Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka

Okładka książki Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka Magdalena Kozieł-Nowak, Zofia Stanecka
Okładka książki Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Magdalena Kozieł-NowakZofia Stanecka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Nasza Księgarnia
2021-07-14
2021-07-14
40 min.

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Okładka książki Szara myszka i kolory Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Małgorzata Strzałkowska
Szara myszka i... Justyna Hołubowska-...
Okładka książki Rok w lesie. Wiewiórka Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. W... Emilia Dziubak, Kat...
Okładka książki Rok w lesie. Borsuk Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Rok w lesie. B... Emilia Dziubak, Kat...
Okładka książki Basia i skarby Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i skarby Marianna Oklejak, Z...

Bardzo lubię tą serię . Dużo ciekawych informacji pokazanych w fajny sposób . Śliczne ilustracje .

Sporo ciekawych informacji przedstawionych w przystępnej opowieści. Bardzo ładne obrazki i grube kartki.

Kolejna ,piękna edukacyjna książeczka dla dzieci przedszkolnych z serii Tuli Tuli opowiada ,kto gdzie mieszka.

Tuli Tuli to postać baśniowa dobry duszek, ale to nie na tej postaci mamy się skupić.
Duszek jest narratorem.
W trzeciej części serii opowiada o życiu na łące ,śledząc losy rodziny bocianów: Bolka i Malwiny oraz ich dzieci Kuby, Klary i Drobinki .
Książka jest nie tylko bogato ilustrowana , na grubych tekturowych kartach z zaokrąglonymi brzegami, ale zawiera ogrom wiadomości do przyswojenia.

Pokazane zostały poszczególne etapy rozwoju bocianów od narodzin do dorosłości w skali czasowych pór roku.

W ramach przykładu z naszymi bocianami przedstawione są jeszcze inne zwierzątka, które mogą paść się na łące, ptaki mające gniazda na polu , gatunki wszystkich zwierząt począwszy od owadów zamieszkujące wilgotne łąki nad brzegami stawów, rzek i jezior oraz tamtejsza roślinność .

Zapoznajemy się z tym , gdzie bociany budują gniazda; jakie są różnice w wielkości jaj innych ptaków w stosunku do bocianich; jakie jeszcze ptaki mogą zamieszkiwać w niewykorzystanym gnieździe bocianim; gdzie może spać dorosły bocian; jakie rodzaje piór mają ptaki; jakie ptaki mają największe skrzydła; co jedzą bociany; jakie ptaki wędrują stadami; co zagraża bocianom w czasie wędrówki do ciepłych krajów i z powrotem.

Poznajemy ptaki ,które zakładają rodziny na czas lęgu , jak i te ,które łączą się w pary na całe życie; zwierzęta ,które wspólnie wychowują młode, niekoniecznie ptaki; zwierzęta żyjące w stadach w ciepłych krajach, u celu wędrówki bocianów; zwierzęta wracające do miejsca urodzenia.

Oddano do naszej dyspozycji szczegółową mapę świata, z zaznaczeniem występowania różnych gatunków bociana, trasy wędrówek, miejsc lęgowych.

Tuli Tuli zdradza nam niejedną ciekawostkę o bocianach jak na przykład ,że są bardzo długo na ziemi . Najstarsze skamieniałości ich przodków pochodzą sprzed 26 milionów lat. I dodatkowo wiele innych rewelacji o bocianach się od niego dowiemy.

Na koniec mamy podsumowanie dobrego duszka Tuli Tuli, w jaki sposób możemy pomóc bocianom oraz jaka działalność człowieka zagraża im bezpośrednio .

Bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej.

Już pierwsze bociany przyleciały w tym roku do Polski. A wiadomo, że ptak ten zwiastuje wiosnę.
Pozostaje mi życzyć miłych obserwacji.
Oby do wiosny! Już niedługo...

Duszek jest narratorem.
Książka jest...

Pierwszy raz sięgnęliśmy po serię Tuli Tuli opowiada, ale nie będzie to nasz ostatni raz. Niewątpliwym walorem książki są piękne ilustracje. Poza tym w fabularyzowanej formie przemyca się tu bardzo dużo informacji na temat tego, jak żyją bociany. To ciekawa lektura także dla rodziców. Są tu też dodatkowe ramki z ciekawostkami i pytaniami do dziecka (na przykład porównanie jaj różnych ptaków, czy rodzaje piór ptasich). Wartościowa lektura i warto przeczytać.

Książka idealna dla malucha (i dla starszaka też),który interesuje się zwierzętami.

Jest piękna (te ilustracje rozczulają, są kolorystycznymi i estetycznymi perełkami. To przez nie zwróciłam uwagę na pierwszy tom w cyklu).
Jest wartościowa. Przy okazji opowiadania o fragmencie życia bocianów, poznajemy innych mieszkańców łąki i ich zwyczaje.
Jest potrzebna. Na końcu są przydatne informacje i ciekawostki a część dochodu ze sprzedaży książek wydawnictwo przeznacza na Towarzystwo Ochrony Ptaków

I to wszystko w formie krótkiej, przyjemnej historii z kilkoma ciekawostkami na każdym obrazku. Plus duszek Tuli Tuli, który dodaje uroku i pozwala fajnie zakotwiczyć cykl książek.

Coś wspaniałego. Zresztą, nie ma się co dziwić - autorka przecież ma już na końcu wspaniałe książki o Basi :)
Moja ulubiona seria obok Małych atlasów Pawlaków

Jest potrzebna. Na końcu są...

Bociany to jedne z najpiękniejszych i najwdzięczniejszych ptaków, prawda? Zachwycają brodząc w trawie w poszukiwaniu pożywienia. Budzą wiele pozytywnych skojarzeń i zdecydowanie są symbolem polskiej wsi i lata, gdy krok za krokiem zmierzają za traktorem. Swoją drogą zawsze zdumiewa mnie skąd bociany z całej okolicy dowiadują się, że ktoś rozpoczyna jakiekolwiek prace polowe.

Trzeci tom z serii Tuli Tuli opowiada kto gdzie mieszka to niezwykle letnia i wakacyjna publikacja. Pachnie świeżo skoszony zbożem, upałem, a zaraz później jedyną w swoim rodzaju świeżością powietrza po letniej gwałtownej burzy. Zachwyca kolorami maków, chabrów i motylich skrzydeł. Kwintesencja lata dla dzieci, które zapoznają się z pewną bocianią rodziną, dowiedzą jak wychowują młode, zdobywają pożywienie, a później wyruszają w morderczą podróż do Afryki. Po raz kolejny przygoda była bardzo ciekawa, mimochodem przemyciła mnóstwo informacji, a jednocześnie delikatnie pokazała, że przyroda rządzi się swoimi prawami. Nie każdy z bocianów ma aż tyle sił by dotrzeć do wybrzeży Afryki. Niektóre muszą odłączyć się od stada.

Bocian z łąki to mocno proekologiczna opowieść. Nie dość, że uwrażliwia na problemy przyrody, przybliża dzieciom mieszkańców łąki to jeszcze podaje praktyczne wskazówki co robić, aby chronić ten niezwykle różnorodny ekosystem.

Zobaczcie tylko tę okładkę. Widzicie tę ferię barw? To zasługa Magdaleny Kozieł-Nowak i jej przepięknych ilustracji. Nam mocno się podoba.

• Dziecko
  • Książki Igusi i Adusi