Koma

literatura polska

O miłości mojego (nie)życia

Nie do końca mnie zachwyciła, niemniej na jeden raz może być

Nie do końca mnie zachwyciła, niemniej na jeden raz może być

Książka mnie nie zachwyciła. Sam temat namiętności i pociągu seksualnego jest OK. Denerwowało mnie odnoszenie się do cytatów z Romea i Juli. Miałam wrażenie, że do niczego nie pasują i niczego nie wnoszą. Temat nie jest ciekawy ani osobliwy. Oto starzejąca się mężatka szuka żaru w młodym chłopaku. Związek bez przyszłości.... ale taki ładny i zarazem smutny

Historia napisana pięknym językowym stylem w nietypowej dla dzisiejszych książek formie, to pierwsze co mnie urzekło zaczynając czytać. Pięknie opisana historia zakazanej miłości przedstawiona z dwóch perspektyw - dojrzałej kobiety i chłopaka wchodzącego dopiero co w dorosłość. Projekt Chmielarza i Zyskowskiej- Ignaciak na początku bardzo mnie zdziwił, ale w miarę rozwoju akcji w książce przekonałam się ze próba ta była udana. Jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć po przeczytaniu tej książki to to, że zakończenie wydaje się jakby było urwane i brakowało jakiejś części, ale pewnie był to zabieg zaplanowany. Niemniej za to odjęte jedna gwiazdka.

Zapowiadała się naprawdę ciekawa historia, jedna osoba zaginęła, druga w śpiączce i jeszcze te krwawe ślady w bagażniku samochodu. Postać pani komisarz nie zdążyła się jednak rozkręcić, bo z początku intrygująca sprawa stała się bardzo szybko banalna. Dojrzała kobieta znudzona pracą i swoim mężem zapragnęła młodego kochanka. Chlopaka z liceum. Niby artystę. Który był wyrachowany i okazał się jeszcze bardziej perfidny niż ona. Żal mi tylko tego koźlątka sarny, którego przejechała pijana baba.

Ewa tak nagle zapada w śpiączkę. W pewien ciepły majowy wieczór, w którym grupa przyjaciół postanawia uczcić zakończenie pewnego etapu życia. Coś się kończy i coś się zaczyna. Ewa śni i wspomina kolejne etapy swojego życia. Przewijają się kolejne kadry. Nieszczęśliwe małżeństwo, wypalenie zawodowe, pustka, frustracja, rozczarowanie, gniew, samotność, strata. I nagle pojawia się on, Karol. Odważny i pewny siebie, ze swoją młodością, świeży powiew wiosny po długiej zimie. Tak inny od wszystkich z artystyczną duszą, zafascynowany starszą o jeszcze raz tyle panią burmistrz, mistrzynią w kręcenia wałków i rozstawiania ludzi po kątach. Ale Karol jest Zdobywcą i nie spocznie póki ich ścieżki nie zetną się znów. Ewa zapada w śpiączkę. Jej czas dzielę na przed i po, ale jej dotychczasowe życie to tak naprawdę to jest koma. Czy można bardziej żyć będąc martwą ? Taka fascynacja nigdy nie kończy się dobrze, mimo to Ewa dojrzała kobieta poddała się jej i pozwoliła się ponieść uczuciom, fałszywa miłość i złudne pożądanie. Owszem odżyła na chwilę, na moment, jak kwiat rozkwita na nowo, a potem przyszła zapłata za wszystko. I znów wróciła zima. / Wróciłam do niej po latach, świetny zarys psychologiczny bohaterów. Są tacy sami jak my. Kochają, nie kochają, cierpią i śnią za życia. Polecam ! Zgrany duet mistrza kryminałów i mistrzyni obyczajówki :)

Zgodnie z okładką - współczesna historia Romea i Julii. Czasy współczesne, zachowania współczesne i problemy również współczesne. Każdy rozdział rozpoczęty fragmentem z oryginału - fajny zabieg!
Czyta się szybko chcąc zrozumieć dlaczego.

Czyta się szybko chcąc zrozumieć dlaczego.

Dwoje znanych autorów, coś między powieścią obyczajową a kryminałem, zapowiadała się ciekawa lektura. Historia wciąga, ale moim zdaniem zabrakło trochę napięcia i pójścia w stronę kryminalnej zagadki.

nie wiem o czym czytałam, niby jakaś zagadka, potem okazuje się, że romans, a na koniec dramat.

Intrygująca i wbrew opisowi na okładce to nie jest historia Romea i Julii w nowoczesnej scenerii, to jest historia o smutku i zniechęceniu, o radości i miłości i o tym, że brak rozmowy nigdy nie przynosi nic dobrego.

Bardzo krótka opowieść a raczej opowiadanie. Czyta się szybko, zagadkowe zdarzenia z intrygującym finałem. Jak dla mnie za mało w tym głębi postaci, które nakreślone są dość pobieżnie. Nie jest źle ale powinno być lepiej, jak przystało na takich Autorów. Jednym słowem jednak rozczarowanie.

• Ebooki

Katarzyna Zyskowska Koma Zobacz więcej