Książki o dinozaurach dla dzieci i dla dorosłych - 10 propozycji

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.02.2024

Do dzisiaj pamiętasz melodię piosenki towarzyszącej bajce „Denver, ostatni dinozaur” i na dodatek wcale nierzadko zastanawiasz się nad wyższością tyranozaura nad brontozaurem (bądź odwrotnie)? A może chcesz zainteresować dinozaurami swoje dziecko? Bez względu na to, jakie powody sprawiły, że zajrzałeś lub zajrzałaś do tego artykułu, zapraszamy cię do zapoznania się z listą książek o dinozaurach, które warto przeczytać. Dla dzieci i nie tylko!

Książki o dinozaurach dla dzieci i dla dorosłych - 10 propozycji Lucas George Wendt/Unsplash

10 książek o dinozaurach dla dzieci i dla dorosłych

Książki o dinozaurach dla dzieci

Dzieciom już od 2. roku życia warto sprezentować książeczki z serii o Ivarze, który jest (co prawda małoletnim, ale jednak) specjalistą od dinozaurów. Przeglądając te publikacje (mające zazwyczaj do 30 stron), razem z chłopcem wędrujemy po krainie prehistorycznych zwierząt. Krainę tę stanowi pudełko, w którym mieszkają dinozaury-zabawki w pokoju chłopca. Jak to bowiem z zabawkami czasem bywa, te, gdy (dorosły) człowiek zaśnie, ożywają. Ivar przeżywa z nimi przeróżne przygody. Diplodokowi o imieniu Doris pomaga odnaleźć rodzinę („Ivar i zagubiony diplodok”), a głodnego triceratopsa Telmę ratuje przed pozostaniem bez jedzenia (Telma, bohaterka książki „Ivar ratuje głodne triceratopsy”, była zbyt mała, by zerwać sobie liście z wysokiego drzewa). Tyranozaura natomiast chłopiec bardzo się przestraszył. Choć, jak się potem okazuje, wcale nie był on groźny („Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem”)! Opisując przygody Ivara i dinozaurów, Lisa Bjarbo przemyca jednocześnie na kartach książki ciekawostki o tych fascynujących zwierzętach.

Wielu dzisiejszych młodych rodziców pamięta zapewne z własnego dzieciństwa książeczki z serii „Opowiem ci, mamo”. Dzisiejsze dzieci mogą opowiedzieć swoim rodzicom właśnie o dinozaurach. We wspomnianej serii ukazała się bowiem pozycja „Co robią dinozaury”, autorstwa Emilii Dziubak. To pisarka i, co równie ważne, ilustratorka znana także z serii Rok w lesie czy „Najpiękniejszych baśni dla dzieci”. Książka zawiera nie tylko zachwycające ilustracje Dziubak, ale i zadania interaktywne, w pełen humoru sposób opisuje przygody Kudłacza i jego przyjaciela karalucha, którzy trafiają do świata sprzed milionów lat. Jak to się stało? Kudłacz znalazł wielkie jajo, jednak szybko okazało się, że niestety nie będzie z niego ani jajecznicy, ani jajka sadzonego, stanowi ono jednak dość oryginalne wrota do dawnych czasów – tych, w których żyły dinozaury. Kudłacz i karaluch poznają nie tylko różne gatunki tych zwierząt, ale i i nne stworzenia, które żyły w poszczególnych okresach. „Opowiem ci, mamo. Co robią dinozaury” sprawdzi się więc i jako prezent dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, ale chcą pooglądać piękne obrazki, jak i dla uczniów najmłodszych klas.

„Dinozaurium” to książka polecana przede wszystkim dzieciom od 7. roku życia. Publikacja jest pięknie ilustrowana przez Chrisa Wormella, dzięki czemu najmłodsi mogą dokładnie zobaczyć, jak wyglądały dinozaury. Dowiedzą się również, dlaczego niektóre z nich miały łuski, inne pióra, gdzie konkretne gatunki mieszkały, czym się żywiły, które z nich były największe i najszybsze, a którym było w tym świecie najtrudniej. Warto dodać, że choć „Dinozaurium” zostało napisane przez autorkę pochodzącą z Anglii, Lily Murray, to polskie wydanie uzupełnił i skonsultował dr hab. Tomasz Sulej z Zakładu Paleobiologii Ewolucyjnej PAN. Co więcej, książkę uzupełniono o dane dotyczące odkryć związanych z dinozaurami żyjącymi kiedyś na terenie Polski. Ale czy na pewno kiedyś? Książka odpowie wam również i na pytanie o to, czy dinozaury rzeczywiście wyginęły, czy tylko nam się tak wydaje…

„Czasami lepiej jest nie chodzić do lekarzy. Zawsze coś znajdą" – to motto towarzyszy w życiu Marvinowi, tytułowemu bohaterowi książki Marty Guśniowskiej. Niestety, jak się okazuje, dinozaur ma rację – pewnego dnia lekarz obwieszcza mu, że – jak i innych przedstawicieli jego kladu (czyli grupy organizmów) – tak i jego czeka wyginięcie. Jak zareaguje na tę wieść Marvin? Zacznie czekać na swój ostatni dzień i ze smutkiem myśleć o końcu, a może właśnie wtedy zacznie żyć? W obliczu nieuniknionego nie stanie się bezczynny? „Marvin” to książka o sile przyjaźni, marzeń – przypominająca o tym, co w życiu jest najważniejsze. „Marvin” zawiera 104 strony z bohaterem-dinozaurem w roli głównej. Choć porusza trudny temat, pełna jest fascynujących bohaterów i humorów, które go łagodzą.

Wojciech Mikołuszko jest dziennikarzem naukowym, popularyzatorem nauki, przyrodnikiem i ojcem dzieciom. I właśnie ze swoimi pociechami ruszył w Polskę śladami dinozaurów, a potem opisał rodzinne przygody w książce „Z tatą na dinozaury”, którą zilustrował Tomasz Samojlik. Dzieci może szczególnie zainteresować to, że książka opisuje, jak miliony lat temu wyglądał świat na terenie Polski, jakie gatunki zwierząt zamieszkiwały te tereny (nie tylko dinozaury!). Jako że to publikacja opracowana przez człowieka związanego z nauką, nie brakuje w niej ciekawostek, m. in. o tym, skąd wiemy, jak wyglądają dinozaury. Historie opowiedziane w książce pozwalają również poznać zwyczaje, zachowania różnych gatunków, a przede wszystkim – przekazać dziecku ogrom wiedzy w bardzo przystępny sposób i może zainspirować do rodzinnej wyprawy (z tatą lub mamą) na dinozaury?

Książki o dinozaurach dla dorosłych

Dinozaury wydawać by się mogły przede wszystkim zainteresowaniem dziecięcym: to do najmłodszych adresowanych jest wiele wydawnictw na ten temat, to dzieciom można kupić wiele zabawek, gadżetów z dinozaurami, a przecież wielu i wiele z nas zazdrości Rossowi z „Przyjaciół”, że został paleontologiem. I to mimo że musiał z tego powodu wysłuchać nieskończonej liczby docinków (nie tylko) Chandlera. Pielęgnujmy więc swoje zainteresowania! A pomogą w tym „Dinozaury od A do Z”, teoretycznie również kierowane przede wszystkim do najmłodszych czytelników, jednak zawierające niemałą dawkę wiedzy. Informacje zebrane w książce jej autor, Matthew G. Baron, spisał bowiem, konsultując się z naukowcami z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. „Dinozaury od A do Z” opisują większość znanych do tej pory człowiekowi gatunków tych prehistorycznych zwierząt, ukazują, jak wyglądają dinozaury. Dla ułatwienia, opisano je w kolejności alfabetycznej. A jest o czym czytać, bo w książce opisano ponad 300 różnych gatunków.

Po przypomnieniu, poznaniu najważniejszych informacji o dinozaurach, przedstawionych w powyższej książce, można sięgnąć po „Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię”. To książka o tym, że jeszcze do niedawna mogliśmy tylko domyślać się, jak dany gatunek wyglądał, jak się poruszał, jak był ubarwiony czy w jaki sposób opiekował się młodymi. Dzisiaj, dzięki technikom badawczym, nowym znaleziskom, w wielu kwestiach te domysły może już zastąpić pewność. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, jak zaznacza autor książki, paleontolog Michael J. Benton, wiedza o dinozaurach przeszła rewolucję, została uzupełniona m.in. o ważne informacje na temat tych zwierząt, żyjących także na terenie Polski – warto wiedzieć, że przed nami te tereny zamieszkiwały m.in. silezaury. Benton przytacza w swojej książce najdonioślejsze badania, odkrycia dotyczące dinozaurów, które poczyniono w ostatnich latach, relacjonuje ich przebieg, wyjaśnia wyniki.

Kolejnym paleontologiem, który przybliża czytelnikom i czytelniczkom najnowsze wieści z dinozaurowego (ponoć wymarłego dawno temu) świata, jest Steve Brusatte. W opisie autora w serwisie lubimyczytać.pl możemy przeczytać, że „specjalizuje się on w badaniu morfologii i filogenezy archozaurów. Zajmował się również karbońskimi ramienionogami i paleozoicznymi rybami chrzęstnoszkieletowymi”. Brzmi skomplikowanie, jednak jego książka zdecydowanie taka nie jest. „Era dinozaurów. Od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie” przedstawia dzieje dinozaurów od ich pojawienia się na świecie do zagłady. Brusatte nazywany jest „łowcą dinozaurów”, a ich historię przedstawia jak fascynującą sensacyjną opowieść, której akcja dzieje się po części również… w Górach Świętokrzyskich. To właśnie tam odkryto szczątki „polskich” prehistorycznych zwierząt. „Era dinozaurów…” nazywana bywa w recenzjach „najbardziej kompletną biografią dinozaurów”.

A teraz coś dla dużych dzieci, czyli „Negalyod” Vincenta Pierrota, opowieść science fiction wydana w serii Plansze Europy wydawnictwa Egmont. Autor książki otrzymał za nią dwie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême, a także Prix Saint-Michel, również przyznawaną najlepszym twórcom komiksów. Akcja książki rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym żyją ludzie i dinozaury. Główny bohater jest pasterzem triceratopsów, jednak pewnego dnia, podobno w wyniku wypadku jednej z maszyn, ginie całe stado dinozaurów, będących pod opieką mężczyzny. Ten postanawia na własną rękę dochodzić sprawiedliwości. Czytelnicy i czytelniczki porównują klimat komiksu „Negalyod” do tego z „Mad Maxa”. Jako że to komiks, ważną rolę odgrywają w nim ilustracje – pełne detali, szczegółów, przemyślanej palety barw.

Na koniec proponujemy... kryminał o dinozaurach, czyli „Po okręgu. Współczesną prehistorię” Piotra Haftka. Bohaterami powieści są Iza i jej ojciec – naukowiec, który w trakcie swojej kariery starał się udowodnić, że dinozaury wcale nie wyginęły, ale zamieszkują odległe zakątki Afryki. Razem z innymi gatunkami, które dzisiaj uważa się za wymarłe. Hipoteza brzmi kontrowersyjnie, jednak Iza zaczyna podejrzewać, że może jednak wcale nie być tak szalona, jak mogłaby się wydawać, gdy jej ojciec zostaje zamordowany w jednym z kongijskich hoteli. Czy rzeczywiście to, czego uczono nas w szkołach, może okazać się kłamstwem? Córka postanawia więc dokończyć dzieło swojego taty i razem z Kefasem, który ma jej pomóc w realizacji misji, wyrusza do Afryki. Są jednak ludzie, którym bardzo zależy na pokrzyżowaniu im szyków. Za wszelką cenę i bez względu na liczbę ofiar… 

To tylko niektóre z wielu książek o dinozaurach, w które może się zaopatrzyć miłośnik tych zwierząt. Jakie pozycje dodalibyście do tej listy? Czekamy na wasze propozycje w komentarzach!

[as]

Tekst zaktualizowany, po raz pierwszy ukazał się w 2021 roku.


komentarze [8]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Przemek  - awatar
Przemek 01.03.2024 22:44
Czytelnik

Jak naprawdę żyły dinozaury i Bestie które żyły przed nami, leżakują od dawna u mnie na półce, może w końcu się za nie wezmę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
domekzkart  - awatar
domekzkart 29.02.2024 20:18
Czytelniczka

A gdzie Park Jurajski ? Dla mnie najbardziej znana książka o dinozaurach :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paulina  - awatar
Paulina 26.02.2024 08:00
Czytelniczka

Mam w domu małego wielbiciela dinozaurów, ale my jeszcze jesteśmy na etapie książek kartonowych, dlatego bardziej rozbudowanej fabularnie książki trudno mi polecić, ale tych dla maluszków jest mnóstwo. Nawet ostatnio HarperKids wydało nowy cykl w serii "Akademia Mądrego Dziecka", a więc "Poznaję dinozaury".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mrpriv  - awatar
mrpriv 25.02.2024 11:03
Czytelnik

hm, no to są względnie nowe książki, więc pewnie jest to artykuł raczej reklamowy. Pamiętam, że ze starszych książek ciekawa była ta: Raptor Red tyle że trzeba jej szukać w bibliotekach ;]

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czerwona  - awatar
czerwona 22.07.2021 18:54
Czytelniczka

Łowcy
Miroslav Žamboch

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Łowcy
EvilQueen13  - awatar
EvilQueen13 22.07.2021 09:16
Czytelniczka

Dla mnie, jeśli chodzi o książki związane z tematyką dinozaurów, wciąż bezkonkurencyjny Michael Crichton i jego "Jurassic Park" <3 <3 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria  - awatar
Patriseria 21.07.2021 12:55
Czytelniczka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.07.2021 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post