Planeta przeklętych

Okładka książki Planeta przeklętych
Harry Harrison Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro Cykl: Brion Brandd (tom 1) Seria: Science Fiction [CIA-Books] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1980-06-01
Zbigniew A. Królicki
planeta

więcej Więcej

W porządku pozycja z gatunku SF, która niczym specjalnym się nie wyróżnia. Czyta się ją lekko, raczej przyjemnie i szybko.
Jest to pozycja typu przeczytać i zapomnieć, ani historia, ani postaci nie są wybitnie wykreowane, raczej nie będzie się do tej pozycji wracać.

Więksi fani gatunku mogą dodać do mojej oceny 1-2 oczko.

Harrison jest albo niewolnikiem konwencji którą stworzył albo konwencja jest tak dobra i elastyczna, że sprawdza się za każdym razem. IMO coś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami prezentuje "Planeta przeklętych". Czytając miałem wrażenie jak bym już gdzieś, coś podobnego przezywał/odczuwał. Tak. "Planeta śmierci". Nie, żeby to było złe. "Planeta śmierci" jest kultową książką...

Harrison po raz kolejny udowadnia swoje mistrzostwo w tworzeniu nowych światów, pozornie całkowicie odmiennych od naszego, a jednak skrywających te same bolączki. Planety kreowane od zera, począwszy od orbity, cyklu dobowego i rocznego, przez klimat, specyficzną faunę i florę (które niekiedy trudno rozgraniczyć) po historię kolonizacji i jedyną w swoim rodzaju kulturę.

Cały Harrison

Początek słaby, ale później naprawdę dobrze napisane, polecam przeczytać.

1992

Super !

• Fantastyka
  • Science Fiction
  • Harrison Harry
  • S-F
  • 2021

Dodaj cytat z książki Planeta przeklętych