Ruchome święto

literatura piękna
2000-01-01
83-7200-555-9
Bronisław Zieliński

Tę majówkę spędziłam w Paryżu. Gdyby miał to być dzisiejszy Paryż, raczej bym się na to nie zdecydowała, jednak ze spaceru po stolicy Francji sprzed stu lat nie mogłam i nie chciałam rezygnować. Być biednym ale szczęśliwym to tak naprawdę być bardzo bogatym - wiem, brzmi jak banał, pusty frazes, a jednak coś w tym jest.
Nawet nie pamiętam w jakich okolicznościach zwróciłam...

Stylistycznie Hemingway, fabularnie Burroughs/Miller - czyli plus

,,Ruchome święto" to wspomnienia autora. Zwiedzamy Paryż minionego wieku i poznajemy ludzi z nim związanych. Szkoda, że lektura taka krótka.

Trudno jest mi sobie wyobrazić autora, z którym spacer po paryskich ulicach byłby bardziej namacalny.

najlepszy przewodnik po Paryżu

Świetna, klimatyczna.

"Ruchome święto" to nic innego jak podróż w czasie i przestrzeni. Oto przenosimy się do Paryża z lat 20. XX wieku. Wydawałoby się, że zbiera się tam śmietanka, która rozprawia o rzeczach ważnych i wartościowych. I tak się dzieje, mówi o tym wprost Hemingway. Ale przetykane to jest hedonizmem, nieustannym dążeniem do przyjemności i przekraczania granic świadomości....

Bardzo klimatyczna książka, którą Hemingway pisał pod koniec swojego życia. Przenosił się w niej do swojej młodości. Poważnym mankamentem tej książki jest to, że nie posiada ona zakończenia.

Prawdziwa uczta dla fanów epoki. Opisane osobistości, z którymi autor spotykał się w celach towarzyskich.

Fabuła zupełnie nieinteresująca

• Chcę w prezencie
  • 2020
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Literatura amerykańska
  • Ernest Hemingway