Szklany klosz

Książka i Wiedza
1989-01-01
1989-01-01
Mira Michałowska
powieść amerykańska - 20w.

to chyba po prostu było... nie moje. rozumiem fakt, czemu jest tak wychwalana i na swój sposób popularna, jednak za grosz nie czułam przyjemności podczas czytania.

Szczerze trochę się zawiodłam. Liczyłam na coś mocniejszego, co wgniecie mnie w fotel i wywoła frustrację. Czegoś zabrakło, ale jest to mocna książka o wewnętrznym bólu i zagubieniu. Czytając kolejne strony czułam się tak, jakbym to ja to przeżywała. Chciałam wiedzieć więcej i więcej z każdym słowem. Odczuwałam tą samą rozpacz, co bohaterka. Niestety skoki między wydarzeniami sprawiały, że gubiłam się czasem w fabule.

Nie jestem w stanie przebranąć, dotarłam do połowy. Tak pustej i nudnej ksiązki dawno nie miałam w rękach. Brak jakichkolwiek przezyć, emocji....Nie da się naprawdę dalej.

Przez kilka pierwszych rozdziałów miałem ochotę odłożyć „Szklany klosz” z powodu głównej bohaterki. Wyjątkowo mnie irytowała, wydawała się napuszona, pretensjonalna, egzaltowana i nie wiedzieć czemu przekonana o tym, że jest lepsza od innych. Dopiero z czasem, kiedy Sylvia Plath zaczęła powoli odkrywać kolejne karty i powoli przedstawiać nam w czym tkwi problem, uznałem, że jednak mam do czynienia z naprawdę interesującą historią.

Ciekawe studium przypadku młodej kobiety z problemami natury psychicznej. Ale bez patosu, bez łzawej ckliwości, bez epatowania nadmiernym cierpieniem, które nie robi innego wrażenia niż niesmak. To bardziej jak chłodna i bardzo rzeczowa relacja osoby, która bez wywoływania taniej sensacji opowiada dość wstrząsającą relację. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania bo dzięki temu wszystkiemu otrzymałem naprawdę wciągającą powieść, nieszablonową, ciekawą i z pazurem. Pełną specyficznego poczucia humoru, którym Plath obdarza główną bohaterkę, narratorkę tej opowieści.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Plath i coś tak czuję, że nie ostanie.

Mocna pozycja, zdecydowanie wyrazista, nie pozostawiająca odbiorcy obojętnym. To powieść, której nie da się przeczytać "na kolanie" i zapomnieć o fabule w ciągu jednego dnia.
Główna bohaterka Szklanego klosza to kwintesencja zagubienia, niezrozumienia i rozpaczliwych prób dopasowania się do otoczenia. To studium szaleństwa, które nie raz już przewijało się w innych opiniach o Szklanym kloszu.
Sięgnęłam po tę pozycję głównie z powodu popularności nazwiska Plath, praktycznie nic o tej książce nie wiedziałam i przeżyłam swego rodzaju szok, gdy poczułam ciężar poruszanych przez treść tematów.
Historia trudna, historia bardzo emocjonalna i bohaterka, która w swoim zagubieniu potrafi być odpychająca w odbiorze.
Mocne 7, a może i 7,5/10, bo nie pozostawia obojętnym, ale polecam osobom, które radzą sobie z najcięższą tematyką zaburzeń psychicznych.

Opis książki, jak i jej recenzje sprawiły, że oczekiwałam po niej czegoś zupełnie innego, niż to, co mi zaoferowała.
Liczyłam na książkę, która będzie obciążająca psychicznie, jak i bardzo emocjonalna, a otrzymałam kompletny brak jakichkolwiek emocji oprócz ogromnej niechęci do głównej bohaterki. Trudno było polubić, a tym bardziej utożsamić się, z tak kłamliwą i nieempatyczną postacią.
Ogromnym minusem było również parę pierwszych rozdziałów, w których występowały kolokwializmy (takie jak np. ,,rzygać"), a sam język był momentami wręcz prostacki.
Książka zawierała również wiele dygresji, które w większości nie wnosiły kompletnie nic do fabuły.
Pomimo tych wszystkich negatywnych aspektów czytało mi się ją bardzo szybko i nawet przyjemnie, ale nie sięgnęłabym po nią ponownie.

Szokująca, przerażająca jednak i zarazem fascynująca powieść. Nie mam pojęcia co mogę jeszcze o niej napisać.

Lektura mnie przeraziła i rozbiła emocjonalnie. Nie spodziewałam się, że będzie taka wymagająca oraz trudna w odbiorze i interpretacji.
Kwestia depresji jest tematem skomplikowanym i głęboko osobistym.
Obserwacja kryzysu psychicznego bohaterki , który ulega systematycznemu pogłębianiu , prowadząc do prób samobójczych był dla mnie bardzo przygnębiający.
Nie byłam przygotowana na takie doznania. Jestem zszokowana, zaniepokojona i smutna, ponieważ depresja to podstępna, zdradliwa, wyniszczająca i destrukcyjna siła.

Kwestia depresji jest tematem skomplikowanym i głęboko osobistym.
Nie byłam...

Mocna, przerażająca, poruszająca.
Nie wiem, co więcej mogę o niej napisać.
Aż wylewa się z niej smutek, cierpienie i bezradność. Brak zrozumienia u innych i walka z samym sobą, a zarazem całym światem.
Niemoc odnalezienia się oraz dopasowania.

Jedna z niewielu książek, której nie dałbym do przeczytania swojemu dziecku, póki nie osiągnie w jakimś stopniu "dojrzałości".

Warto przeczytać.

Mocna, przerażająca, poruszająca.
Nie wiem, co więcej mogę o niej napisać.
Niemoc odnalezienia się oraz dopasowania.

Realistyczna i ważna.

Poruszająca opowieść o kobiecie, którą dzień po dniu dopada depresja, a jej pracowitość i ambicja zamieniają się w główne powody choroby. Niesamowite studium postaci. Książka potrzebna, do przeczytania zwłaszcza ku przestrodze - żeby zobaczyć obraz choroby, który nie krzyczy od razu, choć przychodzi powoli i wykańcza systematycznie. piękne, celne i momentami kąśliwe pióro.

Po prostu trzeba przeczytać.

Realistyczna i ważna.