Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata

Okładka książki Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata Isabel Minhós Martins
Okładka książki Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata
Isabel Minhós Martins Wydawnictwo: Dwie Siostry interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Atlas das viagens e dos exploradores — as viagens de monges, naturalistas e outros viajantes de todos os tempos e lugares
Dwie Siostry
2021-05-05
2021-05-05
Tomasz Pindel
BolognaRagazzi Award 2019 podróżnicy odkrywcy historia +8

Okładka książki W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa
W głowie. Wypr... Madalena Matoso, Is...
Okładka książki Dokąd idziemy, kiedy znikamy? Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins
Dokąd idziemy,... Madalena Matoso, Is...
Okładka książki Przejścia nie ma! Bernardo P. Carvalho, Isabel Minhós Martins
Przejścia nie ma! Bernardo P. Carvalh...

Chyba nigdy nie będę miała dość książek o badaczach, odkrywcach, podróżnikach czy wynalazcach. Zarówno tych dla dorosłych, jak i dla dzieci. Może te skierowane do dzieci uwielbiam jeszcze bardziej, bo pozwalają nam cieszyć się wspólnie z odkrywania nowych rzeczy. I podróżować bez wychodzenia z domu. Zdecydowanie przodownikiem w wydawaniu podobnych pozycji jest wydawnictwo Dwie Siostry, a ostatnio do swojego popularnonaukowego portfolio dodało książkę nagrodzoną w 2019 roku nagrodą Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction, czyli "Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata" Isabel Minhós Martins, Bernerdo P. Carvalho.

Jak sam tytuł wskazuje, jest to książka poświęcona podróżnikom i ich wyprawom. Znajdziemy tu jedenaście postaci wraz z opisem ich podróży i dokonań. Ale nie tylko. Jeśli chcecie zajrzeć do wnętrza książki, zapraszam na blog (link w bio).

Znajdziemy tu historie skupione wokół 11 ciekawych podróżników, ale też interesujące wprowadzenie, w którym autorzy nie tylko wyjaśniają klucz doboru bohaterów, ale piszą ogólnie o zjawisku podróżowania i wprowadzają młodych czytelników w szerszy kontekst.

Bardzo ważnym elementem książki są oczywiście ilustracje przygotowane przez Bernerdo P. Carvalho. Mamy tu dwa rodzaje ilustracji - kolorowe i czarno-białe. Te pierwsze to tworzone z barwnych plam krajobrazy, które cieszą oko i znajdują się pomiędzy rozdziałami. Czarno-białe kojarzą mi się z malunkami tuszem bądź pędzelkiem z czarną farbą i uzupełniają one treść rozdziałów. Mamy tu wizerunki miejsc i ludzi, a także - a może przede wszystkim - mapy, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Oczywiście są to mapy uproszczone na potrzeby publikacji dla dzieci (co również wyjaśniają autorzy),niemniej jednak są ważnym dodatkiem do tekstu i pomagają zwizualizować sobie zasięg podróży omawianego bohatera.

Choć powstało już kilka książek dla dzieci poświęconych podróżom, uważam, że warto sięgnąć także po tę pozycję. Jest pięknie wydana w dużym formacie, twardej oprawie i z wyjątkowymi ilustracjami, opowiada o bardzo ciekawych postaciach w sposób jasny i pasjonujący, ale też przekazuje wiedzę wraz z wartościami, a to już kwestia nie do przecenienia. To książka, którą czyta się od deski do deski i na wyrywki, do której warto i chce się wracać. Oboje z Wojtkiem się nią zachwycamy i pewnie prędko nie przestaniemy. Mądra, wartościowa pozycja dla wszystkich ciekawych świata, dla małych odkrywców i pasjonatów podróży. Inspirująca i pouczająca lektura.

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe
  • Dziecięce/młodzieżowe
  • Ilustrowane
  • Dla starszaka

Dodaj cytat z książki Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata