Pomnik

Okładka książki Pomnik Lloyd Biggle
Okładka książki Pomnik
Lloyd Biggle Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Fantastyki fantasy, science fiction
Biblioteka Fantastyki
The Monument
ALFA
1986-01-01
1986-01-01
Marek Cegieła

Zapamiętałem ekologiczny motyw i ingerencję w Pierwszą Dyrektywę, dodaję do rereadu.

Przeczytałem wiele książek ,lecz to właśnie tẹ pozycjẹ zapamiẹtałem z ksiẹgozbioru

Świetnie się czyta, a zakończenie rozwala system :-) Space-eko-opera z happy endem (i bardzo dobrze).

eko sf

eko sf

To była jedna z moich pierwszych książek science fiction.
Kiedy ją przeczytałam zdałam sobie sprawę jak mały a zarazem wielki jest nasz świat, ile wart jest jeden człowiek i jak wiele może zmienić.
Genialna i tak zapomniana.
Ile wspaniałych książek, niezwykłych historii zaginie gdzieś w starych szafach i piwnicach ?
Warto czasem tam zajrzeć i wyciągnąć zakurzoną perełkę.

To była jedna z moich pierwszych książek science fiction.
Genialna i tak zapomniana.
Warto czasem tam zajrzeć i wyciągnąć zakurzoną perełkę.

Sztuką nie jest odnaleźć raj - wszak do dyspozycji mamy miliony światów krążących wokół gwiazd w całej galaktyce albo i dalej. Problem w tym, że jak już nieraz udowodniliśmy, człowiek ma nieposkromiona tendencję do niszczenia wszystkiego, czego tylko się tknie. Bo przecież prymitywni tubylcy sami nie wiedzą, co dla nich dobre, bo zawsze zamiast dobrego można mieć lepsze, bo pod dziewiczym lasem pełnym egzotycznych kwiatów i dzikich zwierząt kryją się cenne złoża czarnego złota czy innych wyznaczników dobrobytu... Żądza władzy, pieniędzy i wszelkich wygód "cywilizowanego" świata nieodmiennie prowadzi do dewastacji kolejnych ziemskich edenów, więc czemu wraz z upływem tysiącleci ta zasada nie miałaby się sprawdzić na skalę kosmiczną?
Zamiast dążyć do stawiania kolejnych marmurowych statui władców i bohaterów lepiej budować pomniki z mądrości i idei przekazywanych kolejnym pokoleniom. A o dziwo taka mądrością może być zdolność do pokonania przeciwnika jego własną bronią, jaka może być choćby wysoce rozwinięta biurokracja.

Książkę wręcz wchłonąłem.
Bardzo ładnie napisana i przetłumaczona. Pełna ciepła, humoru i optymizmu, jak sama planeta i jej mieszkańcy.

Książkę wręcz wchłonąłem.

Przyjemna fantastyka ekologiczna.

Przyjemna fantastyka ekologiczna.

Opis walki tubylczej ludności o planetę z bezlitosnym zarządem pragnącym uczynić z niej kurort wczasowy. Gdy to tak streściłam, zastanawiam się jak mogłam tak dobrze bawić się czytając historię batalii prawnej :D Powieść jak najbardziej sympatyczna i zaskakująco wciągająca.

Jedna z moich ulubionych książek. Wracam do niej co kilka lat by ponownie przeżyć krótką ale dynamiczną przygodę wraz z bohaterami. Książka mała i krótka ale wielka.

• Science Fiction
  • Sci-fi