Wulkany. Ogień i życie

Okładka książki Wulkany. Ogień i życie Jon Chad
Okładka książki Wulkany. Ogień i życie
Jon Chad Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Naukomiks popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Naukomiks
Nasza Księgarnia
2024-01-24
2024-01-24
Anna Studniarek-Więch

Okładka książki Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie Jon Chad, Rosemary Mosco
Układ Słoneczn... Jon Chad, Rosemary ...

Uwaga na motyw apokaliptyczny.
Historia bardzo wciągająca od początku. Potem natłok trudnych info o wulkanach, ale dzięki grafikom jest do przejścia.
Trochę negatywnie mnie zaskoczyło katastroficzne podejście bohaterów. Chyba komiks nie nadaje się dla wrażliwych dzieci, bo mogą się przejąć końcem świata i mieć koszmary o wulkanach.

Uwaga na motyw apokaliptyczny.

Chcielibyście kiedyś zobaczyć wulkan? Ja może niekoniecznie w stanie erupcji, ale z chęcią zobaczyłabym tę potęgę.

Skoro w Kobiecej Foto Szkole dzisiaj temat żywioły to nie mogłam pokazać wam innej książki jak Wulkany. Ogień i życie. Z jednej strony niszczycielska siła, która spopiela wszystko co stanie na jej drodze, z drugiej bogactwo minerałów tworzące nowe lądy. Wulkany mają w sobie coś fascynującego. Są gwałtowne, nieobliczalne i zupełnie nieprzewidywalne. Jak mało co, pokazują jacy jesteśmy mali w stosunku do potęgi natury, która w ciągu kilku minut jest w stanie zdestabilizować życie wielu społeczeństw.

Czym różni się magma od lawy? Jak w ogóle powstaje wulkan? Na czym polegają ruchy płyt tektonicznych? Czy wasze dzieci zadają podobne pytania?
Jeśli tak, a nie jesteście w stanie na nie odpowiedzieć to koniecznie podsuńcie im ten komiks. To świetna sprawa dla wszystkich wielbicieli wartkiej akcji i nauki w jednym. Razem z bohaterką - Aurorą przenosimy się do świata z przyszłości, w którym Ziemia jest pokryta grubą warstwą lodu. Jest zimno, a ludzie poszukują sposobów na pozyskanie energii. Aurora przypadkiem natrafia na książkę o ciepłe ukrytym głęboko we wnętrzu naszej planety. Czy da się je wykorzystać? Czy wulkany tylko niszczą? Przyznam szczerze, że jest to na tyle zaawansowany komiks o geologii, że sama przeczytałam go z wielkim zainteresowaniem. Jest naszpikowany ciekawostkami, które jednocześnie zostały podane w tak ciekawy i prosty sposób, że najmłodsi też nie będą mieli problemów ze zrozumieniem opisywanych zjawisk. Mnóstwo tutaj porównań do przedmiotów znanych z codziennego życia, aby jak najlepiej wytłumaczyć to co dzieje się we wnętrzu Ziemii. Kolorowe ilustracje tylko wzbogacają tekst, na tyle, że można przeglądać go godzinami.
Mamy tutaj jakiś fanów geologii? Macie już pomysł na prezent od Zajączka last minute.

„Wulkany. Ogień i życie” to nowy naukomiks, który ukazał się ostatnio nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To bardzo ciekawa propozycja dla młodych naukowców, dzięki której czytelnicy dowiedzą się mnóstwo ciekawostek o naszej planecie. Razem z młodą badaczką Aurorą odkrywają, że wulkany to potężna siła, która działa w różnych miejscach naszego globu. Te niesamowite miejsca na Ziemi powodują katastrofalne zniszczenia, ale jednocześnie tworzą nowe lądy. Wulkany są nie tylko tajemnicze i niesamowite, ale także ekscytujące. Dzięki magmie, przesuwającym się płytom tektonicznym oraz wybuchom wulkanów nasza planeta od wieków tętniła życiem, a skuwająca niegdyś pokrywa lodu i śniegu ulegała stopniowym zmianom. 🌋 Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/wulkany-ogien-i-zycie.html

Dociekliwym badaczom planety i przyszłym geologom wydawnictwo Nasza Księgarnia wyszła naprzeciw z propozycją książki wypełnionej naukową treścią w niezwykle przystępnej formie, jaką jest oczywiście naukomiks! Naukomiksy to cykl edukacyjnych książek dla dzieci w postaci powieści graficznych, które warto mieć na uwadze, jeśli wasze dzieci zasypują was pytaniami z różnych dziedzin.

Młoda Aurora wraz ze swoim plemieniem zamieszkuje skutą lodem Ziemię. Niestety cała ludzkość pozostała bez źródeł ciepła, dlatego dziewczynka razem z rodzeństwem Solem i Luną oraz nauczycielką Pallas wyruszają śnieżnymi skuterami plądrować opustoszałe miasta w poszukiwaniu rzeczy nadających się do spalenia. Tylko w ten sposób plemię ma szansę się dostatecznie ogrzać i przetrwać! Podczas jednej z eskapady ekipa trafia do archiwum biblioteki, a Aurora skanując książki, by zapisać ich treść w pamięci cyfrowej, znajduje perełkę o wulkanach! Nie znając naturalnego źródła energii i ciepła, z fascynacją odkrywa informacje o nich, przekazując wiedzę swoim towarzyszom i przy okazji nam!

Dzięki niej dowiadujemy się m.in. czym są wulkany i jak są zbudowane, w jaki sposób się tworzą, dlaczego wybuchają i jakie typy wulkanów rozróżniamy. Aurora opowiada również o typach magmy: maficznej i felzytowej, o plamie gorąca, skutkach wybuchów, o wulkanach czynnych, drzemiących i wygasłych oraz o wszelkich procesach geologicznych. Poznamy mnóstwo nowych zagadnień związanych z wulkanami, a pomoc w ich zapamiętaniu przyniesie słowniczek znajdujący się na końcu książki.

Treść była konsultowana ze specjalistą, możecie zatem być pewni, że podana wiedza jest rzetelna i aktualna. Ilustracje natomiast są bardzo dynamiczne, świetnie obrazują opisywane różne zjawiska.
Niezwykle podoba mi się pomysł przemycenia edukacji w jednocześnie emocjonującej opowieści, dzięki temu przyswojenie jej jest dużo prostsze. Mierzi mnie jednak sposób, w jaki odzywa się do siebie rodzeństwo. Można by nieco spuścić z tonu...

Kawał wyczerpującej i fascynującej lektury.
Polecamy!

Przyznam, że komiks jest bardzo zachęcający do nauki. Odpowiada na wiele pytań, poprzez napisaną ciekawie historię. Piękne ilustracje przyciągają wzrok. Mamy tutaj pełno ciekawostek i smaczków edukacyjnych. Można się wkręcić, a tym samym zagłębić wiedzę o wulkanach 🌋 Komiks jest skierowany dla małych czytelników, ale i dorosły będzie miał wiele frajdy przy tej lekturze. Sama nie mogłam się od niej oderwać.

Aurora młoda badaczka żyjąca na zamarzniętej planecie próbuje zagłębić wiedzę i tym samym widzi możliwość na bezpieczeństwo, ciepło oraz energię. Jak potoczą się losy plemienia?

Zachęcam do zapoznania się z tym NAUKOMIKSEM 🤩

„Wulkany. Ogień i życie” to kolejna książka wchodząca w skład serii Naukokomiks. Jest to spora dawka wiedzy w tym przypadku o wulkanach przedstawiona za pomocą komiksu.
Z książki dowiemy się między innymi:
• Jak przesuwają się płyty tektoniczne,
• Skąd wzięły się góry i wulkany,
• Czy zawsze wybuch wulkanu ma kojarzyć się z katastrofą?
• Jak można wykorzystać ciepło skorupy ziemskiej w pobliżu wulkanu
• Jakie są rodzaje wulkanów,
• Kiedy wulkan jest aktywny, a kiedy drzemiący.
To wszystko i o wiele więcej dowiemy się wraz z Aurorą, która udzieli nam trochę lekcji z geologii.
Komiks został pięknie wydany. Przedstawione na ilustracjach informacje o wulkanach pobudzają wyobraźnie. Dzieci łatwo sobie wyobrażą co to jest magma i jakie procesy chemiczne towarzyszą podczas wybuchu wulkanu.
Dialogi prowadzone pomiędzy badaczami są napisane łatwym językiem i myślę, że nawet młodszym czytelnikom nie będą sprawiać trudności.
Uwielbiam przekazywanie wiedzy poprzez tego typu historie. Dacie porwać się przygodom Aurory i jej kolegów?

Z książki dowiemy się między innymi:
• Jak przesuwają się płyty tektoniczne,
• Skąd wzięły się góry i wulkany,
• Czy zawsze wybuch wulkanu ma kojarzyć się z katastrofą?
• Jak można wykorzystać ciepło...

2049

Książka "Wulkany. Ogień i życie" Jon'a Chad'a zabiera nas do świata wulkanów, który fascynuje młodsze dzieci.
To idealna książka, aby pokochać komiksy i zachęcić małego czytelnika do poznawania takiej formy i treści.
Książka wydana w twardej oprawie z pięknymi ilustracjami przyciąga teścia i przygodami bohaterów, jakie muszą pokonać.
Serdecznie polecam dla czytelników małych i dużych.
Koniecznie muszę zakupić książki autora do swojej prywatnej biblioteki.
To świetna pomoc do zajęć i urozmaicenie ich dzięki takiej formie.
Polecam.

Serdecznie polecam dla czytelników...

Kolejna odsłona serii „Naukomiks” poświęcona jest wulkanom, ale też i przy okazji podsuwa nam nieciekawą wizję przyszłości. Autor zabiera nas do świata, w którym nastąpił kataklizm, który doprowadził do tego, że Słońce przestało dostarczać wystarczającej ilości energii i nastąpiło globalne oziębienie. Przynajmniej tak możemy wnioskować z rozmów bohaterów i w sumie szkoda, że nie rozwinięto tematu, ponieważ już kilka razy nasza planeta była skuta lodem i w sumie nie była to wina Słońca tylko związana była z powierzchnią planety, odbijaniem światła oraz atmosferą. Wróćmy jednak do naszych bohaterów.
Opowieść otwiera misja oznaczania i zbierania przedmiotów nadających się do spalenia. Ludzie żyjący w koloniach i plemionach z jednej strony mają nowoczesne wynalazki na baterie słoneczne, a z drugiej strony muszą borykać się z brakami materiałów dostarczających energii i ciepła. W czasie jednej bohaterzy natrafiają na bibliotekę, która stanie się cennym źródłem materiałów do spalania, ale nim zniszczą księgozbiory skanują każdą publikację. Wśród nich znajduje się książka poświęcona wulkanom. Dzięki ciekawości jednej z bohaterek dowiadujemy się jak niesamowicie różnorodne są wulkany, w jaki sposób powstają, jakie są korzyści ich istnienia i jak wielkie znaczenie odgrywają jako źródło ciepła oraz surowców. Całość jak zwykle prosta, okraszona akcją pełną niespodzianek i niebezpieczeństw, a wiedza podsuwana jest przy okazji uczestniczenia w misji.
„Naukomiks” to fantastyczna seria, po którą chętnie sięgamy, ponieważ jestem wielką miłośniczką przemycania wiedzy w prostej i przystępnej formie. O ile książki z ilustracjami często wydają się takimi, które mogą wpisywać się w publikacje popularnonaukowe to Komiksy już nie bardzo. Ich czytanie wydaje się niezobowiązującym, lekkim zajęciem nic nie wnoszącym do życia czytelnika poza rozrywką. Nic bardziej mylnego. Popularyzatorzy wiedzy coraz częściej korzystają z tej formy, aby przemycić czytelnikom sporą dawkę informacji oraz rozbudzić zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem. Patrząc na bogactwo publikacji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zazdroszczę, że w czasach mojego dzieciństwa nie było takich książek i różnorodnych zajęć. Autorzy materiałów prześcigają się w sposobie przyciągnięcia widza i czytelnika. I myślę, że robią to dobrze, ponieważ bardzo dużo młodych odkrywców sięga po różnorodne materiały. Moja córka jest jedną z takich czytelniczek. Tworząc publikacje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży i sięgając po nie trzeba pamiętać, że nic tak skutecznie nie przyciąga dziecięcej i młodzieżowej uwagi jak komiksy. Jak wykorzystać ten fakt do przemycania informacji naukowych? Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma na to sposób: przetłumaczyło wspomnianą bardzo popularną serię „Science Comics”, w której możemy znaleźć opowieści o dinozaurach, rekinach, zjawiskach cieplarnianych, wodzie, kotach, psach, drapaczach chmur, niedźwiedziach polarnych, robotach, psach, chorobach, maszynach latających, nietoperzach, rafach koralowych, samochodach, kosmosie, skałach, filozofach, mitologii i na wiele innych tematów. Tematyka jest szeroka i różnorodna. Do tego seria się rozrasta, ponieważ każdy tom jest autorstwa specjalisty w danej dziedzinie, a treści skonsultowano z naukowcami, dlatego mamy pewność, że nasze pociechy mają do czynienia z wiedzą, a nie uprzedzeniami czy przekonaniami. Do tej pory na polskim rynku pojawiły się trzy tomy: „Dinozaury. Skamieliny i pióra”, „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”, „Roboty i drony”, „Koty. Natura i wychowanie”, „Samochody i ich fascynujące silniki” i „Układ Słoneczny”, „Psy. Od drapieżników do obrońców”, „Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu”, „Mitologia Greków i Rzymian”, „Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy” i „Wulkany”. Każdy tom otwiera wprowadzenie, czyli przybliżenie tego, o czym będzie określony komiks. Później stopniowo poznajemy ważne pojęcia i zjawiska. Opowieści o nich wplecione są w przygody bohaterów.
Wszystkie książki z serii „Naukomiks” to niepozorne lektury pełne ilustracji. Wejście w ich treści zaskakuje czytelnika ogromem przekazywanych informacji nieograniczających się do zamieszczenia ilustracji przybliżających nam wygląd zwierząt, maszyn, planet, opisu ich funkcji, ale zawierających też sporą dawkę informacji o tym, z jakimi problemami mieli do czynienia naukowcy, w jaki sposób rywalizowali ze sobą, a także pokazaniem jak bardzo kobiety - mimo dyskryminacji – były zaangażowane w naukową pracę, dopracowywanie ważnych projektów. Poznamy znaczenie wkładu każdego z nas w ogólny postęp, a to sprawia, że czytelnik czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za zdobytą wiedzę. Całość barwna, pełna przyciągających wzrok ilustracji, niedługich informacji zachęcających do lepszego poznawania. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest estetyczna i trwała.
Osobiście jestem zachwycona całą serią, więc polecam Wam wszystkie książki, które do niej należą. Myślę, że są to lektury przydatne w edukacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej, a nawet licealistów. Po te książki może sięgnąć każdy, kto chce sobie odświeżyć wiedzę lub po prostu poznać podstawy określonej dziedziny. Zdecydowanie polecam.

• Dla Dzieci
  • #WyzwanieLC2024