Gwiazda

Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Fantastyka - Przygoda fantastyka, fantasy, science fiction
The Star
8320711746
Robert Stiller, Julian Stawiński, Irena Czubińska, Marek Cegieła, Leontyna Ostrowska
Wydawnictwo Iskry
science fiction
The Star
fantastyka, fantasy, science fiction
8320711746
Fantastyka - Przygoda
science fiction

Zbiór opowiadań mocno trącących myszką. W pewnym momencie zorientowałam się, że to muszą być dość stare opowiadania, nie dlatego, że AI tworzy się z sieci telefonicznej, ale dlatego, że spotkaniu na szczycie różnych naukowców nie ma ani jednej kobiety (co jest też smutną konstatacją na temat historii kobiet, ale nie dotyczy w żadnym stopniu treści opowiadań).
Ciężko było...

Solidne science fiction, które teraz już z rzadka się pisuje. Gorąco polecam!

Cudowny zbiór opowiadań! Z całego zbioru 3 opowiadania już czytałam w innych zbiorach sf-owych. Tutaj każde opowiadanie to mały klejnocik, niektóre są dosyć długie i tworzą wręcz nowele, z czego się cieszę, bo to jest tak dobre, że by się chciało więcej i więcej! Szczerze to jedno z lepszych zbiorów Clarke'a jakie miałam w swoich rękach, ponieważ opowiadania są bardzo...

Dobry zbiór opowiadań traktujących głównie o kontaktach z innymi cwylizacjami albo innymi formami świadomości, które zazwyczaj źle się kończą dla ludzkości ;)

zbiór najlepszy o prócz "Spotkania z meduzą"

"Kiedyś wszystko robi się po raz ostatni."

Nawet na nie najciekawszych zajęciach z programowania można znaleźć coś pięknego :)

"A więc oni wierzą, że kiedy spiszą wszystkie jego imiona, a zakładają, że jest ich około dziewięciu miliardów. to wówczas Bóg osiągnie swój cel. Ród ludzki skończy to, do czego został stworzony, i jego dalsza egzystencja nie będzie miała racji...

Arthur C. Clarke był niewątpliwie mistrzem science fiction. Jego wizje przyszłości i obcych form życia do tej pory rozpalają wyobraźnię, jego przewidywania niejednokrotnie znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czytelnicy znają go głównie z serii „Odyseja kosmiczna”, być może również z „Odysei czasu” lub „Spotkania z Ramą”. Czy jednak zetknęli się z jego krótkimi...

Świetnie wyważony i dobrany zbiór 18 opowiadań z lat 1946 - 1979. Był to mój pierwszy kontakt z Arthurem C. Clarkiem jakieś 10 lat temu i na pewno nie będzie ostatnim :) Utkwiły mi wówczas w pamięci i wróciłem do nich ponowie niedawno, odrykwając je na nowo.
Co zwraca uwagę, to ciekawa kreacja świata (taki plastyczno-techniczny styl, co mi się podoba u Clarke'a), osadzona...

Science-fiction to piękny gatunek. Zwłaszcza w wykonaniu osób obdarzonych taką wyobraźnią jak pan Clarke. Zbiór opowiadań to rzecz warta przeczytania, a puenty wręcz powalają. Aż chciało by się więcej takich pozycji w nowszych i bardziej dostępnych wydaniach.

Jak to dobrze,że pamięć obrasta błoną zapomnienia i można spokojnie powracać do dawno przeczytanej fantastyki.
Ostatnimi czasy jakoś dziwnie ciągnie mnie do starego,klasycznego sci-fi.Powody są co najmniej dwa.
1.prawdopodobny : możliwe,że sama zaczynam już trącać myszami
2.rzeczywisty : bo we współczesnej sci-fi często się duszę i czasami mam dość tych...

Dyskusje

• Fantastyka