Szewcy

Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Orkla Press Polska Seria: Lektury Wszech Czasów utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Orkla Press Polska
dramat polski dramat Sajetan Scurvy teatr czystej formy
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektury Wszech Czasów
dramat polski dramat Sajetan Scurvy teatr czystej formy

Ugh. Wytętrachmolę tego sowizdrzała-rewolucjonistę-narkotykofanatyka-hiperrozrabiakę kiedyś, bęc!, w tę jego zafajdaną, pre-postmodernistyczną mordę, psiakrew! I dziwki warszawskie, dla zamożnych, dla sfer wyższych, z podziwem będą wyłupiać swe bezkreśnie czarne gały, w których byle belfer byłby się utopił i przepadł. I'll be damned, if przeciwnie.

Zaskakujące. Kiedyś...

Szalona. Zresztą jak sam Witkacy.

Ta książka taka średnia bym powiedział. Fajna do omawiania w szkole, ale samemu bym nie sięgnął po nią.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Ale mózg się spocił.
Nie do końca zrozumiałem o co chodzi.
Bawiłem się przednio mimo wszystko.

Trudno ogarnąć o co chodzi, już sam język sprawia, że tekst jest niezrozumiały. Jeszcze śmieszniej musiałoby być na widowni, gdzie nie można niczego przeczytać jesze raz, czy sprawdzić zapożyczeń. W kwestii rewolucji wolę „Nie-boską komedię”. Jeżeli chodzi o zniszczenie indywidualizmu, to utwór jest niemal proroczy. Podobnie z destrukcyjnym postępem, współczesny człowiek...

O mój Boże...
Ciężko się to czytało, naprawdę... ale idea rewolucji jest świetnie przekazana.

W świetny sposób pokazuje mechaniki działania rewolucji dodając do tego szczypty groteski i idealnie pasującego absurdu. Momentami za dużo słowotwórstwa Witkacego, ale tak czy siak czyta się przyjemnie

W Szewcach Witkacy zajmuje się nie tylko kwestiami politycznymi, społecznymi i seksualnymi, ale także bada ewolucję społeczeństwa i indywidualnej kondycję człowieka przed i po rewolucjach. Nie jest to z pewnością materiał na lekturę szkolną, książka niełatwa w odbiorze i zrozumieniu.

Łatwo zauważyć zasadę potrójności. W ciągu trzech aktów Witkacy zajmuje się trzema klasami...

Lektura zdecydowanie w stylu Witkacego. Czyta się nie i nie do końca wie się co się dzieje. Wątek rewolucji i pracy poruszony ciekawie, jednak forma jaką przyjmuje S.I. Witkiewicz, moim zdaniem, zamiast podkreślać wątki, gubi je i niedookreśla. Szkoda, że takie coś serwuje się jako lekturę szkolną, może zniechęcić do czytania...

Słaba, słaba, słaba. Zrozumiałam z niej tyle, że grupa szewców, jest uzależniona od pracy. I trudno ją się czytało, chociaż nie miała nawet 100 stron

7 342
  • Lektury