Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Okładka książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stieg Larsson
Okładka książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Stieg Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 1) Ekranizacje: Dziewczyna z tatuażem (2012) kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 1)
Män som hatar kvinnor
Czarna Owca
2008-11-04
2008-11-04
2004-01-01
Beata Walczak-Larsson
Ekranizacje:
Dziewczyna z tatuażem (2012)
literatura szwedzka sensacja kryminał

Bardzo dobrze napisana książka. Wciągnęła mnie i szybko ją pochłonęłam.
Minus za wstęp, na którym nie mogłam się skupić przez przydługie opisy i za końcówkę, która była trochę nudnawa.

Bardzo dobrze napisana książka. Wciągnęła mnie i szybko ją pochłonęłam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Potwierdzam wszystkie pozytywne opinie. Żałuję, że nie przeczytałem wcześniej.

Potwierdzam wszystkie pozytywne opinie. Żałuję, że nie przeczytałem wcześniej.

Fenomenalna. Trudna. Warta każdej minuty

Fenomenalna. Trudna. Warta każdej minuty

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam po raz drugi i to jest naprawdę świetny kryminał .

Przeczytałam po raz drugi i to jest naprawdę świetny kryminał .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam książkę po raz drugi po paru latach i jestem tak samo pod wrażeniem jak za pierwszym razem. Ogólny zarys pamiętałam, ale i tak mnie wciągnęła. Zakończenie trochę mnie nie usatysfakcjonowało, wolałabym wielkie wow;). I nie pasowała mi "relacja" Mikaela i Lisbeth. Ale to takie małe niedogodności. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wspaniała książka. Z początku dwie odrębne historie, które niezwykle gładko przecierają się ze sobą. Kreacje bohaterów wybitnie skonstruowane, sama fabuła również zaskakująca. Zdecydowanie jedną z lepszych książek które przeczytałam w życiu

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To trzeba po prostu przeczytać. Rewelacyjna, trzymająca w napięciu, zaskakująca!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozumiem, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie na temat książki, ale, szczerze mówiąc, co do tej powieści, nie rozumiem negatywnych opinii... Nie krytykuję tego, ale po prostu naprawdę nie rozumiem.
Jest ona naprawdę arcydziełem! Nie czytałam bardzo dawno TAK DOBREJ KSIĄŻKI.
Przekrój ludzi, systemu, społeczeństwa.
Jak dotąd, tylko jednej książce dałam 10 gwiazdek, ponieważ zostawiam tak wysoką punktację dla naprawdę wybitnych powieści i uważam, że Larsson, jako drugi w mojej biblioteczce, zasługuje na to miano.
Warto zacząć od naprawdę dobrze napisanej fabuły. Wszystko trzyma się razem, nie mam żadnych wątpliwości do różnych wątków, nic się ze sobą nie gryzie, cała historia ma sens, nie ma niedociągnięć, wszystko jest dopracowane na ostatni guzik, nigdy nie czytałam tak dobrego kryminału. Nigdy. Nie jest to typowy wciągający kryminał na 250 stron, który przeczyta się w ciągu dnia, trzeba natychmiast wiedzieć sprawcę, na końcu niesamowity plottwist, a o książce się szybko zapomina...
Natomiast akcja tej powieści jest fenomenalnie zbudowana, doprecyzowana, A PRZEDE WSZYSTKIM jest napisana naprawdę dobrze w kontekście tak trudnego tematu jakim jest przemoc wobec kobiet - psychiczna oraz fizyczna. Nie jest to wciśnięte na siłę, nie jest jakąś polityczną nagonką, tylko jest po prostu dobrze zbudowanym elementem, przemyślanym, niby jest przeplatany, a jednak wydaje się, że jest głównym wątkiem. Ten zabieg jest po prostu genialny! W końcu (jako kobieta) odczułam, że to jest historia sama w sobie, przemoc wobec kobiet nie jako polityczna zabawa, ale jako problem we współczesnym świecie.
Żeby precyzyjniej opisać moją pozytywną opinię o książce, muszę wejść na pole polityki.
Autor niesamowicie zgrabnie porusza się w temacie skrajnej prawicy, nie bojąc się konfrontacji z tym, jakże trudnym, problemem. Pokazanie przez Larssona skutków wspierania skrajnie prawicowych ugrupowań, razem z tłem wojennym, ogólnie historycznym, a także zgrabnie wplecioną historią pewnej dziewczyny Żydówki, tworzy z tej powieści fantastyczny przykład dogłębnej analizy społeczeństwa. Mam wrażenie, że autor, w jakiś sposób, nas przestrzega.
Genialnie napisani bohaterowie. Mikael jako główny bohater jest bardzo przyjemny w odbiorze. Salander jest przykładem kobiety poszkodowanej przez system, zapomnianej, z boku, z marginesu społeczeństwa. Autor świetnie wplata tu, delikatnie, element polityki państwa, którym jest tworzenie systemu, który wyprodukuje obywateli. Obywateli, którzy mają mieścić się w pewnych schematach. Jeśli się nie mieszczą, są poza systemem. Tak jak Salander.
Historia kryminalna, po którą głównie sięgnęłam, była napisana celująco! Intryga napisana bardzo dobrze, nie idzie wpaść na całe rozwiązanie sprawy przed przeczytaniem zakończenia, bardzo podoba mi się całe prywatne śledztwo prowadzone przez głównego bohatera.
Ta książka jest po prostu arcydziełem. Powieść o przekroju społeczeństwa, jego problemach, wadach, lukach systemu. Kryminał, w którym tyle tematów jest tak zgrabnie wplecionych.... lekko, z pisarską gracją, lekkim piórem. Brak mi słów. Współczesny obraz społeczeństwie pokroju "Lalki", a kryminał godny naśladowania, nazwisko na równi Agathy Christie.
Jestem onieśmielona, OCZAROWANA tą książką, polecam każdemu bardzo!!

Jest ona naprawdę arcydziełem! Nie czytałam bardzo dawno TAK DOBREJ KSIĄŻKI.
Przekrój ludzi, systemu, społeczeństwa.
Jak dotąd, tylko jednej książce dałam 10 gwiazdek, ponieważ...

do samej fabuly nie mam zastrzeżeń, zwroty akcji byly naprawde zaskakujace, ciezko bylo przewidziec tok wydarzen i ich nastepstwa
bohaterowie byli skonstruowani ciekawie
jednak ksiazka ma wiele bledow(nie wiem czy wynikają one z blednego tlumaczenia czy z winy samego autora) nie podobal mi sie tez stosunek glownego bohatera do kobiet, byl mocno instrumentalny, co klocilo sie z całym wydźwiękiem tej ksiazki
momentami, "niesamowite" odkrycia w śledztwie byly...banalne i zbyt proste, tak jakby brakowalo pomyslow na rozwiązanie niektorych zagadnien zwiazanych z sprawa Harriet i Vangerami
podsumowując, ciekawy i wciągający kryminal, napisany naprawde (w wiekszosci) dobrze i warty przeczytania
nie nudzilam sie czytaj te pozycje:)

bohaterowie byli skonstruowani ciekawie

Tytuł wszystkim znany podobnie jak nazwisko Autora. Zdecydowałam się wreszcie sięgnąć po cykl Millennium, ponieważ potrzebowałam kryminału, który zatrze wspomnienia po ostatnio przeczytanych. Udało się, chociaż sugerując się opiniami znajomych, oczekiwałam czegoś jeszcze lepszego niż dostałam.
Spodziewałam się, że zabraknie skali, żeby ocenić tę powieść, ale spokojnie zmieściłam się z oceną. Osiem gwiazdek za świetnie wykreowanych bohaterów, niebanalnych i oryginalnych, oraz za bardzo przystępne opowiedzenie niesamowicie pokręconej historii. Historii, której cześć da się przewidzieć od początku, ale nie przeszkadza to w śledzeniu poczynań bohaterów zmierzających do rozwikłania całości.
Zdecydowanie warto było sięgnąć po "Mężczyzn...", czasu z lekturą nie uważam za stracony, i na pewno sięgnę po kolejne części.

Spodziewałam się, że zabraknie skali, żeby ocenić tę powieść, ale spokojnie...

• Kryminał
  • Kryminały