Listy 1952-1963

Okładka książki Listy 1952-1963 Jerzy Giedroyć, Czesław Miłosz
Okładka książki Listy 1952-1963
Jerzy GiedroyćCzesław Miłosz Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Czytelnik
2008-01-01
2008-01-01
listy Giedroyć Miłosz

Pierwszy tom korespondencji Giedroyc-Miłosz rozpoczyna się po wyjeździe Miłosza z Maisons-Laffitte, gdzie bezpośrednio po ucieczce z komunistycznej służby dyplomatycznej - przygarnął go Jerzy Giedroyc. Miłosz przebywał później przez kilka lat we Francji i często spotykał się Giedroycem bezpośrednio, tak więc listy z tego okresu są dość krótkie, treściwe - dotyczą bieżącej działalności wydawniczej. Późniejsza korespondencja (po wyjeździe Miłosza do Berkeley) ma charakter bardziej ogólny. Choć oczywiście nadal na pierwszym planie cały czas pozostaje paryska "Kultura". Wydaje się, że Giedroyc dość mocno liczył się ze zdaniem Miłosza (w szczególności w zakresie poezji),ale nieraz z uporem realizował swoje zamiary nie bacząc na żadne opinie. Od czasu do czasu powodowało to "wybuchy" Miłosza, który w długich listach poddawał kompleksowej krytyce generalną "linię" przyjętą przez Redaktora.

Z ciekawostek - w jednym z listów (16.05.1961) Miłosz wygłosił taką (w jego rozumieniu troszkę przewrotną) opinię: "Osobiście myślę: całe szczęście, że Polska jest komunistyczna, bo inaczej by się okazało, że Żydów w Europie wymordowali Polacy - zostałoby to dokumentami udowodnione". Muszę powiedzieć, że biorąc pod uwagę współczesne realia, zmieniło to nieco mój ogląd Miłosza jako człowieka, który widzi dalej, dokładniej i w sposób bardziej uniwersalny.

Przez cały okres 1952-1963 obaj panowie tytułują się "Drogi Panie Jerzy" i "Drogi Panie Czesławie". Na "ty" przejdą w kolejnym odcinku -:) ...

• Kupić
  • Listy