Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele

Okładka książki Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele
Adam Kay Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa dziecięca
Katarzyna Dudzik
dziecko nauka ciało

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Mimo, że nie jestem z kategorii wiekowej, do której adresowana jest ta książka, to głupi humor w niej zawarty powodował, że chciało się czytać.

To naprawdę świetna książka, nie tylko dla dzieci,ale i dla dorosłych. Zawiera dużo ciekawych informacji z dawką humoru. Polecam!!

Książka pokazuje dokładnie nasze ciało w bardzo zabawny, czasami żartobliwy sposób. Mi jednak zabrakło trochę terminów i określeń medycznych czy bardziej szczegółowych faktów. Poza tym dodatkowym atutem książki są piękne rysunki. Polecam wszystkim „Twoją anatomię”, a w szczególności dzieciom ciekawych świata.

Czytałam razem z dziećmi i w języku polskim jak i angielskim. W oryginalnym wydaniu naprawdę super. Natomiast w języku polskim mam kilka zastrzeżeń. Przede wszystkim do tytułu. Uważam, że bardziej odpowiedniejszy tytułem byłoby anatomia na wesoło niż twoja anatomia. Po za tym wiele zdań jest tłumaczonych bezpośrednio na język polski co nie ma sensu.
Czytając poniższe komentarze, jestem trochę zdziwiona wymaganiami czytalnikow iż np, że jest w książce mało profesjonalnego nazewnictwa. Jest to książka przeznaczona dla dzieci i to pisana z humorem a nie dla studenta anatomia lub osoby dorosłej chcącej podszkolić się w tym temacie. Dodatkowo autor jest również lekarzem.
Ogólnie książce daje 10 punktów na 10 jednakże tłumaczeniu na język polski 5 na 10.

Czytając poniższe...

Przyznam, że jakoś zbytnio nie zachwyciła mnie ta książka. Faktycznie, dzieciaki wyciągną z niej ogrom wiedzy, a dorosłym pozwoli ona nieco uporządkować posiadane informacje, ale nie zmienia to faktu, że ciężko było mi się przez nią przebić. Całość wydaje się nieco powtarzalna, a stosowany przez autora humor także z czasem zaczyna się nieco nudzić. MImo to, warto przypomnieć sobie co nieco na temat ludzkiego ciała.

Świetna książka nie tylko dla młodszych czytelników. Ogromna dawka wiedzy podana w zabawny i przystępny dla każdego sposób. Świetne ilustracje. Szkoda że w szkole na biologii nie było takich podręczników.

Na półkach: , , , ,

Niby dla dzieci (niekoniecznie najmłodszych), a mimo to bawiłem się świetnie, choć wiedzy jakoś specjalnie dużo nie wyniosłem, bowiem ta jest bardzo podstawowa (a resztę musiałbym na blachę wykuć, bo nie da się zapamiętać np. nazw wszystkich kości). A bawiłem się świetnie, ponieważ humor oraz rysunki przypominały często wypożyczane przeze mnie w młodości serię "Strrraszna historia". Podczas lektury śmiałem się co chwilę, aczkolwiek zdarzyło się kilka przestrzelonych żartów. Dla (+-) dziesięciolatków będzie to prezent jak znalazł, aczkolwiek rodzice z foliowymi czepkami na głowie mogą w kilku momentach uznać dzieło to za obrazoburcze (szczypawki są dobre i nie powodują autyzmu, łomatkoboska! + autor ma męża, jaktakmożnadziecomtakiegunwaczytać).

To połączenie wiedzy, ciekawostek, dobrego humoru i tylko trochę obrzydliwości :) Czyli w sumie idealnie dla ciekawych świata dzieci, które nie boją się zadawać najdziwniejszych pytań - np. o to dlaczego kwas w żołądku nie rozpuszcza żołądka lub co się dzieje ze śluzem z płuc ;)

Robi sympatyczne wrażenie, choć przewidywalny humor raczej znuży dorosłego czytelnika, ale młodego może nie zirytuje.

"Jeśli na zewnątrz jest gorąco, albo robisz coś wymagającego znacznego wysiłku, na przykład nosisz konia na baranach (dziwadło z ciebie), twoje ciało włącza system chłodzących zraszaczy." (str. 31)

Adam Kay pisze o anatomii człowieka w bardzo zrozumiały sposób.Układ książki jest podzielony na poszczególne części ciała człowieka. Każdy rozdział zawiera rozpisane funkcje, znaczenie danego elementu anatomii, wiele rysunków, często zabawnych rysunków, a także fiszki z ciekawostkami, pytaniami i odpowiedziami. Autor bez pruderii pisze o każdym organie ludzkiego ciała, o każdym zakamarku, wstydliwych wydzielinach, zapachach, chorobach i śmierci. Obala mity i niesprawdzone przekonania, wyjaśnia, opisuje i obrazuje.

Autor napisał książkę językiem łatwym w odbiorze przez młodego czytelnika, prosto acz rzeczowo i celnie opisał sprawy trudne, którymi na co dzień nie zawracamy sobie głowy. Wiele w tej książce śmiesznych określeń, zabawnych opisów, kontrowersyjnych porównań, zapewne po to, aby utrzymać uwagę czytelnika. To się autorowi udało, bo lektura wciąga w swoje meandry, kolejne etapy i poszczególne części anatomiczne ciała. Czytając książkę Adama Kay można się wielu rzeczy dowiedzieć, zostać zaskoczonym i oczywiście ubawić, bo autor napisał swoją książkę w sposób zabawny, czasem wręcz absurdalny.
To świetna lektura, przewodnik po ludzkim ciele, jakże inna od nudnych podręczników. To trochę taki podręcznik do biologii, ale podany w sposób bardzo łatwo przyswajalny i zrozumiały, który w zabawny sposób pokazuje sprawy poważne.

Adam Kay Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele Zobacz więcej