Okładka książki Mocarne mózgi Adam Kay
2023-10-25
2023-10-25
Katarzyna Dudzik

Potęga mózgów.

Adam Kay to autor znany z ciętego humoru i licznych ripost oraz anegdot, które swą błyskotliwością wywołują liczne salwy śmiechu czytelnika (a przynajmniej jego - najczęściej szeroki! - uśmiech pod nosem). Nie inaczej jest w przypadku "Mocarnych mózgów" - kolejnej książki autora, tym razem o tematyce naukowej, która przybliży nam dokonania jednych z największych umysłów w historii.

Liczba ludzi, którzy żyli do tej pory na Ziemi, to jakieś sto miliardów. Gdyby ta książka miała opisywać ich wszystkich, byłaby zdecydowanie za gruba. Dlatego przeczytasz tu o zaledwie dziesięciu osobach – ale tych dziesięciu osobach, które zmieniły świat na zawsze. Kto to taki?

Na przykład Ada Lovelace, która dwieście lat temu wymyśliła programowanie (choć nie wolno jej było chodzić do biblioteki). Albo Thomas Edison, który wynalazł kamerę, żarówkę i urządzenie do nagrywania dźwięku (choć w wieku dwunastu lat rzucił szkołę). Czy Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała nad ogromnym oceanem w maleńkim samolociku (choć wtedy w trakcie lotu nie puszczano filmów. Ależ się musiała wynudzić…).

„Mocarne mózgi” to zawierająca (tak na oko) 4 523 825 faktów książka, która w przezabawny sposób upamiętnia dokonania dziesięciu najgenialniejszych umysłów w historii, stworzona przez okupującego listy bestsellerów Adama Kaya oraz genialnego rysownika Henry’ego Pakera, znanych także z dwóch innych ze wszech miar interesujących pozycji: „Twojej anatomii” i „Bardzo niesamowitej medycyny”.

Jako były lekarz Adam Kay jest jak najbardziej wiarygodny we wszystkim, o czym pisze. Lektura kolejnych stron, poza tym że bawi, to jest także przesiąknięta sarkazmem i typowo brytyjskim humorem. Tę książkę napisano przede wszystkim po to, żeby się pośmiać :) Powodów do śmiechu znajdziemy tu co niemiara. Adam Kay jest jak zwykle błyskotliwy, prześmiewczy, sarkastyczny i nieco cyniczny. Co najmniej kilka wybuchów śmiechu po lekturze zawartych w książce historyjek macie zatem gwarantowane ;)

Dziękuję Insignis za egzemplarz recenzencki.

#mocarnemózgi #adamkay #insignis #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Potęga mózgów.

"Mocarne mózgi”Adama Kaya, to kolejna książka dla najmłodszych, której nie mogło zabraknąć na moim profilu.
Juz Wam tłumaczę dlaczego.
Autor przedstawia w niej 10 niezwykłych postaci, których wkład w rozwój nauki był naprawdę nieoceniony.Robi to jednak w taki humorystyczny sposób, że fakty same kotwiczą sie w pamięci.A to moim zdaniem ogromny plus, dzieki któremu nasze pociechy poznają miedzy innymi:
🛩️ Amelię Earhart, ktora samotnie przeleciała w maleńkim samolociku nad ogromnym oceanem.
💡Thomasa Edisona, który rzucił szkołę w wieku 12 lat a mimo to wynalazł żarówkę i kamerę.
💻Adę Lovelace, ktora dwieście lat temu wymyśliła programowanie.
🧮Alberta Einsteina, ktorego zapewne nie trzeba przedstawiać ;)
Oraz Christiaana Barnarda, Janaki Ammal,Katherine Johnson i kilka innych Mocarnych Mózgów, które miały niepowtarzalny wpływ na nasz świat.
"Mocarne mózgi" to jednym słowem - niebanalna pozycja, pełna wiedzy, rysunków i niespodziewanych wpisów babki Prunelli, która nie byłaby soba, gdyby nie wcisnęła swoich trzech groszy do każdego tematu 😅

Polecam tę książkę nie tylko dzieciom, bowiem starsi czytelnicy mogą też czerpać z niej przyjemność i wiedzę ;)

Juz Wam tłumaczę dlaczego.

Adama Kay'a znałem do tej pory z publikacji dotyczących medycyny, świetnych swoją drogą. Teraz w moje ręce trafiły Mocarne mózgi, gdzie autor połączył siły ze świetnym ilustratorem Henrym Pakerem, by przybliżyć nam wiedzę, a dokładniej życiorysy dziesięciu, jego zdaniem najwybitniejszych ludzi, dzięki którym nasz świat wygląda jak wygląda i którym zawdzięczamy najwięcej. Znalazło się tu miejsce dla takich sław jak Albert Einstein, Greta Thunberg, ale i paru mniej może znanych, a przynajmniej mi, z których dokonań czerpiemy do dziś. To co niezmienne w książkach autora to humor, ironia i dystans, z czym mamy do czynienia i tu. Jeśli dodamy do tego zabawne ilustracje, to okazuje się, że biografie, czyli coś co może być totalnie nudne, jest pasjonujące. Wiedza tak podana przyswaja się błyskawicznie i bynajmniej nie jest bezużyteczna. Wybór tych dziesięciu geniuszy jest mocno subiektywny, mi na przykład zabrakło tu Tesli, ale takie jest prawo pisarza i podejrzewam, ze gdyby poprosić o wymienienie największych geniuszy w historii ludzkości, każdy z nas podałby inne nazwiska, gdzie punktem wspólnym byłby wynalazca Teorii względności, ale może dlatego, że Einstein to już marka i naukowy celebryta. Mocarne mózgi to pozycja niebanalna, nie monotonna i sprawiająca czytelnikowi dużo przyjemności z czytania. Każdy dowie się z tej książki czegoś ciekawego, a taki jest przecież cel pozycji popularnonaukowych. Polecam!!!
Za książkę dziękuję @insignis_media

„Mocarne mózgi” to bardzo oryginalna książka, której autor, Adam Kay, słynie z zaskakujących publikacji. Tym razem przedstawia dokonania dziesięciu najgenialniejszych umysłów w historii. Znajdujemy tutaj ciekawostki na temat życia naukowców, ich talentów i osiągnięć. To książka pełna fascynujących ciekawostek, faktów i zabawnych ilustracji, które są dziełem genialnego rysownika Henry’ego Pakera. Dzięki lekturze młodzi czytelnicy poznają nietuzinkowych ludzi mających wpływ na rozwój wydarzeń i historii. Jednym z nich był Albert Einstein, który zasłynął z teorii względności. Kolejny przykład to Thomas Edison, który wynalazł kamerę, żarówkę oraz urządzenie do nagrywania dźwięku. Są w niej także przedstawione kobiety na przykład Ada Lovelace, która dwieście lat temu wymyśliła programowanie albo Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała nad oceanem w małym samolocie. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/mocarne-mozgi.html

I kolejna propozycja z jaką dzis do Was przychodzę to Mocarne Mózgi 😁 Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @insignis_media mogę Wam zdradzać trochę z jej wnętrza ✨

Mocarne mózgi

Tak jak w poprzedniej propozycji znajdziecie w tej książce mnostwo grafik na widok których śmiałam sie z synem w glos bo sa tak zabawne.
O co chodzi w tej książce? Macie przed sobą zbiór osób które zapisały sie na kartach historii nie tylko swoimi pomysłami, wynalazkiami ale również stylem bycia.
Książka w przyjemny sposób opisuje tu kilku wybranych, dokładnie 10 mózgów które będą zawsze znane a ich wynalazki przyczyniły sie do rozwoju naszej gospodarki oraz pójścia o krok do przodu co zmieniło nasz świat na zawsze.
Nie moge Wam zdradzić kogo tu dokładnie znajdziecie by nie robić spojlera, ale powiem Wam tak znacie te niesamowite osobistości a tu poznacie ich od zupełnie innej strony. W, zabawny sposób poznacie jak powstaly rzeczy które są nam potrzebne na co dzień, jak potoczyly sie losy miast i państw które poszły za rozwojem.
I jak naprawdę wygladalo niepozorne życie nadludzkich umysłów które do dzis powodują nie lada zagadkę.
Zdecydowanie polecam Wam nie tylko z racji sporej ilości informacji ale przede wszystkim z kwestii humoru 🙌 a jaka jest najlepsza nauka? Poprzez humor i dobrą zabawę ✨polecamy

Mocarne mózgi

O co chodzi w tej książce? Macie przed sobą zbiór...

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze.”

Styl narracji szalenie sympatyczny, zawiera sporą dawkę humoru, czym zdecydowanie ujmuje młodych czytelników. Chociaż cechuje się powtarzalnością pewnych sformułowań i kontekstów sytuacyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do krytycznego tonu ciotki Prunelli, co dorosłych może nieco uwierać, ale publikacja kierowana jest do młodzieży, zatem należy to uwzględnić w ocenie. Suczka Pippin nie ma sobie równych w podtrzymywaniu dobrej zabawy w psoceniu i brojeniu. Jeśli chodzi o zawartość merytoryczną „Mocarnych mózgów”, również mam kilka uwag, zwłaszcza w aspekcie nie zawsze trzymających się faktów, czy dużych uproszczeń w przedstawianych sylwetkach ludzi w znaczący sposób zmieniających świat. Ale i w tym obszarze, do pewnego stopnia, można obronić książkę. Zafałszowane uogólnienia krążą w ogólnej wiedzy cywilizacyjnej i młodzież z pewnością, wcześniej czy później, zetknie się z zaprzeczeniami, właściwymi interpretacjami tożsamości wynalazków, ważności aktywności naukowej, czy szczególności idei z punktu widzenia przeszłości, przeprowadzi zestawienie teorii.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/01/mocarne-mozgi.html

To już kolejna książka autora, jaką mam przyjemność czytać i recenzować i powiem Wam, że mnie zaskoczyła. Dlaczego? Ponieważ przyzwyczaiłam się, że porusza tematy związane z medycyną, a ta jest zupełnie inna. Tym razem mamy biografie dziesięciu osób, które znacząco wpłynęły na losy świata, ludzkości. Poznamy na przykład kobietę, która wymyśliła programowanie, a także pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała nad oceanem itp. Każdej osobie poświęcone jest sporo miejsca, poznajemy ją dokładnie, nie tylko poznajemy osiągnięcia, ale równie praktycznie całe życie.

Można pomyśleć „kolejna książka z biografiami i jak to może być ciekawe dla dzieci?”. Uwierzcie zdecydowanie może w wydaniu Adama Kay. To nie są „suche” fakty, których wszędzie pełno. Książka napisana jest bardzo ciekawie i wciąga zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Śmiało mogę napisać, że sama nie mogłam się od niej oderwać i z dużym zainteresowaniem poznawałam kolejne osoby. Jest napisana ze sporą dawką humoru, co nam zdecydowanie się spodobało.

W książce znajdziemy sporo ładnych, często zabawnych rysunków. Według mnie one zdecydowanie uatrakcyjniają książkę i zachęcają do jej czytania.

Według mnie książka jest po prostu świetna i to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/12/mocarnemozgiwydawnictwoinsignis.html

Bardzo ciekawa książka przeznaczona dla dzieci, opisująca ludzi, którzy dokonali czegoś dużego. Może sprowokować dziecko do bycia lepszym.

Współpraca z @insignis_media
„Mocarne mózgi” to cieniutka książeczka od jednego z moich ulubionych autorów –Adama Kaya!
Co tym razem serwuje nam autor?
W tej malutkiej książeczce mamy przybliżone sylwetki kilku wynalazców, ich życie prywatne, często trudne początki i w końcu upragnione sukcesy!
Oczywiście wszystko to okraszone komiksową i bardzo zabawną grafiką.
Osobiście uważam, że ta książka świetnie sprawdzi się dla młodszych dzieci, ale i dorośli znajdą w niej coś dla siebie, zupełnie tak samo jak w dwóch poprzednich książkach o anatomii i medycynie!
Polecam wszystkim czytać Adama, opowie wam o medycynie, anatomii , a teraz także o znanych odkrywcach i jak zawsze przekonuje nas, że każdy z nas może być tym kim zechce!
~Idris

Współpraca z @insignis_media
Co tym razem serwuje nam autor?
Oczywiście wszystko to okraszone komiksową i bardzo zabawną grafiką.
Osobiście...

Szybko się czyta, idealna na prezent dla dzieci, aby uwierzyły że mogą dokonać wielkich rzeczy. Zastanawiający dobór postaci, które opisał autor, moim zdaniem trochę za ubogi, ale być może to taka odskocznia od medycyny, czyli tego na czym się skupia. Treść książki ok, komentarze męczące i monotematyczne, co za dużo to nie zdrowo, dlatego odjęte gwiazdki za to. Zobaczymy czym zaskoczy w kolejnych książkach.

• Popularnonaukowe
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Medycyna
  • Popularnonaukowa dziecięca

Dodaj cytat z książki Mocarne mózgi