Don Wollheim proponuje 1986

Okładka książki Don Wollheim proponuje 1986 C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Harlan Ellison, Frederik Pohl, Lucius Shepard, Robert Silverberg, Michael Swanwick, Ian Watson, Connie Willis, Donald Allen Wollheim
Okładka książki Don Wollheim proponuje 1986
C.J. CherryhGardner Raymond Dozois Wydawnictwo: ALFA Cykl: Don Wollheim proponuje (tom 2) fantasy, science fiction
Don Wollheim proponuje (tom 2)
The 1986 Annual World's Best SF
ALFA
1986-01-01
1986-01-01

Bardzo ciekawy zbiór opowiadań, jedne lepsze inne gorsze, kilka bardzo zaskakujących. Szczerze to nawet te gorsze są i tak lepsze niż obecnie wydawane opowiadania sf. Bardzo podobają mi się króciutkie opisy Wollheima otwierające każde z opowiadań, każdy opis jest naprawdę w punkt. Co ciekawe to na koniec książki, chyba w ramach zachęty jest umieszczony jeden rozdział książki Fryderyka Pohla Gateway. Cykl Don Wollheim proponuje jest na tyle interesujący, że z przyjemnością sięgnę po inne lata z tego cyklu.

Wrota Ziemi - 7/10

Z Virgilem Oddunem na Biegunie - 6/10
Klątwa królów Kolchidy - 8/10
Fermi i mróz - 7/10
Wykopaliska - 8/10

Drugi z serii tom antologii fantastyki Dona Wollheima. Jak w poprzednim tomie dosyć fajne opowiadania, choć momentami były nużące... Na pewno w pamięci mi pozostanie opowiadanie Iana Watsona - Stowarzyszenie Sennej Telewizji , jak i opowiadania Bogowie Marsa oraz Fermi mróz.To ostatnie opowiada o potencjalnym konflikcie nuklearnym na Ziemi pomiędzy mocarstwami. Daje do myślenia jak niebezpiecznymi "narzędziami" dysponuje człowiek. Don Wollheim tak zgrabnie dobrał opowiadania ,że następnym opowiadaniem po "Fermi mróz" jest opowiadanie "Wykopaliska". Jest to opowiadanie innego autora , a można go potraktować , jako epilog poprzedniego.

Poziom, jak to zwykle bywa w antologiach, różny. Są genialne opowiadania, takie jak "Pożeglować do Bizancjum" czy "Fermi i mróz", ale są też usypiające jak np. "Klątwa królów Kolchidy". Jednak pozycja choćby ze względu na samego Silverberga jest warta przeczytania. Zresztą, zbiorów tego typu ze staroszkolnym sci-fi jest jak na lekarstwo, więc Dona Wollheima zawsze warto mieć w swojej biblioteczce.

• Science Fiction
  • Mam