Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Okładka książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Stieg Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2004-01-01
Beata Walczak-Larsson
literatura szwedzka sensacja kryminał

Przeczytana dobre 10 lat temu.
Wtedy to faktycznie był powiew świeżości i czegoś innego. Dobrze się czytało, zakończenie interesujące.

Teraz moje odczucia byłyby zapewnie zdecydowanie mniej pozytywne.

Przeczytana dobre 10 lat temu.

Teraz moje odczucia byłyby zapewnie zdecydowanie mniej pozytywne.

Rozumiem zachwyty nad tą książką 10 lat temu, ale dzisiaj? Przez 3/4 przynudza, mimo, że jest bardzo dobrze i lekko napisana, a pod koniec wszystko jest tak dziwnie cukierkowe że aż niesympatyczne. Zakończenie (jako samo ostatnie 10stron) beznadziejnie typowe.
Ale walorów odmówić nie można, chociażby lekkości pióra. Więc pewnie drugi tom przeczytam - tylko że bez szału i zapału.

Bardzo dobry kryminał! Polecam każdemu kto lubi mocny dreszczyk grozy :D

Bardzo dobry kryminał! Polecam każdemu kto lubi mocny dreszczyk grozy :D

Kolejna lektura pierwszego tomu trylogii przekonała mnie do podwyższenia oceny. Cóż dużo mówić, dla mnie jest to wzór znakomitego kryminału, znakomitego zarysowania postaci i ich relacji, znakomitych ekspozycji. Mistrzostwo literackie w ramach gatunku.

Długo zbierałam się do tego, aby zakupić te książkę! I to był duży błąd. GENIALNA historia, napięcie, zagadki, wnioski. Wszystko w tej książce jest na 100%. Jeżeli ktoś mnie zapyta o tytuł kryminału idealnego, odpowiem mu: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet :-) Polecam!

Po wielu latach w końcu udało mi się przeczytać pierwszą część trylogii millenium. Rzeczywiście jest to książka, która niesamowicie wciąga. Co prawda w połowie przypomniałem sobie mniej więcej zakończenie (obejrzałem lata temu Dziewczynę z tatuażem), ale i tak czytało się rewelacyjnie. Zdecydowanie polecam, i chęcią sięgnę po kontynuację.

Genialna książka, od której nie mogłam się oderwać. Historia niesamowicie wciągająca oraz świetnie napisani bohaterowie, zwłaszcza Lisbeth Salander. Na pewno sięgnę po kolejne części cyklu "Millennium" Stiega Larssona aby poznać dużo lepiej Lisbeth, która niezwykle angażuje. Nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak dobra.

Dobrze się czyta te książkę trzyma w napięciu jak dobry kryminał dobrze nakreślona sytuację społeczno-polityczna oraz główni bohaterowie Lisbeth Salander i Mikael Blomkwist

Zdecydowanie najlepszy kryminał jaki do tej pory miałem przyjemność czytać. Dobrze jest się przekonać, że za potężną machiną reklamową choć czasami kryje się godna polecenia książka.
Dobrze nakreślone tło społeczno polityczne, ciekawe wątki obyczajowe, świetnie skonstruowana intryga kryminalna, bohaterowie z krwi i kości oraz Lisbeth Salander jako gwiazda produkcji. Każda scena w której się pojawia należy tylko i wyłącznie do niej i ostatecznie poznawanie Jej jest ciekawsze niż obserwowanie śledztwa, któremu również niczego nie brakuje.
Książka właściwie bez wad, polecam koniecznie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sama historia jest OK. Ale nie znoszę jak autor umieszcza w powieści lokowanie produktu lub swoje światopoglądowe idee. W tym przypadku dokładne opisy sprzętu komputerowego oraz przemycanie lewicowych idei. Spotkałem się kiedyś z czymś takim w książce Fabrykantka Aniołków. Miałem wrażenie,że lobby homo zapłaciło autorce za umieszczenie w powieści swoich dziwnych idei. W Czerwonym i Czarnym Stendhala też były klimaty,że własność prywatna jest be,a proletaryat jest jedynym słusznym wyborem.