Listy 1952-1963

Okładka książki Listy 1952-1963 Jerzy Giedroyć, Czesław Miłosz
Okładka książki Listy 1952-1963
Jerzy GiedroyćCzesław Miłosz Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
792 str. 13 godz. 12 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
792
Czas czytania
13 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307031309
Tagi:
listy Giedroyć Miłosz
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
86
85

Na półkach:

Pierwszy tom korespondencji Giedroyc-Miłosz rozpoczyna się po wyjeździe Miłosza z Maisons-Laffitte, gdzie bezpośrednio po ucieczce z komunistycznej służby dyplomatycznej - przygarnął go Jerzy Giedroyc. Miłosz przebywał później przez kilka lat we Francji i często spotykał się Giedroycem bezpośrednio, tak więc listy z tego okresu są dość krótkie, treściwe - dotyczą bieżącej działalności wydawniczej. Późniejsza korespondencja (po wyjeździe Miłosza do Berkeley) ma charakter bardziej ogólny. Choć oczywiście nadal na pierwszym planie cały czas pozostaje paryska "Kultura". Wydaje się, że Giedroyc dość mocno liczył się ze zdaniem Miłosza (w szczególności w zakresie poezji),ale nieraz z uporem realizował swoje zamiary nie bacząc na żadne opinie. Od czasu do czasu powodowało to "wybuchy" Miłosza, który w długich listach poddawał kompleksowej krytyce generalną "linię" przyjętą przez Redaktora.

Z ciekawostek - w jednym z listów (16.05.1961) Miłosz wygłosił taką (w jego rozumieniu troszkę przewrotną) opinię: "Osobiście myślę: całe szczęście, że Polska jest komunistyczna, bo inaczej by się okazało, że Żydów w Europie wymordowali Polacy - zostałoby to dokumentami udowodnione". Muszę powiedzieć, że biorąc pod uwagę współczesne realia, zmieniło to nieco mój ogląd Miłosza jako człowieka, który widzi dalej, dokładniej i w sposób bardziej uniwersalny.

Przez cały okres 1952-1963 obaj panowie tytułują się "Drogi Panie Jerzy" i "Drogi Panie Czesławie". Na "ty" przejdą w kolejnym odcinku -:) ...

Pierwszy tom korespondencji Giedroyc-Miłosz rozpoczyna się po wyjeździe Miłosza z Maisons-Laffitte, gdzie bezpośrednio po ucieczce z komunistycznej służby dyplomatycznej - przygarnął go Jerzy Giedroyc. Miłosz przebywał później przez kilka lat we Francji i często spotykał się Giedroycem bezpośrednio, tak więc listy z tego okresu są dość krótkie, treściwe - dotyczą bieżącej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Posiadam
    13
  • Przeczytane
    13
  • Ulubione
    2
  • Kupić
    1
  • Listy
    1
  • #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy
    1
  • W kolejce do poczytalni
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Literatura polska do 1990
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy 1952-1963


Podobne książki

Przeczytaj także