Taksówkarz

Anna Kasiuk Wydawnictwo: Bookend literatura obyczajowa, romans
Bookend
2024-04-24
2024-04-24

Książki Anny Kasiuk miałam już okazję czytać wiele razy, a niejednokrotnie również im patronować. Uwielbiam jej twórczość, gdyż w jej książkach zawsze znajduję ciekawe tematy i niezwykłych bohaterów.

„Bez względu na to, kim jesteśmy, zawsze zabieramy głos w sprawach, które nas nie dotyczą, nie myśląc nawet o tym, jak wielką krzywdę wyrządzamy komuś naszym zachowaniem.”

Tym razem poznajemy Mariusza, który po śmierci swojej żony przechodzi na emeryturę w policji, ale zatrudnia się jako taksówkarz. Codziennie na swojej drodze poznaje wiele interesujących klientów i ich historie. Niektórzy z nich zagoszczą w jego życiu na dłużej. Czy nasz bohater żyjący w ciągłym poczuciu winy, w końcu odnajdzie drogę do własnego szczęścia?

Mariusz nie ma za sobą samych pięknych wspomnień. Tak naprawdę czuję się przytłoczony zdarzeniami, które go spotkały i zarazem wpędziły w poczucie winy. Czuje, że zawiódł nie tylko swoją żonę, córki, ale także siostrę i siostrzeńca. Praca taksówkarza pozwala mu codziennie poznawać nowych ludzi, a także ich niecodzienne czasem smutne, a czasem wesołe historie. Jako, że jest dobrym słuchaczem nie może przechodzić koło nich obojętnie. Tak właśnie poznaje Malwinę, Ninę z Antosiem oraz Katarzynę. Każda z tych osób stanie mu się w pewnym sensie bliska. Każda z nich ma też jakąś swoją historię. Mariusz nie przeraża się nimi, wręcz przeciwnie, nie może przejść obok obojętnie.

Myślę, że każda z nas chciałaby poznać w swoim życiu takiego Mariusza. Niezwykły mężczyzna, który nie tylko wysłucha, ale czasem coś doradzi albo wyciągnie pomocną dłoń. To właśnie jego postać pokazuje nam, że w życiu może być różnie i czasem to całkiem obce nam osoby mogą wnieść coś pozytywnego do naszego życia. Życie jest zbyt kruche, aby stać w miejscu. Trzeba czerpać z niego nawet te najdrobniejsze chwile, bo nigdy nie wiadomo co może nas spotkać następnego dnia.

„- Czasami odnoszę wrażenie, że wartościowych ludzi poznajemy w zupełnie zaskakujących sytuacjach i od razu wiemy, że warto zatrzymać ich przy sobie na dłużej - powiedziała Nina, kiedy wszedłem z kawą do salonu.”

W książce tej mamy opisane zwykłe życie z którym zmaga się nasz taksówkarz, problemy dnia codziennego, niezwykłą emaptię względem innych ludzi oraz odnajdywanie własnego szczęścia. W życiu każdego z nas może wydarzyć się jakieś nieszczęście, choroba czy też inne problemy. Czasem zostajemy z nimi całkowicie sami, bo wielość bliskich nam osób się od nas odwraca. Bywa, że na naszej drodze stają całkiem obcy ludzie, którzy wnoszą coś nowego do naszego życia, sprawiają, że inaczej postrzegamy pewne sprawy. Każdy z nas zasługuje na szczęście. Łatwo jest oceniać kogoś wcale go nie znając. Łatwo jest skreślić kogoś z rodziny, zrzucić na niego winę za dramat z którym przyszło się zmagać nie tylko jemu, ale i wszystkim wokół. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać i spojrzeć jego oczami na to co się wydarzyło? Czy wtedy tak samo byśmy zaczęli go obwiniać? A może wtedy udałoby właśnie nam spojrzeć na to wszystko z tej drugiej strony?

Uważam, że Anna Kasiuk doskonale wykreowała swoich bohaterów. Mariusz to tak naprawdę taki sam człowiek jak my wszyscy, widzimy tutaj jego wzloty i upadki, rozpacz, ale także skrawek nadziei. Pomysł na fabułę jak najbardziej realny i na czasie. Na świecie jest całe mnóstwo osób podobnych do naszego bohatera, którzy też próbują jakoś brnąć do przodu w swoim codziennym życiu. Całość napisana prostym językiem, przyjemnym w odbiorze.

„Taksówkarz” to opowieść o mężczyźnie i jego codziennym życiu. O zmaganiu się z przeszłością i patrzeniu z nadzieją w przyszłość. To historia od której nie sposób się oderwać. Zachęcam do przeczytania.

Dziś premiera książki której mam zaszczyt i przyjemność patronować
Ogromne gratulacje dla Pani Anny Kasiuk
„Taksówkarz” @annakasiuk_author @wydawnictwo_bookend
Z przyjemnością wstawiam, jako pierwsza, opinię o tej książce.

To historia która wciąga od pierwszych stron.
Mariusz przeszedł przez piekło po śmierci żony. Trauma, walka o odnalezienie sensu życia, po tym jak jego świat rozpadł się na kawałki. Rezygnuje z pracy w policji i próbuje zmierzyć się z nową rzeczywistością jako taksówkarz. Nowa praca to nie tylko odskocznia od życia na adrenalinie, to możliwość spotkania z ludźmi, do rozmów z nimi. A te rozmowy okażą się zbawienne. Nie tylko dla niego. Mariusz dzięki tym rozmowom przezwycięża samotność i ból, otwiera się na innych, i z czasem odkrywa, że życie ma jeszcze wiele do zaoferowania. Każde spotkanie uczy go czegoś nowego.
Jak wspomniałam, te rozmowy, są wsparciem również dla jego pasażerów. Bowiem Mariusz jest świetnym, empatycznym słuchaczem. Niektóre z tych spotkań prowadzą do przyjaźni. Uwielbiałąm jego rozmowy z Szczególnie poruszył mnie wątek dziewczyny, którą Mariusz ratuje i dosłownie daje nowe życie. Więcej nie zdradzę, musicie przeczytać sami.
Czytając, wielokrotnie się wzruszałam i odkładałam tekst, zęby zapisać sobie cytaty. Pokażę je wam za jakiś czas, kiedy ochłonę 😉
Dziś tylko jeden:
„(…) Później jeszcze kilka osób przewinęło się przez mój samochód. Tylna kanapa coraz częściej stawała się kozetką w gabinecie terapeutycznym, myślałem, ciesząc się w duszy z wylewności moich pasażerów. Każdy z nas dźwiga swoje zmory, a łatwiej iść przez życie, kiedy zdołamy się z nimi zmierzyć, powtarzałem, zachęcając do rozmów.”

„Taksówkarz” to poruszająca opowieść o relacjach międzyludzkich. O sile, o budowaniu na nowo życia po traumach, o nowych szansach na normalne życie, a może nawet miłość.
Autorka pięknie prowadzi czytelnika przez emocje i daje nadzieję na lepsze jutro. Podkreśla jak ważna w życiu jest empatia, szacunek do drugiego człowieka i przyjaźń. Zgadzam się z tym całkowicie, i uczę tego moje dzieci.
Jestem nią zauroczona i jestem pewna, że ta historia zostanie ze mną na długo. Z całego serca polecam!

Dziś premiera książki której mam zaszczyt i przyjemność patronować
Ogromne gratulacje dla Pani Anny Kasiuk
„Taksówkarz” @annakasiuk_author @wydawnictwo_bookend
Z przyjemnością wstawiam, jako pierwsza, opinię o tej książce.

To historia która wciąga od pierwszych stron.

• Patronat Czytaninki
  • ! Mam na LEGIMI