Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele Rachel Poliquin 8,6
ocenił(a) na 1035 tyg. temu Poznajcie niecodzienne muzeum. Nie znajdziecie w nim ani skamielin, ani starych wynalazków, czy dzieł sztuki. Są za to narządy szczątkowe, czyli pozostałości, które znajdują się ciele. Jesteście gotowi na przygodę?
Wraz z ewolucją zmieniało się też ciało człowieka. W związku ze zmianą stylu życia czy jedzenia (np. wymuszonych przez zmieniające się warunki na Ziemi),niektóre narządy przestały być nam potrzebne, a skoro tak, to zaczęły zanikać. Są jednak ich pozostałości. Co prawda już nie spełniają swoich funkcji, ale są częścią naszych organizmów.
Najlepszym takim przykładem są zęby mądrości, czyli 4 trzonowce, które wyrastają najczęściej, gdy jesteśmy już dorośli. Niestety te zęby są dość kłopotliwe, bo szybko się psują, mogą wrastać w szczękę, albo ściskać zęby rosnące obok. Niektórym nie wyrastają wcale. A wiecie dlaczego są takie słabe? Bo przestały mieścić się w ludzkiej szczęce. Kiedyś ludzie więcej żuli, teraz pokarm jest bardziej rozdrobniony i skoro szczęki tyle nie pracują, to stają się krótsze.
Bardzo ciekawie sprawa się też ma z gęsią skórką. Wiedzieliście, że jest ona związana z futrem? Co prawda już go nie mamy, ale nasze mięśnie nadal pracują, jakby było na swoim miejscu.
Zaskakuje też czkawka, czy organy, które znikają w ciele człowieka wraz z jego rozwojem płodowym.
Ta książka to fantastyczna skarbnica wiedzy i ciekawostek. Wiedza zaserwowana jest lekko i w przejrzysty sposób, nawet nieco humorystycznie. Uzupełniają ją świetne ilustracje, które przykuwają wzrok i trafnie obrazują omawiane tematy. Śmiało mogę powiedzieć, że zainteresowała mnie jak i Maćka na równi. Idę o zakład, że wielu z tych informacji nie znają nawet dorośli więc książka jest wciągająca dla czytelników w różnym wieku. Będzie zrozumiała już dla dzieci w wieku 6+, ale ta górna granica wiekowa jest naprawdę wysoka 😉
Polecam, ta książka bawi i edukuje. Zapozna dzieci z takimi pojęciami jak narządy szczątkowe, gatunek, ewolucja, dobór naturalny czy dobór płciowy, czy pozwoli lepiej zapoznać się z naszymi ciałami tak ogólnie. Nie brakuje tu także ciekawostek o zwierzętach.