:18
Czytelniczka

Nie zaliczyłam tylko 1 wyzwania- 9- książka Lema- nie lubię takiej literatury. Najbardziej podobają mi się te wyzwania, które są konkretne- np. z liczbą w tytule, książka noblisty lub debiutanta. Nie lubię wyzwań, które je tylko udają, np. przeczytaj książkę z okładką w ulubionym kolorze. 
Ale ogólnie to bardzo lubię te comiesięczne wyzwania i z niecierpliwością czekam na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Qamar  - awatar
Qamar 03.01.2022 12:07
Czytelnik

redakcjo, a co ze styczniem?  😔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 03.01.2022 12:26
Czytelniczka

5 stycznia będzie podany temat

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola  - awatar
Ola 02.01.2022 12:47
Czytelniczka

Po raz pierwszy poległam na jednym z miesięcy - na październiku - powód prozaiczny , po prostu za dużo pracy i w tym miesiącu z przemęczenia odeszłą mnie ochota na czytanie. Bywa. Poza tym po przynajmniej dwie książki z tematu w każdym miesiącu zrealizowane, a czasem i więcej. W grudniu było to :
W samym środku zimy
Zasypani...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aguirre  - awatar
Aguirre 01.01.2022 20:58
Czytelnik

Uczestniczyłem  we wszystkich wyzwaniach, najwięcej przeczytałem w ramach grudniowego (śnieg) – 7, majowego (opowiadania) – 5, sierpniowego (debiut literacki) – 4, po 3 pozycje przeczytałem w ramach wyzwań styczniowego (cyfry w nazwie), czerwcowego (ilustrowane), październikowego (noblista) i  listopadowego (przyroda, ekologia). Najmniej podobało mi się wyzwanie  marcowe...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
RatKa  - awatar
RatKa 01.01.2022 18:28
Czytelniczka

Poległam na wyzwaniu listopadowym - tematyka przyrodnicza/ekologiczna. Poza tym wszystkie miesiące zaliczone:). 
Bardzo lubię to wyzwanie, dzięki niemu próbuję różnych gatunków i różnej tematyki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anika  - awatar
Anika 31.12.2021 20:34
Czytelniczka

Udało się zaliczyć wyzwanie za cały rok:) Nie sądziłam że tak się wciągnę. Przeczytane w grudniu:
  Śnieżna siostra
  Zbrodnie zimową porą
  Pierwszy śnieg
  Krew na śniegu
  Ciemność

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Śnieżna siostra  Zbrodnie zimową porą  Pierwszy śnieg  Krew na śniegu  Ciemność  Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 31.12.2021 16:47
Czytelniczka

W ogóle mi się nie podobały: 9 - Lema lub nim inspirowaną 11 - ekologiczna/przyrodnicza, ponieważ to nie moje klimaty. Problematyczne było: 8- debiut, bo musiałam sprawdzać autorów książek, które mam na półkach i szukać, czy to jest debiut, czy może jednak nie, często wcale nie było to takie proste do określenia. Najbardziej podobały mi się: 1 - z liczbą w tytule, 4 -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej