Koma

Okładka książki Koma
Wojciech ChmielarzKatarzyna Zyskowska-Ignaciak Wydawnictwo: Filia literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

O miłości mojego (nie)życia

Link do recenzji

2783 257 91

nie wiem o czym czytałam, niby jakaś zagadka, potem okazuje się, że romans, a na koniec dramat.

Intrygująca i wbrew opisowi na okładce to nie jest historia Romea i Julii w nowoczesnej scenerii, to jest historia o smutku i zniechęceniu, o radości i miłości i o tym, że brak rozmowy nigdy nie przynosi nic dobrego.

Bardzo krótka opowieść a raczej opowiadanie. Czyta się szybko, zagadkowe zdarzenia z intrygującym finałem. Jak dla mnie za mało w tym głębi postaci, które nakreślone są dość pobieżnie. Nie jest źle ale powinno być lepiej, jak przystało na takich Autorów. Jednym słowem jednak rozczarowanie.

"Koma” przeleżała na moim czytniku dobrych kilka lat. Postanowiłam, że zacznę czytać to, co mi zalega, przeplatając to z nowościami. Bo ci wstrętni autorzy nic, tylko piszą i piszą, a ja biedna dwoję się i troję, żeby to wszystko przeczytać. Zero litości! Potrzebuję co najmniej trzy dodatkowe życia, żeby to ogarnąć 😊

Ale wracając do „Komy”. Nie wiedziałam zupełnie czego się spodziewać po duecie Chmielarz – Zyskowska. Obawiałam się tego, a jednocześnie byłam niezmiernie ciekawa, co z połączenia tak różnych gatunkowo pisarzy może wyniknąć. No i się dowiedziałam 😊 Powstało coś innego, coś nieoczywistego, współczesna historia rodem z Romea i Julii. Mało w niej kryminału, czego spodziewałabym się po Chmielarzu, więcej dobrej historii psychologiczno – obyczajowej, w stylu Katarzyny Zyskowsiej - Ignaciak.

Młody chłopak, tegoroczny maturzysta z obiecującą przyszłością, Karol Górski znika bez śladu. Matka zgłasza jego zaginięcie. W tym samym czasie pani burmistrz zostaje przewieziona na oddział intensywnej terapii w stanie śpiączki. Próba samobójstwa, czy nieszczęśliwy wypadek? Kiedy w bagażniku jej samochodu znalezione zostają ślady krwi, pytania się mnożą, a miasteczko szumi od plotek. Ponoć Karol, zwany Charliem, od jakiegoś czasu nie był tym samym chłopakiem, zaczął lepiej się ubierać, wyjeżdżać w góry, miał najnowszy telefon. Skąd miał na to pieniądze? Przecież nigdy dotąd ich nie miał. Co lub kto się za tą zmianą kryje?

Ewa, w stanie komy, krok po kroku odtwarza w swojej głowie wydarzenia, poprzedzające wypadek. Poznajemy historię jej małżeństwa, jej kariery burmistrza, uzależnienia od polityki, jej wzlotów i upadków. Jest to bardzo emocjonalna i szczera spowiedź kobiety w średnim wieku, z którą ja osobiście bardzo się utożsamiałam.

„Koma. Wszystko zawiera się w tym słowie. Koma… Śpię, chociaż nie śpię. Jestem obecna, chociaż nieobecna. Wszystko niby rozmazane, a jednak bardziej przejrzyste i zrozumiałe niż w ostatnich latach. Właściwie długo trwałam w uśpieniu, a teraz, kiedy śpię, jestem bardziej żywa niż wcześniej”.

Jestem szczerze zauroczona tą opowieścią, jej dusznym małomiasteczkowym klimatem, jej bohaterami, którzy są tacy prawdziwi, jak ja i ty, i w których każdy z nas odnajdzie cząstkę siebie. Bardzo dobrze oddane tło psychologiczne i świetny język. Nie mam się do czego przyczepić. Duet Chmielarz – Zyskowska wykonał kawał świetnej roboty.

Ale wracając do „Komy”. Nie wiedziałam zupełnie czego...

Dla mnie genialna! Świetny język, bardzo mi pasowa charakter narracji, opowiadania z każdej ze stron. Wciągająca o bardzo ciekawa

Książka całkiem interesująca z ciekawym zakończeniem takim prawdziwym . Polecam.

Nie moje klimaty.

Nie moje klimaty.

Skusiło mnie nazwisko Chmielarza, byłam ciekawa, jak mu poszło w duecie z Zyskowską - Ignaciak.
Zaczęło się nieźle, ona w szpitalu, on zaginął, ma być historia rodem z Werony, każdy rozdział zaczyna się cytatem z Szekspira. Czytam i coraz bardziej się zdumiewam: co to ma być? Nuda, banał, powtórzenia (na wypadek gdybym zapomniała, co było wcześniej!!!). Zastanawiam się, czy naprawdę Chmielarz miał tu swój udział?! Znając jego powieści, spodziewałam się chociaż jakiegoś bum! na zakończenie. Niestety, nic takiego nie nastąpiło, rozmyło się wszystko w dusznej małomiasteczkowej scenerii. Podkomisarz Ryszard Baran "osłabiał" mnie tęsknotami do swojej Hanuśki czekającej na niego ze schabowymi, a także poziomem intelektualnym rozmów z szefową. Ona, owszem przeklina, ale zna "Ogród rozkoszy ziemskich" Hieronima Boscha! To już coś!
Mam nadzieję, że to jednorazowa wpadka Chmielarza, zdecydowanie sprawdza się solo. Do książek Zyskowskiej - Ignaciak nie mam ochoty sięgać, ta w zupełności wystarczy.
"Komy" nie polecam, szkoda czasu na tę rzekomo "współczesną historię Romea i Julii", przywołanie szekspirowskich kochanków uważam za nieporozumienie.

I nic nie jet oczywiste.

I nic nie jet oczywiste.