321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat

Okładka książki 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat Mathilda Masters
Mathilda Masters Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: 321 faktów literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2019-06-19
Alicja Oczko
Alicja Oczko

Również dla tych, którzy skończyli 13 lat

Super! Dla małego i dużego! Książka zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, które zaciekawią nie tylko dziecko, ale i rodzica!

Ciekawostki lub książki z pytaniami i odpowiedziami to jedne z tych, po które moja córka sięga bardzo chętnie, a wszystko przez to, że ma osiem lat i jeszcze nie mówi i ma problem z samodzielnym formułowaniem potencjalnych pytań. Lektury objaśniające świat pozwalają jej na zdobywanie wiedzy mimo tej przeszkody. Ciekawości nie można jej odmówić. Pamięci też, ponieważ ciągle chce mieć czytane nowe książki. Do przeczytanych wraca tylko w przypadku, kiedy jest w nich sporo faktów. I właśnie z tego powodu do książki „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” wracałyśmy przez kilka miesięcy. Pierwsze czytanie było od strony do strony, czyli tak jak zamieszczono informacje w tej publikacji. Kolejne to już było wertowanie, wskazywanie, co konkretnie mam przeczytać. Z tego powodu do niektórych haseł nie wracałyśmy, a inne przeczytałyśmy po kilka razy. A wszystko po to, aby wiedzę utrwalić i poukładać w głowie. I właśnie za to uwielbiam takie książki, bo pozwalają mi skuteczniej pracować z córką, dostarczać informacji, które właśnie ją interesują, podsuwać jej tematy do poszerzania zainteresowań.
Mathilda Masters zabiera nas w gąszcz ciekawostek, o których czasami nie wiedzą nawet dorośli czytelnicy. Z tego powodu chętnie z córką po raz kolejny czytałam i odkrywałam tajniki naszej przyrody, ludzkich wynalazków, eksperymentów, dokonań. Autorka, dzięki podsuwanej wiedzy, pozwala nam na wiedzy pozwala nam na wiele rzeczy popatrzeć z innej perspektywy. Zupełnie inaczej będziemy patrzeć na dobrodziejstwo istnienia takich owoców jak pomarańcze, o których dowiemy się, że zostały stworzone przez człowieka.
Nie zabraknie też cennych informacji o ciele, a tam ciekawostka, że nasz organizm potrafi wypocić nawet 8 litrów, wdychać 10 tysięcy litrów powietrza, rano jesteśmy wyżsi niż wieczorem, a nasz przewód pokarmowy na 9 metrów długości (jakim cudem to wszystko się w nas mieści?),a kłamcy mają ciepły nos. Poznamy też tajniki zachowania higieny przez zwierzęta i zostaniemy zaskoczeni tym, że nawet dżdżownice potrafią jej przestrzegać dbając o to, aby toaleta znajdowała się w jednym miejscu, a wombaty robią kwadratowe kupy. Do tego nie zabraknie informacji o zwierzęcych wędrówkach oraz olbrzymich odległościach pokonywanych przez danaidy wędrujące z Kanady do Meksyku (8 tys. km!) oraz lwim ziewaniu czy wędrówkach ryb po drzewach. Przyjrzymy się zamarzniętej wodzie w różnych postaciach: płatków śniegu i komet. Ciekawostek jest oczywiście dużo więcej, a wszystkie doskonale uzupełniają szkolną wiedzę i rozbudzają ciekawość.
Wielki plus tej książki polega na tym, że nie trzeba czytać jej od deski do deski tylko można wybiórczo sięgać po interesujące nas tematy. Są tu tematy, dzięki którym dziecko będzie mogło zabłysnąć wiedzą na wszystkich przedmiotach szkolnych. Całość podzielono na dwanaście tematycznych rozdziałów: Wszystkie zwierzęta małe i duże, Twoje wspaniałe ciało, Sport jest (przeważnie) zdrowy, Ludzie sławni i osławieni, W podróż przez historię, Nasza wspaniała planeta Ziemia, W podróży po świecie, Cudowny świat nauki, O słowach i języku, Wszystko, co rośnie i kwitnie, Palce lizać!, Do gwiazd i jeszcze dalej. Jak widać tematyka szeroka i pozwalająca zachęcić do pogłębiania wiedzy z różnych dziedzin.
Całość dopełnia solidna oprawa, estetyczne i oryginalne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony i dobry papier oraz duży format. Dzięki temu książka jest estetyczna i trwała. Plusem jest przekazywanie naprawdę wielu informacji w lekki i zabawny sposób, sprawiający, że całe otoczenie zaczyna wydawać nam się jeszcze ciekawsze niż do tej pory. Zdecydowanie polecam!

Ta książka dotarła do mnie już dawno, ale… została uprowadzona przez dzieci w rodzinie i tyle ją widziałam… Okazało się bowiem, że jest na tyle ciekawa, że wędrowała w mojej rodzinie z rąk do rąk! Czym jednak zasłużyła na tak wielką miłość?

Podejrzewam, że przede wszystkim umiejętnością zaskakiwania. Chociaż mam nieco ponad 13 lat, to wiele wiadomości było dla mnie zupełną nowością… Co mnie zaskoczyło najbardziej? Chyba to, że pomarańcze są „ludzkim” wynalazkiem, czyli skrzyżowaniem pomelo z mandarynką i w dodatku naturalnie są… zielone! Czy są to zatem zielończe, a nie pomarańcze?! Nie wiedziałam też, że w ciągu doby mogę wypocić nawet… 8 litrów! Wiem też, że dżdżownice, które uważałam za zupełnie nieciekawe stworzenia mają swoją toaletę, czyli jedno jedyne miejsce, w którym zawsze robią kupę. Z tego względu powstają duże kopce dżdżownicowych kup… Więcej nie będę opowiadać, bo przecież nie ma potrzeby psuć Wam zabawy!

Przeglądanie książki ułatwia fakt, że jest ona podzielona na kategorie. Ja, jako logopeda, oczywiście zaczęłam od O słowach i języku, a później dopiero przeszłam do ciekawostek dotyczących zwierząt, roślin, znanych ludzi, historii, sportu, a nawet jedzenia. Wiele się nauczyłam i każda z tych kategorii miała dla mnie sporo nowych informacji. Niestety, w szkole często brakuje czasu na trochę zabawy podczas nauki i odkrywanie ciekawostek, jakie ma nam do zaproponowania świat.
Książka jest wydana w twardej oprawie i wydrukowana na dobrej jakości papierze, dzięki czemu przetrwa wiele lat wertowania przez małych i nieco większych czytelników. Lubię książki o tak dużym formacie, bo mają zwykle większą czcionkę i ładniejsze obrazki.
Nie ma co tu dużo mówić – jest to po prostu świetna, ciekawa książka, która pokazuje, że wiedzę można przekazać w lekki i zabawny sposób. Przecież tak naprawdę świat jest niesamowity! To my, dorośli, często tracimy ciekawość poznawczą i umiejętność zachwycania się małymi rzeczami… Dlatego zachęcam – zatrzymajmy się na chwilę, rozejrzyjmy wokół, a dostrzeżemy znacznie więcej niż mogłoby nam się wydawać. Uczmy nasze dzieci, że świat jest ciekawy – trzeba tylko na niego patrzeć z odpowiedniej perspektywy…

To lektura dla tych, którzy są ciekawi świata i którzy są gotowi powtórzyć za Sokratesem: Wiem, że nic nie wiem, by ciągle szukać odpowiedzi na pytania i poszerzać wiedzę – dodam tylko: w lekki przyjemny sposób. Można czytać tradycyjnie: strona po stronie. Można wybiórczo: na chybił trafił. Na blisko 280 stronach mnóstwo ciekawostek z różnych dziedzin – wszystkie ponumerowane – zgodnie zresztą z tytułem: jest ich faktycznie 321. A dziedziny? Najróżniejsze – właściwie przegląd większości przedmiotów szkolnych: od geografii, przez historię, biologię, fizykę, astronomię. Jest też i coś z kulinariów. Całość podzielona na 12 rozdziałów tematycznych. Książka jest dość gruba, wydana na ładnym papierze. Trudno określić – jak długie są ciekawostki – jedne są bardziej rozbudowane, inne są z kolei krótsze. Na pewno nie wyczerpują tematu. Pewnie o to tutaj chodzi, rozbudzenie ciekawości – a w przypadku ewentualnego zainteresowania tematem – zawsze można drążyć dziurę w brzuchu już we własnym zakresie. Może dobrym pomysłem byłoby położenie książki na stole – i wspólne rodzinne czytanie – codziennie jeden punkcik, na poszerzenie i uzupełnienie wiedzy dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy jeszcze nie skończyli 13 lat? Tylko że niektóre rzeczy są tak fascynujące, że naprawdę trudno wytrzymać do następnego dnia. A dowiedzieć się można wielu ciekawych rzeczy, na które niekiedy brakuje czasu na tradycyjnych, szkolnych lekcjach. Ot choćby tego, że danaidy wędrowne to motyle, które co roku wędrują z Kanady do Meksyku pokonując drogę liczącą blisko 8000 km. Według wierzeń ludowych to dusze zmarłych bliskich. Że pszczoły żądlą często inne pszczoły, człowiek wdycha codziennie ok. 10 000 litrów powietrza, rano jesteśmy wyżsi niż wieczorem, przewód pokarmowy ma ok. 9 metrów długości, najlżejszy rower świata waży tylko 2,7 kg (niektóre noworodki zaraz po urodzeniu ważą mniej),nie ma dwóch identycznych płatków śniegu, człowiek, który kłamie ma ciepły nos, komety są ogromnymi kulami lodu, a w grobie austriackiego kompozytora Josepha Haydna znajdują się dwie czaszki. Wśród danych odnalazłam też informacje, które się zdezaktualizowały. Dotyczy to wyników dotyczących pokonania trasy maratonu. Podany w książce rekord należał do Dennisa Kimetto (2 godziny 2 minuty 57 sekund). Kilka dni temu rekord ów został pokonany. Pewnie nowe wydanie książki zostanie zaktualizowane o to nazwisko: Eliud Kipchoge, którego wynik wynosi obecnie: 1:59:40.

Książka została ładnie wydana, z oryginalnymi ilustracjami stylizowanymi na stare ryciny. Ciekawa propozycja oryginalny prezent – i to nie tylko 12-13 latka.

Wiek 6+

“321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” ma tak niewiarygodny przekrój przedstawionych ciekawostek, że nawet nie wiem, od czego miałabym zacząć i na czym skończyć.
Bo jednak kilkaset faktów to nie jakaś betka, tylko poważna bomba informacyjna. Zamieszczono tu morze ciekawostek dotyczących postaci historycznych i współczesnych, które w jakiś sposób zapisały się w historii świata.

Np. dowiedziałam się, że Charlie Chaplin przegrał zawody w naśladowaniu samego siebie – niestety, jako swój własny sobowtór zajął dopiero siódme miejsce. Byli lepsi. Albo że Romulus Augustulus – ostatni rzymski cesarz – po napaści Germanów zachował swoje życie tylko dlatego, że był piękny jak z obrazka. Wiecie – jestem historykiem i nawet dla mnie ta informacja była niemałym zaskoczeniem. Nie sądziłam, że barbarzyńscy wzruszą się pięknem obalonego władcy. A jednak – człowiek uczy się przez całe życie.

Ale nie o samych wielkich lub ciekawych osobach tu napisano. Jest i o zwierzętach, o sporcie, nauce, sztuce, ludzkim ciele …. no po prostu wszystko, o co mogłyby zapytać dzieci, żeby obnażyć niedoinformowanie rodzica ;).
Całość recenzji na stronie wrolimamy.pl https://wrolimamy.pl/recenzja/321-superciekawych-faktow-ktore-trzeba-poznac-zanim-sie-skonczy-13-lat/

O czym już może wiedzieć a jaki zasięg wiedzy powinien posiadać trzynastoletni uczeń? Mając w domu właśnie osobnika tego wieku, stwierdziłam. że książka ta będzie świetnym prezentem na koniec roku szkolnego. Nie wymaga całkowitego skupienia, wyizolowania czy też osobnego miejsca, może funkcjonować jako ciekawy przerywnik między przejściem z jednego pokoju do pokoju, czy też tym, czego się nie powinna robić, a mianowicie dodatkiem do posiłku (czytanie w czasie jedzenia). Moje dziecko to zdecydowanie przede wszystkim użytkownik internetu, miałam więc spore obiekcje czy w ogóle książka. która jest skierowana do niego w ogóle zwróci jego uwagę. I tu fanfary, tak zwróciła, i to naprawdę na dłuższy czas. Bardzo ładne wydanie, ciekawe opracowanie tematów o których niekoniecznie trzynastolatek wie, zdarza się, że i czterdziestolatek nie do końca może się wypowiedzieć w danym momencie. Autorzy zamieścili mały komunikat, w którym piszą, że dokonali wszelkich starań w celu zweryfikowania zawartych informacji, jednak nauka podlega nieustannemu rozwojowi i w każdej chwili może ukazać się jakiś dowód przeciwny.
Treść podzielona jest na 12 działów, w szczególności części poświęcone ludzkiemu ciału i planecie Ziemi zawierają najwięcej faktów. Pozwalają one zrozumieć w pełni działanie i współpracę czynników naszego organizmu, jak i ukazują wiele zjawisk zachodzących w przyrodzie.
Autorka tego opracowania jest podróżniczką, jej praca polega na poznawaniu nowych kontynentów oraz krajów, posiada olbrzymią wiedzę na temat zwierząt i roślin. Ilustratorka Louize Perdieus, wielka miłośniczka przyrody, poradziła sobie z zadaniem znakomicie. Rysunki są przejrzyste, niejednokrotnie zabawne i pełne wyrazu. Co dzieje się w mózgu kiedy się śmiejesz, skąd pochodzą najlepsi długodystansowcy, ile razy w ciągu dnia mrugasz okiem- jeśli szukacie między innymi odpowiedzi na takie pytania, śmiało możecie sięgnąć po ten zbiór faktów. Dostarczy mnóstwa informacji z wielu dziedzin a wiadomości często są zaskakujące. Czy mamy wiedzę 13-latka? Warto się przekonać.

Tytuł powinien brzmieć zupełnie inaczej!

Ten obecny sprawia, że czuję się po prostu... głupia :D
Nie znam pewnie z połowy opisanych tutaj faktów (albo znam pobieżnie). Gdyby napisali na okładce "...zanim się skończy 31 lat" to byłoby to bliższe prawdzie.

Żeby nie być gołosłowną, poniżej kilka faktów, o których pewnie też nie mieliście pojęcia:

- Gdzie znajduje się największa piramida?
- Jakie było pierwsze zastosowanie keczupu?
- Jaka jest prędkość, z którą porusza się ISS?
- Gdzie płaci się Myszką Miki?
- Kto wymyślił piłkę nożną?
- Jak sikają pandy?

Kto znał powyżej przytoczone? Przyznajcie, że to nie są najłatwiejsze pytania (choć łatwe zagadnienia też w książce są).

Jak możecie zauważyć, ciekawostki są z różnych dziedzin wiedzy. Konkretnie z 12.  Taki podział to bardzo dobry pomysł. Można "ogarnąć" sobie jeden temat, poszukać czegoś więcej - bo same ciekawostki, poza byciem interesującymi i zabawnymi, zachęcają do szukania dalszych informacji na dany temat.

Szczerze polecam nastolatkom i rodzicom. Fajna opcja na dyskusje, krótkie pogawędki czy pomoc w szkole. Wartościowa książka w lekkim wydaniu, lubię!

Tytuł powinien brzmieć zupełnie inaczej!

Ten obecny sprawia, że czuję się po prostu... głupia :D

- Gdzie znajduje się...

"321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat" to cudowna encyklopedia, która zachwyci sobą nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W twardej oprawie zamknięto całą masę ciekawych informacji o otaczającym nas świecie oraz faktów z przeszłości. Kiedy przeczytasz jedną stronę, szybko przejdziesz do kolejnej.

Już sam tytuł książki wzbudził moje zainteresowanie. Sugeruje on, że publikacja mieści w sobie wszystko to, co każdy powinien poznać, zanim skończy 13 lat. Dlaczego akurat tyle? Skąd ten pomysł na taką granicę wiekową? Niniejsza publikacja od Wydawnictwa Nasza Księgarnia wyjaśni nam to na swoich 288 stronach.
Projekt wnętrza publikacji oraz zawarte w nim rysunki Louize Perdieus przypomina mi stare książki z moich szkolnych oraz bibliotekarskich podręczników, z których uczyłam się uczęszczając do szkoły podstawowej. Niby zwyczajne, a jednak do mnie przemawiają, a nawet uważam, że dodają książce niebywałego charakteru i wartości.

Układ tekstu jest również przejrzysty. Tytuły zagadnień są ponumerowane, wydrukowane wielką literą, w kolorze. Na jednej stronie tematów jest ich kilka. Informacje spisano w kolumnach, niektóre treści zostały wypunktowane. Towarzyszą im rysunki, szkice, które są doskonałym uzupełnieniem przedstawionych czytelnikom faktów.
Dlaczego samicę modliszki nazywa się kanibalem? Jak porozumiewają się słonie? Jak długi język ma żyrafa? Czy ryby "chodzą" po drzewach? Jak to możliwe, że łoś czuje muchę, która usiadła na jego porożu? Jakie zwierzę jest najbardziej jadowite? Czy niemowlę ma więcej kości niż dorosły człowiek? Ile powietrza dziennie wydycha człowiek? Czy to prawda, że wszystkie naczynia krwionośne człowieka mogą opleść Ziemię? Ile razy człowiek mruga oczami w ciągu dnia? Z ilu graczy składa się korfballowa drużyna? Ile waży najlżejszy rower wyścigowy? Kto wymyślił piłkę nożną? Gdzie znajduje się największy na świecie stadion piłkarski? Co odkrył Archimedes? Ile tatuaży miał człowiek lodu? Jak zwierzęta oszukują? Jak wyginęły dinozaury? Czy Tadż Mahal jest zwykłym pałacem? To tylko namiastka tego, co czeka na nas na stronach tej publikacji. Oprócz tych treści znajdziemy inne równie ciekawe wiadomości, wzbogacone o dodatkowe ciekawostki. Publikacja bardzo mi się podoba i zaspokaja moją ciekawość otaczającym światem. Warto samemu poznać ją bliżej, ale też podsunąć swoim dzieciom. Kto wie? Może opisane w książce zagadnienia zainteresują je do tego stopnia, że będą miały ochotę rozwinąć swoje zainteresowanie do tego stopnia, że stanie się ono jego pasją? To bardzo wartościowa publikacja, ale też świetny pomysł na prezent. Wspaniałe kompendium wiedzy, świetna encyklopedia w zupełnie innej odsłonie. Ze swojej strony serdecznie ją polecam.

Już sam tytuł książki wzbudził moje...

Warto mieć tę książkę na półce we własnym domu. Niesamowicie jest przewracać kolejne stronice i natrafiać na informacje, o których do tej pory nie miało się pojęcia. Dlatego też gorąco polecam ją waszej uwadze. Niby skierowana jest ona do dzieci, jednakże moim zdaniem odbiorcą mogą być czytelnicy w każdym wieku. Wszak w każdym z nas drzemie duch odkrywcy i żądza wiedzy. Ta książka będzie więc jak znalazł, aby zaspokoić ten apetyt i usatysfakcjonować nawet najbardziej wybrednego i wymagającego czytelnika.

Więcej + zdjęcia: https://magicznyswiatksiazki.pl/321-superciekawych-faktow-ktore-trzeba-poznac-zanim-sie-skonczy-13-lat-mathilda-masters/

• Dla dzieci
  • Literatura popularnonaukowa