Szewcy

Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura piękna
Zielona Sowa
1999-01-01
1999-01-01

Dzięki temu, że „Siewcy” to dramat - szybko się czyta. Poza tym mimo poruszania dość ważnych tematów (ideologii faszyzmu, czy komunizmu),cała opowieść jest bardzo komediowa i nie da się jej brać do końca 'na poważnie'.
Czytając wiele opinii, zauważyłem, że język dramatu jest postrzegany jako trudny, a mnie osobiście jakoś nie 'wymęczył' (prawdopodobnie dlatego, że jak wcześniej wspominałem, nie analizowałem go aż tak bardzo).
Może to jest właśnie kluczem do tego dzieła - nie wszystko musi dla nas mieć sens, nie musimy wszystkiego w pełni rozumieć.

O ile powieści Witkacego są jeszcze do przełknięcia, to dramat ,, Szewcy '' dla mnie jest całkowicie niestrawny. Nie trafił do mnie niestety, ciężko mi się go czytało, pomimo że książka jest cieniutka. Może jestem za głupia na Witkacego? Nie wiem, wiem za to że nie polubiłam się z tym dramatem. 😕

Obrzydliwa nic nie wnosząca do życia

Obrzydliwa nic nie wnosząca do życia

Rozumiem zamysł Witkacego ale nie trafia on do mnie

Rozumiem zamysł Witkacego ale nie trafia on do mnie

Bełkot naćpanego umysłu czy niepokojące proroctwo dotyczące przyszłości?
"Szewcy" to próba realizacji Czystej Formy. Pełno tu absurdu, groteski, fantastyki, niejednolitości, prowokacji. Kolejny bohaterowie dążą do przeprowadzenia rewolucji: faszystowskiej, komunistycznej czy technokracji ( totalitaryzmu w innej odsłonie). Jedyną osobą, która potrafi się odnaleźć w każdej z nich jest Irina Zbereźnicka Podbereska. Wykorzystując swoją biologiczną atrakcyjność, zmusza innych do posłuszeństwa. Jedynymi, którzy nie poddają się jej urokowi są Towarzysz X i Abramowski - ludzie zunifikowani, bez emocji.
Witkacy pokazywał obraz rewolucji, której sam był świadkiem.
Nie zmienia to jednak faktu, że lektura jest podła do czytania, mało zrozumiała i na Boga nie wiem, dlaczego jest w kanonie lektur do matury rozszerzonej. Brrrr....

Bełkot naćpanego umysłu czy niepokojące proroctwo dotyczące przyszłości?

Byłaby pewnie fajna, gdybym wiedziała o co w niej chodzi. 👀

Byłaby pewnie fajna, gdybym wiedziała o co w niej chodzi. 👀

Bardzo ciekawa lektura. Fakt. Język dzieła tzw. "czystej formy", to język trudny - pełen absurdu i groteski. Jednak sama idea trzech przewrotów (faszyzm, komunizm i technokracja),to istny majstersztyk!!! Polecam, choć jest to dramat...hmmm... Lekko denerwujący.

czysta forma kipi i się ulewa. czy jestem na to za głupia? tak. ale daję sobie jeszcze około sto odczytów do pełnego zrozumienia. teraz jedynie mogę przywołać (nie)znaną pieśń: "wójta się nie bójta".
update: zmieniam ocenę z 9 na 10, szewcy to dobro narodowe, a o moim ulubionym cytacie* myślę niemalże codziennie.
*Sajetan: Bede niesmaczny — bede! Dość smaku. Wywątrobię wszystko na smród i brud ostateczny. Niech śmierdzi wszystko, niech się na śmierć ten świat zaśmierdzi i niech się het do cna wyśmierdzi, to może potem zapachnie wreszcie; bo w nim takim, jakim jest, wytrzymać wprost nie można. Nie czują, biedni ludziska, że demokratyczne kłamstwo śmierdzi, a smród klozetu to czują, psie pary, hej!

*Sajetan: Bede niesmaczny — bede! Dość smaku. Wywątrobię...

Momentami się dłuży ale pozostaje świetną obserwacją i zasobem świetnych komiczności.

Szewcy" to zawsze jest dla mnie wyzwanie, a czytam przecież nie pierwszy raz. Być może w tym tkwi też błąd, bo to nie jest sztuka do czytania, to jest sztuka przede wszystkim do grania w teatrze i tam wypada genialnie. Miażdży po prostu. Jako tekst czytany wydaje mi się w zasadzie hermetyczna dla odbiorcy, który nie rozumie/nie zna założeń awangardy oraz teorii Czystej Formy Witkacego czy w ogóle specyfiki tego artysty (określenie "mózg wariata na scenie" mocno ją oddaje...). Dla mnie po przedarciu się przez neologizmy, kontrasty stylów, parodie, makaronizmy i gry słowne, przez nieprawdopodobne łączenia kategorii i konwencji (rzeczywiście burleskowe jak pisał Głowiński, ale widzę to dopiero teraz),"Szewcy" to przede wszystkim pondaczasowa sztuka o władzy, o jej mechanizmach i prawidłowościach powtarzalnych w historii i o rozpaczliwej sytuacji jednostki, którą demoralizująca siła władzy musi rozpruć i zmiażdżyć. Wychodzi na to, że jestem team Sajetan, a przecież trzy razy go zabili.

• Lektury
  • Lektury szkolne