rozwiń zwiń

Książki popularnonaukowe dla dzieci: pozycje, po które warto sięgnąć

Anna Sierant Anna Sierant
16.03.2024

Książki popularnonaukowe dla dzieci mają tę niezaprzeczalną zaletę, że pozwalają w przyjemny sposób przemycić do małej, ciekawskiej głowy mnóstwo przydatnych informacji. Po które z tego rodzaju publikacji warto sięgnąć? Oto kilka propozycji!

Książki popularnonaukowe dla dzieci: pozycje, po które warto sięgnąć barskefranck, Pixabay (https://pixabay.com/users/6433778/), via: Canva

Książek popularnonaukowych dla dzieci jest na rynku sporo – szczerze zazdroszczę dzisiejszym dzieciom, że zarówno one, jak i ich rodzice mają tak duży wybór lektur serwujących im pokaźną dawkę wiedzy. Jako że wybór jest naprawdę duży, poniżej znajdziecie jedynie kilka z przeciekawych tytułów. Chętnie poznam wasze propozycje – czekam na nie w komentarzach! A tymczasem zapraszam do lektury. Przy każdej z książek podany jest wiek, w którym dana publikacja powinna trafić do dziecka najlepiej – wiek ten podaję za wydawcami, ale to oczywiście tylko sugestia!

Seria „Przygody z nauką”, Cécile Jugla, Jack Guichard, HarperCollins Polska

Dla dzieci żądnych wiedzy, a przede wszystkim eksperymentów (pod okiem dorosłych!), świetną lekturą, i inspiracją, bo tutaj głównie o doświadczenie przede wszystkim chodzi, będą książeczki z serii „Przygoda z nauką”. Każda z nich poświęcona jest innemu tematowi i zawiera 10 prostych do przeprowadzenia doświadczeń. Dzięki „Ziemniakowi” mali czytelnicy zrobią m.in. ziemniaczane łódki, a przy okazji poznają prawo Archimedesa; dzięki „Mydłu” dzieci dowiedzą się, dlaczego mydło „skacze”, gdy jest mokre, i przeprowadzą eksperyment z użyciem wody i pieprzu; „Sól” z kolei odsłania przed czytelnikami tajniki krystalizacji – dzieci same hodują kryształki soli, a dzięki zabawie pianą dowiadują się, jakie właściwości mają wody słodka i słona.

Wiek dziecka: 4+

„Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty”, Daniel i Aleksandra Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Daniela i Aleksandry Mizielińskich nie trzeba zapewne przedstawiać wielu dzieciom, rodzicom, ciociom, dziadkom. Polscy autorzy – graficy, twórcy książek, gier – mają na swoim koncie niejedną nagrodzoną publikację, są laureatami prestiżowej Bologna Ragazzi Award za książkę „Co z ciebie wyrośnie?” (2010), a także włoskiej Premio Andersen i francuskiej Prix Sorcières za „Mapy” (2013). Jedno z ich dzieł to również „Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty”. Bo tak naprawdę jesteśmy tylko (i jednocześnie aż!) maleńką kropeczką w kosmosie, na którego poznanie naukowcy mają coraz to nowsze pomysły. I o tych pomysłach – o rakietach, sondach, teleskopach, stacjach kosmicznych, wyprawach na Marsa – piszą autorzy. No i przede wszystkim: te ilustracje, które zmienią młodszych i starszych czytelników książki w kosmicznych odkrywców.

Wiek dziecka: 6+

„Co jest w środku? Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy”, Peter Hinckley, ilustracje Olga Zakharova, Wydawnictwo Kropka

No właśnie: jakie mechanizmy, części, kryją w sobie doskonale znane dzieciom przedmioty codziennego użytku? Z czego składa się toster i co powoduje, że wkładamy do niego po prostu chleb, a wyskakują cieplutkie tosty? Co znajduje się w tak fascynujących urządzeniach jak maszynka do lodów albo kalkulator, a nawet – drukarka? Albo w fascynującym dziele natury, jakim jest gniazdo szerszeni (tym bardziej fascynujące, im dalej się od nas znajduje)? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce Peter Hinckley.

Wiek dziecka: 6+

„Zęby, ciosy i siekacze”, Marta Pokorska-Jurek, ilustracje: Marta Rydz-Domańska, Wydawnictwo Babaryba

Marta Pokorska-Jurek to prawdziwa ekspertka od zwierzęcych zębów, o czym możecie się przekonać, zaglądając na jej profil na Instagramie (@zeby.zwierzat) albo – jak na czytelników przystało – sięgając po „Zęby, ciosy i siekacze”. Z pozycji tej płynie morał taki, że „dla zwierząt zęby zawsze były kwestią życia i śmierci”. Ale nie służyły i nie służą im tylko do zdobywania pożywienia, rozdrabniania pokarmu – także do komunikacji i słuchania, oznaczania swojego terytorium, ale też do wstrzykiwania trującego jadu czy zabijania. W książce przeczytacie m.in. o zębach wielorybów, węży, hipopotamów, morsów, koni czy ryb zamieszkujących największe głębie oceanów.

Wiek dziecka: 6+

„Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”, Melania Kapelusz, ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło, HarperCollins Polska

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”! Mają również swoją mitologię, którą warto dzieciom (i sobie) przybliżyć, a umożliwi to m.in. „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów” Melanii Kapelusz. W 2022 roku HarperCollins Polska wydało wznowienie tej pozycji, wydanej wcześniej – w roku 2018 – przez Egmont Polska. Na 80 stronach tej książki najmłodsi mogą przeczytać o tym, jak dawni Słowianie wyjaśniali powstanie świata, stworzenie człowieka, poznają również słowiańskich bogów i dowiedzą się, który z nich za co był odpowiedzialny. Książkę ilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło, która pracowała wcześniej m.in. nad „Idą Święta” oraz „Dziadkiem do Orzechów i Królem Myszy” czy książkami z serii „Mania z ulicy OKciej”.

Wiek dziecka: 7+

„Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, Adam Mirek, ilustracje: Katarzyna Cerazy, Wydawnictwo Znak Emotikon

A teraz tytuł, którego w zestawieniu książek popularnonaukowych dla dzieci nie mogło zabraknąć, czyli zwycięzca Plebiscytu Książka Roku 2023 w kategorii Literatura dziecięca – „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” Adama Mirka, z ilustracjami Katarzyny Cerazy. Na tę właśnie publikację swój głos oddało dokładnie 4069 osób. W „Bebechach”, jak sam tytuł wskazuje, autor – doktor inżynierii biomedycznej i popularyzator nauki – opowiada dzieciom, ale i ich rodzicom, w jaki sposób funkcjonuje zagadkowa maszyna, jaką jest ludzkie ciało. Adam Mirek w wywiadach zaznaczał, że wie, iż książki popularnonaukowe dla dzieci najmłodsi czytają razem z rodzicami, więc starał się, by zainteresować i starszego czytelnika. W publikacji znajdziecie odpowiedzi na tak ważkie pytania jak m.in.: ile waży ludzki mózg?, dlaczego męczymy się nauką, ale oglądaniem seriali już nie?, bo – jak powiedział po gali Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać Adam Mirek – napisał „Bebechy” nie tylko po to, by uczyć, ale i by bawić, wciągać czytelnika w lekturę.

Wiek dziecka: 8+

Wartościowych książek o ciele jest dla dzieci więcej. Przykładami są: „Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” lekarki Róży Hajkuś, „Wewnętrzne historie, czyli ciało od podszewki” Marty Maruszczak oraz „Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach” Rachel Poliquin.

„Ewolucja”, Sarah Darwin, Eva-Maria Sadowski, Wydawnictwo Kropka

Ewolucja to kolejny temat często pojawiający się w książkach popularnonaukowych dla dzieci. No bo czy dziecięca ciekawość nie sprzyja dodatkowo chęci poznawania historii naszych przodków? Nie tylko człowieka, ale i w ogóle – początków życia na Ziemi? Jedną z książek poświęconych ewolucji jest… „Ewolucja” właśnie. Autorkami publikacji są Sarah Darwin (tak, nazwisko nieprzypadkowe, to praprawnuczka Karola Darwina, ale przede wszystkim – badaczka, a konkretnie: botaniczka) oraz Eva-Maria Sadowski, specjalistka od ewolucji… roślin nasiennych. W tekście znajdziecie więc wiele informacji o ewolucji roślin i potrzebnych im do życia zwierząt, jak pszczoły, ale oczywiście nie zabraknie w niej dinozaurów czy ludzi. Informacjom podawanym przez autorki towarzyszą ilustracje tworzącej w Wielkiej Brytanii Polki, Olgi Baumert.

Wiek dziecka: 9+

Ciekawych książek popularnonaukowych o ewolucji, skierowanych do dzieci jest niemało, warto sięgnąć także m.in. po „Jak rybom wyrosły nogi? Historię życia na Ziemi” Michała Brodackiego, „Ewolucję, czyli wycieczki do dalekich krewnych” Katarzyny Urbaniak, „O rety! Przyroda praczasów” Tomasza Samojlika albo, pozostając w tematyce „nożnej”, „Kiedy wieloryby miały nogi i inne niesamowite ścieżki ewolucji” Hannah Bailey i Dougala Dixona.

„Atlas historii”, Thiago de Moraes, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Thiago de Moraes, autor „Atlasu mitów”, napisał i narysował również „Atlas historii”, którego tytuł wiele mówi o tym, co znajdziemy w środku. Dzięki lekturze tej książki dzieci (a zapewne i część dorosłych również) dowiedzą się, jak ludzkość rozwijała się na przestrzeni tysiącleci – autor przedstawia 15 ważnych dla historii świata kultur, poczynając od Mezopotamii, a także bohaterów i złoczyńców, którzy się na kartach historii zapisali. W książce czytelnicy znajdą nie tylko informacje o ważnych wydarzeniach z władcami i politykami w rolach głównych, ale i ciekawostkach dnia codziennego. Wszystko przedstawione w pełen humoru, wciągający sposób.

Wiek dziecka: 10+

Jakie książki popularnonaukowe dodalibyście do tej listy?


komentarze [28]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dziadoszan 20.03.2024 09:32
Czytelniczka

pozycje, po które warto sięgnąć 
Dlaczego, z jakiego powodu po te akurat pozycje warto sięgnąć?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiedenka 20.03.2024 08:29
Bibliotekarka

Zastanawiam się, czy ktoś tu mógłby polecić coś fajnego z geografii dla 11-latka, bo jakoś sama nie mogę niczego znaleźć :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dagmara 20.03.2024 10:04
Czytelnik

11 latek interesuje się geografią? Czytał jakieś pozycje? Czymś konkretnie się interesuje z tej geografii? 
Znam 8 latka który pochłania medyczne książki dla dorosłych więc wiek nie zawsze wystarcza do określenia zaawansowania czytelnika.  😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Przeznaczenie 20.03.2024 20:21
Czytelnik

Ja bym poleciła naukomiksy, czyli komiksy naukowe 
link  Książki z serii Naukomiks | Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl) 
oraz "Co wstrząsa Ziemią" 
link Co wstrząsa Ziemią? - Robin Jacobs | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiedenka 20.03.2024 22:31
Bibliotekarka

Kochani, dziękuję za odpowiedzi. Mój syn właśnie akurat z geografii ma braki.  Przepraszam, bo nie doprecyzowałam, o co mi chodzi. Miałam na myśli jakieś pozycje dot. map i orientacji w terenie, gdzie co leży, państwa, stolice, flagi, ukształtowanie terenu, podane w atrakcyjny dla dziecka sposób. Szukam już od jakiegoś czasu i niczego dotąd nie znalazłam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dagmara 21.03.2024 02:19
Czytelnik

Jako dziecko moją ulubioną książką był atlas z obrazkami o danym kraju 😍 Teraz odpowiednikiem jest MAPY. Edycja fioletowa. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata


Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 MAPY. Edycja fioletowa. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata  Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat  Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata  Tatry. Przewodnik dla dużych i małych  Świat gór  Ziemia  Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu  Atlas rekordów świata  Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu  Wulkany. Ogień i życie  24 godziny na Antarktydzie  Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków  Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata  Bah Bah. Iran dla dociekliwych
Wiedenka 21.03.2024 08:47
Bibliotekarka

@Dagmara Dziękuję, ale bogactwo :) Część z tych pozycji mamy m.in. mapy Mizielińskich czy tę o Tatrach (świetna!). Myślałam tu o czymś już trochę bardziej poważnym, ale zainteresowali mnie ci podróżnicy, na pewno sprawdzę. Jeszcze raz dziękuję! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dagmara 21.03.2024 11:40
Czytelnik

Bardziej poważnym hmm... sama jestem ciekawa jaka to pozycja może być. O ile mogę podać jakieś tytułu o matematyce, fizyce które przedstawiają ogólnie przedmiot to z geografią mam ciężko. Ba! Nie wiem czy coś jest też między 'dla dzieci' a 'dla dorosłych'. 
Może ktoś inny zarzuci i sama z chęcią poczytam.  😁

Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach  Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet  Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paulina 19.03.2024 07:22
Czytelniczka

Uwielbiam książki popularnonaukowe dla dzieci, są fantastycznie wydane, pełne informacji, o których niejednokrotnie nawet dorośli nie mieli pojęcia. Szczególnie cenię te od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Na przykład:
321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat  Niesamowity wszechświat  Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka  Historia kolorów  Skąd te krzywe usta, Bolesławie?
Dagmara 20.03.2024 00:49
Czytelnik

Mi inna pozycja skradła serce  😍 166 ciekawostek o mózgu   

Naukomiks też niczego sobie.  Zawsze wydawało mi się że jestem kociara a tu książka dla dzieci nauczyła mnie trochę bardziej rozumieć mojego kota.  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 166 ciekawostek o mózgu
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasia b 18.03.2024 22:37
Czytelniczka

Dramatycznie brakuje dwóch najlepszych serii popularnonaukowych dla dzieci: Strrraszna Historia

Ci paskudni Aztekowie i Monstrualna erudycja  Wrzask mody

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ci paskudni Aztekowie  Wrzask mody
Dagmara 20.03.2024 00:59
Czytelnik

Fajnych serii jest jeszcze spoooro :)

Od siebie dorzucam: 
To, o czym dorośli Ci nie mówią
Naukomiks
Dla początkujących

😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
almos 18.03.2024 19:53
Bibliotekarz

Bardzo ciekawe przykłady, dodałbym jeszcze  Magia rzeczywistości - świetne przedstawienie złożoności świata;  Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Magia rzeczywistości  Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem  Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy
Przemek 17.03.2024 23:59
Czytelnik

Dużo dorosłych może nie wiedzieć nawet połowy z tego co jest w tych książeczkach dla dzieci. Moja pierwsza taka książka a to dość późno, kiedy miałem jakieś 12-13 lat to był Zagadkowy świat autorstwa Andrzeja Donimirskiego którą do dziś bardzo dobrze wspominam a nawet wracam do niektórych rozdziałów, pomimo tego że to stara książka, a wiadomo jak to bywa z wiedzą naukową.


...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sara Lee 17.03.2024 23:40
Czytelniczka

Cudowny pomysł na artykuł, zapisałam sobie te tytuły na przyszłość  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
failsafedb 17.03.2024 14:04
Czytelnik

Mój syn bardzo lubi Adama Kaya, np.  Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele  Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele
Vester 18.03.2024 22:10
Czytelnik

Kay za dużo daje żarcików o pierdzeniu, co na dłuższą metę jest toporne dość. U nas to średnio zażarło.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
failsafedb 19.03.2024 16:16
Czytelnik

Może tak, ale w kwestii samej wiedzy o ciele ludzkim jest ok. W sumie nie kojarzę tego pierdzenia, ale też raczej przeglądałem niż czytałem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wiedenka 20.03.2024 08:33
Bibliotekarka

A mój syn (11 lat) uwielbia Kaya, jego książki przeczytał kilka razy. Kopalnia wiedzy. Jest jeszcze jedna  Mocarne mózgi. Nie to, co dwie powyższe, ale też fajna :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mocarne mózgi
failsafedb 20.03.2024 08:38
Czytelnik

Mój obecnie ma prawie 12, czyli właściwie rówieśnik. Tej trzeciej nie kojarzę, dzięki za wskazanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dagmara 17.03.2024 00:53
Czytelnik

Jak byłam mała to takich książek nie było... teraz nadrabiam 😅

Z książkami dla dzieci jest jak dla dorosłych - otworzysz dowolne wydawnictwo, wybierzesz popularnonaukowe i masz mnóstwo ciekawych, świetnie wydanych książek na dowolny temat.
Ograniczeniem to chyba może być tylko cena bo bywa zaporowa. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 16.03.2024 18:29
Czytelniczka

Moje dzieci bardzo lubiały serię Ciekawe dlaczego. Ja też bito były odpowiedzi na niby proste , a zarazem skomplikowane pytania z naszego życia. No, ale to było taka temu.  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Melissa 16.03.2024 18:47
Czytelniczka

Błagam, @Ola - lubiły, inaczej to rusycyzm. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 16.03.2024 18:57
Czytelniczka

@Melissa Tygrys trudno musi zostać z rusycyzmem. Już się nie da poprawić.  😏  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się